Sunteți pe pagina 1din 17

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

Numele și prenumele:

Funcția didactică: prof. înv. primar

Unitatea de învățământ:

Clasa: I

Aria curriculară: Consiliere și orientare

Unitatea tematică: Culorile prieteniei

Disciplina: Dezvoltare personală

Forma de realizare: activitate integrată

Domenii integrate: Comunicare în limba română & Muzică și mișcare & Arte vizuale și abilități practice

Subiectul lecției: PRIETENIA

Tipul lecției: predare-învățare

Competențe specifice:

Dezvoltare personală
1.1 Prezentarea unor trăsături personale elementare , în contexte variate;
2.3 Explorarea caracteristicilor necesare pentru a fi bun prieten;
2.2 Transmiterea unor mesaje verbale simple despre propriile experiențe de viață.

1
Competente integrate:

Comunicare în limba română


1.1 Identificarea semnificației unui mesaj scurt, pe teme accesibile, rostit cu claritate;
1.2 Identificarea unor informații variate dintr-un mesaj rostit cu claritate;
2.1 Formularea unor enunțuri proprii în diverse situații de comunicare;
2.3 Participarea cu interes la dialoguri simple, în contexte de comunicare.

Muzică și mișcare
2.3 manifestare liberă, adecvată pe muzică, apelând la diverse forme de exprimare;

Arte vizuale și abilități practice


1.3 Manifestarea curiozității față de explorarea de mesaje artistice simple, exprimate vizual

Obiective operaționale:

a) Cognitive:
O.1. să răspundă corect și clar la întrebări privind conținutul povestirii audiate;
O.2. să identifice personajele textului;
O.3. să enumere calitățile unui bun prieten;
O.4. să argumenteze alegerea proverbului;

b) Afective:
O.5. să manifeste atitudine pozitivă față de colegi și de activitatea propriu-zisă.

c) Psihomotorii:
O.6. să mânuiascǎ corect materialele didactice (măști, palete) instrumentele de scris
O.7. să execute mişcări sugerate de imagini, texte sau sarcini cerute de învăţătoare

Strategia didactică: analogică ( se utilizează modele - din povestiri sau din experiența proprie pentru analizarea regulilor și a relațiilor din cadrul
grupului)

2
 Metode și procedee: jocuri (energizant, senzorial, de cunoaștere, didactic, de rol), brainstorming, povestirea, explicația, lectura explicativă
conversația de verificare, conversație euristică, exercițiul, munca independentă.

 Mijloace didactice: calculator, videoproiector, geamantan mic, șoricel de pluș, măști de șoricel din carton, palete de carton roșii și verzi,
planșă cu copacul prieteniei, șabloane de mere, carioci, ghem de lână, fișă de ieșire, planșă cu proverbele, buline colorate autocolante.

 Forma de organizare: frontală, individuală, în perechi

 Forme de evaluare: observația sistematică, evaluare formativă, aprecieri verbale

 Timp: Ora are o durată de 50 minute, din care 45 minute activitatea propriu-zisă și 5 minute activități recreative.

Bibliografie:
● ştiinţifică:
Doina–Olga Stefănescu, -Dezvoltare personală-”Caiet de dezvoltare personală”, Ed. Art
● oficială:
Curriculum Naţional, Programe şcolare pentru clasa I, din 19. 03. 2013;
Anexe:
1- Masca de șoricel
2- Textul povestirii Vrei să fii prietenul meu? de Eric Carle
3- Jocul didactic ”Moșul cu proverbe” – descriere
4- Șabloane locomotivă și vagoane
5- Fișă de ieșire

3
Desfășurarea lecției
Etapele lecției Ob. Activitatea Resurse Forma de Evaluare
Op. Cadrului didactic Elevilor Procedurale/ Materiale și Temporale organizare (forme/ tipuri
metode mijloace metode de
didactice didactice evaluare)
1. Momentul O.7 Asigură climatul de Vizionează și Joc energizant Calculator 1 minut Frontală Observarea
organizatoric liniște prin jocul execută Videoclip sistematică
energizant Dum mișcările din youtube
dum dah! videoclip.
2. Captarea O.5. Propune elevilor un Ascultă Joc senzorial Material audio 2 minute Frontală Observarea
atenției joc senzorial:sunetul și vor Geamantan sistematică:
Ascultă și ghicește încerca să mic implicarea
după sunet cine se răspundă la Un șoricel de activă în
ascunde înîntrebare pluș rezolvarea
geamantan. (șoricelul). Măști de sarcinii
Primesc carton
O.6. Distribuie elevilor măștile.
măștile de șoricel
realizate de elevi
anterior în ora de
AVAP.
O.1. Adresează elevilor Răspund la Brainstorming Șoricelul de 1 minut Frontală Observarea
întrebarea: De ce ar întrebare. pluș sistematică:
putea fi trist capacitatea
șoricelul? de a
răspunde
corect și
coerent
3. Anunțarea Anunță elevii că va Ascultă. Povestirea 2 minute Frontală Observarea
4
subiectului și citi o povestire din Șoricelul de sistematică:
a obiectivelor care vor afla din ce pluș capacitatea
cauză este supărat de ascultare
șoricelul și vor Explicația activă
discuta pe baza
textului citit.
Trebuie să fie atenți
deoarece vor mai
primi vizita unui
personaj interesant
care le va testa
atenția și îi va
provoca la un joc.
4. Dirijarea O.5. Proiectează ppt-ul Ascultă și Lectura Calculator 1 minut Frontală Observarea
învățării cu povestirea Vrei privesc la Videoproiector sistematică:
sa fii prietenul meu? imaginile Material ppt capacitatea
de Eric Carle. proiectate pe de ascultare
videoproiector. activă
O.1. După primul slide Răspund la Conversația Calculator 10 minute Frontală Observarea
adresează întrebare: Videoproiector sistematică:
întrebarea: De ce Șoricelul era Material ppt implicarea
este trist șoricelul? trist deoarece activă în
nu avea rezolvarea
prieten. sarcinii din
O.6. Propune elevilor să Elevii vor rosti Măști de jocul de rol
joace rolul întrebarea Vrei Joc de rol carton
șoricelului și să să fii prietenul
rostească replica meu?
acestuia. punându-și
masca pe față. capacitatea
Adresează întrebări Răspund la Conversația de a
5
de verificare: întrebări: de verificare răspunde
O.2. Cu cine s-a Șoricelul s-a corect la
împrietenit împrietenit tot întrebările
șoricelul? cu un șoricel. puse
O.1. Ce învățăm din Noi învățăm
această povestire? că trebuie să
Cine-ți poate fi ne căutăm
prieten? prieteni de Apreciere
vârsta noastră, verbală
care au
aceleași
preocupări ca
și noi.
O.1. Adresează alte Răspund la Conversația 5 minute Frontală Observarea
întrebări: întrebări. euristică sistematică:
Ce înseamnă pentru capacitatea
tine un prieten? de a
Unde te întâlnești răspunde
cu prietenii? corect la
Când te întâlnești întrebările
cu prietenii? puse
Cum te comporți cu
un prieten?
Cum sunt prietenii Apreciere
tăi? verbală

5. Obținerea O.5. Propune elevilor Elevii ascultă Calculator 13 minute Frontală Evaluare
performanței vizionarea unui clip și rezolvă Audiție formativă:
muzical Hai la sarcinile Explicația muzicală concentrarea
moșul cu proverbe! didactice: asupra
Introduce personajul a. Ridică sarcinii de
surpriză Moșul cu paleta verde Jocul didactic Material ppt rezolvat
6
proverbe. dacă afirmația
Acesta le va învățătorului Apreciere
dezvălui proverbe este adevărată verbală
despre prietenie și paleta roșie
dacă vor trece de dacă este falsă.
cele 2 probe: b. Vor scrie pe
O.4. a. Adevărat sau fals șabloanele de Exercițiul Palete verzi și
O.3. b. Trenul prieteniei vagoane roșii
Explică la cuvinte care Planșă - În perechi Observare
momentul potrivit descriu Trenul sistematică
sarcinile didactice. calitățile unui prieteniei
bun prieten. Șabloane de Analiza
Prezintă planșa cu Elevii vor citi vagoane răspunsurilor
O.1. proverbele Moșului. proverbele Carioci
Explică proverbele oferite de Fețe Apreciere
afișate solicitând Moșul cu zâmbitoare verbală
ajutorul elevilor. proverbe și vor (autocolante)
primi fețe
zâmbitoare.

7
6. Retenția și Propune elevilor Aruncă Joc de Ghem de lână 7 minute În echipă Implicarea
transferul jocul ghemul cunoaștere activă în
Ghemul prieteniei. indicând rezolvarea
O.6. Explică regulile numele sarcinii
O.7. jocului: trebuie să prietenului sau
arunce ghemul de cel al unui
sfoară de la un elev posibil prieten.
la altul spunând
înainte de a arunca
Sunt prieten cu...
sau Mi-aș dori să
fiu prieten cu...
Jocul se termină
după ce ghemul
trece pe la toți
copiii.
7. Evaluarea O.4. Distribuie elevilor o Completează Exercițiul Fișă de ieșire 3 minute Individual Analiza
fișă de ieșire. fișa de ieșire. Planșă cu răspunsurilor
proverbele
Buline Aprecierea
colorate verbală

8
Anexa 1

MASCĂ DE ȘORICEL

9
Anexa 2
POVESTIREA VREI SĂ FII PRIETENUL MEU?
ERIC CARLE
Era odată un șoricel tare singur care porni într-o bună zi să-și caute un prieten.
Pe drum văzu o coadă cafenie și-și zise: Oare după asemenea coadă s-ar putea ascunde un prieten?
-Vrei să fii prietenul meu? întrebă bucuros șoricelul.
Dar calul mândru necheză:„Nhuuuu-uuu! și-și văzu mai departe de păscut.
Șoricelul mai văzu o coadă și întrebă iar:
-Vrei să fii prietenul meu?
-Nu! clămpăni crocodilul, iar pasărea micuță de pe spatele lui ciripi și ea :
-Nu vrem,nu vrem,n-ai auzit?Du-te de aici!
Șoricelul dădu iarăși peste o coadă.
-Vrei să fii prietenul meu?
-Nu!mormăi hipopotamul .Șoriceii nu-s de mine!
Șoricelul era tot singur.Dar iată că zări deasupra o altă coadă. .
-Vrei să fii prietenul meu?

10
-Nu , căscă plictisit leul.
„Ia uite”, se miră mai apoi șoricelul, „Animalul acesta are două cozi! Oare vrea să fie prietenul
meu?” Dar foca nici nu se uită la șoricelul cenușiu.
− Dar tu, coadă neastȃmpărată, vrei să fii prietena mea?
− Hm...nu, răspunse și maimuța.
Pe neașteptate șoricelul se-mpiedică de o coadă nemaipomenit de frumoasă.
− Vrei să fii prietenul meu?

− Nu! spuse mȃndru păunul, n-am timp de așa ceva. Tocmai mă pregăteam să-mi desfac minunata mea coadă.
Mai încolo șoricelul zări o coadă roșie și stufoasă...
− Vrei să fii prietena mea? șopti șoricelul.

− Vrei să fii prietenul meu?


− Prietenul tău? Nu se poate, am un puiuț deja și nu am loc pentru tine.

− Vrei să fii prietenul meu? chițăi el cȃt putu de tare spre animalul acela nemaipomenit de înalt.
− Ești un șoricel foarte drăguț, dar mult prea mic

11
ca să fii prietenul unei girafe.
Așa că șoricelul plecă întristat mai departe.
Dar ce văzu deodată?
Un alt șoricel cenușiu. Cu glas sfios, șoricelul nostru întrebă:
− Vrei să fii prietenul meu?

− Bineînțeles! zise celălalt șoricel. Hai acasă la mine.


Culcușul pe care și-l făcuse noul său prieten îi plăcu foarte mult șoricelului nostru. Se simți imediat ca acasă.
. Şi de atunci cei doi șoricei au locuit împreună în liniște și nu le-a fost niciodată frică de ... șarpele cel luuuuuung și verde!

12
ANEXA 3
JOC DIDACTIC ”MOȘUL CU PROVERBE”
Moșul cu proverbe le va dezvălui proverbe despre prietenie doar dacă elevii vor reuși să rezolve următoarel 2 probe.
a. Proba ADEVĂRAT SAU FALS
Sarcini didactică: identificarea și justificarea răspunsului corect prin ridicarea paletei corespunzătoare(verde- adevărat, roșu - fals)
Întrebările adresate:
Șoricelul s-a întâlnit cu o girafă.
Șoricelul a fugit speriat de păun.
Nu e nevoie să avem prieteni dacă suntem descurcăreți.
Prietenul are voie să te certe.
Un coleg de clasă nu poate fi prietenul tău.
Este minunat să ai prieteni.

b. Proba TRENUL PRIETENIEI


Invățătoarea afișează planșa cu trenul prieteniei.
Sarcini didactice: scrierea pe șabloanele devagoane a unor calități pe care ar trebui să le aibă un bun prieten.
Reguli: elevii lucrează în perechi timp de 3 minute. Moșul va fi mulțumit dacă elevii vor identifica minim 5 calități diferite.
Elemente de joc: surpriza, aplauze, primirea de fețe zâmbitoare în piept.

13
Anexa 4

14
15
Anexa 5

16
Anexa 6

Fișa de ieșire

1. CE PROVERB ÎTI PLACE CEL MAI MULT?


....................................................................................................
.......
2. CUM TE-AI SIMTIT AZI?

17

S-ar putea să vă placă și