Sunteți pe pagina 1din 25

Clasa a IV - a

PROIECT DE LECŢIE Nr. 1

PROPUNĂTOR:
DATA: 10.02.2009
CLASA: a IV - a
DISCIPLINA: Religie
SUBIECTUL LECŢIEI: Simbolul credinţei (Crezul) – esenţa învăţăturii creştine
TIPUL LECŢIEI: comunicare / însuşire de noi cunoştinţe
SCOPUL LECŢIEI: completarea şi sistematizarea cunoştinţelor despre învăţătura de credinţă
creştin-ortodoxă; educarea elevilor în spiritul respectării valorilor creştine

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
01 – să delimiteze Crezul în fragmente logice, după învăţăturile de credinţă prezentate
pe scurt în fragmentele respective;
02 – să explice învăţăturile de credinţă menţionate în crez;
03 – să prezinte date referitoare la alcătuirea Crezului;
04 – să precizeze împrejurările în care se rosteşte Crezul;
05 – să explice importanţa cunoaşterii Simbolului de Credinţă de către creştinii
ortodocşi.
STRATEGIA DIDACTICĂ
1. Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, lectura explicativă, demonstraţia cu
substitute.
2. mijloace de învăţământ: planşa Crezul, planşa Sinodului I ecumenic şi Sinodul II
ecumenic, fişa de lucru.
3. forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală, activitate individuală şi
activitate în grup.

RESURSE

1. Oficiale: *Programa şcolară pentru disciplina religie, clasa a IV – a;


*Planificarea calendaristică orientativă, clasa a IV – a;
*Proiectarea unităţii de învăţare: Credinţă şi Sfintele Taine Mântuitoare
2. Temporale: *număr de lecţii: 1
*durata: 50
3. Bibliografice: 1.***Credinţă ortodoxă, Editura „Trinitas”, Iaşi, 1996
2. Cucoş, Constantin, Educaţia religioasă, Editura „Polirom”, Iaşi, 1999.
3. Cucoş, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivat şi grade didactice, Editura
„Polirom”, Iaşi, 1998.
4- Muha, Camelia, Caiet de religie creştin – ortodoxă, clasa a IV – a, Editura „ Sf. Mina”, Iaşi, 2002.
5. Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Metodica predării religiei, Editura „Reîntregirea”, Alba Iulia, 2000.
SCENARIUL DIDACTIC
Metode Mijloace Forme
Nr. Etapele Ob. Timp. Activitatea Activitatea şi de de Eva-
crt.
lecţiei op. (min.) profesorului elevului prorocedee învăţă- organizare luare
mânt

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
1. Momentul 2. *Salutul *Salutul
organizatoric *Rugăciunea *Rugăciunea
*Pregătirea pentru începerea orei
Pregătirea pentru
începerea orei
2. Pregătirea 2 * Se precizează elevilor că *Elevii Explicaţia Activitate
învăţăturile bisericii creştine ascultă cu atenţie. frontală
elevilor cuprinse în Sfânta. Scriptură au fost
pentru răspândite la multe popoare mai întâi de către
Sfinţii apostoli şi apoi de către
receptarea slujitorii Bisericii(preoţi, episcopi).
noilor Dar unii creştini au interpretat
învăţăturile de credinţă după dorinţa
cunoştinţe lor şi au început să le transmită şi
altor creştini în nouă formulă
modificată de ei. În faţa acestor
situaţii ivite, în sec. al IV–a s-a
fixat în scris esenţa învăţăturii
creştine
3. Precizarea *Se anunţă titlul lecţiei: Explicaţia. Activitate
titlului şi a 3 Simbolul credinţei-esenţa frontală.
Învăţăturii creştine şi
obiectivelor obiectivele acesteia.
*Se scrie data şi titlul pe tablă. Elevii scriu data
şi titlul în caiete.

4. Comunicarea 15 *Se prezintă elevilor datele referitoare *Elevii ascultă *Explicaţia *Activitate
Noilor la alcătuirea Crezului. cu atenţie. frontală
Învăţăturile de credinţă interpretate greşit se
cunoştinţe
numesc erezii.
„Modul diferit de înţelegere a
învăţăturilor creştine a îngreunat
buna înţelegere între membrii
Bisericii, fapt ce a adus la scăderea
unităţii între membrii unor popoare.”
Observaţie:
Pentru înţelegerea acestei idei se pot „-…mai întâi *Conversaţia *Activitate Aprecieri
Face conexiunile: trebuie ca toate frontală verbale
„ – Ce relaţii trebuie să existe într-un persoanele din
grup de persoane astfel încât acel grup grup să cunoască şi
să nu se destrame? să respecte
regulile acelui grup;
persoanele din
grupul respectiv
trebuie să împărtă –
şească aceleaşi
idei, principii,
păreri; să existe
înţelegere, *Activitate
colaborare, ajutor frontală
reciproc etc.
PRECIZARE:
Unitatea unui grup depinde foarte mult Elevii ascultă cu *Explicaţia
de buna înţalegere şi colaborare în grup atenţie.
„În acele situaţii de neînţelegere dintre
creştini, reprezentanţii de seamă ai Bise-
ricii creştine din întreaga lume s-au
adunat de mai multe ori de-a lungul tim-
pului pentru a formula clar şi pe scurt
adevărata învăţătură de credinţă a
Bisericii lui Hristos.
Aceste adunări sau soboare poartă nu-
Mele de sinoade ecumenice. În total,
de-a lungul istoriei, au avut loc şapte
sinoade ecumenice.
Primul sinod ecumenic a avut loc în
Oraşul Niceea în anul 325, iar cel de-al
Doilea sinod ecumenic, în oraşul
Constantinopol în anul 381.
La ceste două sinoade s-a alcătuit
Simbolul de credinţă sau Crezul
creştinului.
În acest simbol se cuprinde pe scurt
adevărata credinţă a bisericii
dintotdeauna şi de pretutindeni despre
Dumnezeu Tatăl, dumnezeu Fiul şi
Dumnezeu Sfântul Duh, despre Hristos
Şi activitatea Sa mântuitoare, despre
Biserică şi Sfintele Taine, despre
Judecată, Învierea morţilor şi viaţa
viitoare. Adevăratul creştin crede în cele
arătate în Simbolul credinţei.” *Elevii privesc cele *Demonstraţia *Planşa *Activitate
*Se prezintă elevilor planşa cu două imagini pentru cu substitute Sinoadelor frontală
reprezentări ale primelor două sinoade a-şi însuşi mai bine Ecumenice
ecumenice. noţiunea de sinod *Explicaţia (I,II)
ecumenic (adunare,
sobor de arhierei).
*Se citeşte Simbolul de credinţă. *Elevii urmăresc pe *Lectura *Activitate
text. frontală

*Profesorul solicită elevii: *Activitate *Aprecieri


5. Fixarea şi 20 *Elevii răspund la *Exerciţiul *Planşa verbale
sistematizarea 1. Să numeroteze cele 12 alineate solicitările profe- Crezul individuală
(articole) din Crez. sorului:
cunoştinţelor
2. Să citească textul şi să sublinieze 1.Numerotează
cuvintele şi expresiile noi care sunt aliniatele (articolele)
neînţelese de ei. 2.Citesc textul şi
OBSERVAŢIE. subliniază cuvintele, *Lectura
Profesorul explică elevilor cuvintele şi expresiile noi.
expresiile neînţelese. *Elevii ascultă expli- *Exerciţiul
3. Să delimiteze textul în fragmente. caţiile date de pro- *Activitate
01
4. Să alcătuiască planul de idei să fesor şi le notează în frontală
(identifice învăţăturile de credinţă prezentate
caiete. în
fragmentele delimitate). 3. Delimitează textul
în fragmente.
4. Alcătuiesc planul
de idei:
-învăţătura despre
Dumnezeu Tatăl
(art.1).
02 *Profesorul propune formarea unor -învăţătura despre
grupe pentru a explica învăţăturile Dumnezeu Fiul şi
de Crez. activitatea Sa mân-
*Profesorul dirijează elevii în expli- tuitoare (art.2-7).
carea învăţăturilor de credinţă cuprinse în-învăţătura
Crez. despre
*Se cere elevilor să rezolve exerciţiul Dumnezeu Sfântul
de pe fişa de lucru. Duh (art.8).
[În faţa pericolului reprezentat de -învăţătura despre
învăţăturile false ale ereziilor, Biserică (art. 9).
Biserica a fost nevoită să-şi apere -învăţătura despre
credincioşii . În acest scop, botez (art. 10).
reprezentanţi ai Bisericilor din lumea -învăţătura despre
întreagă s-au adunat pentru a se sfătui judecata universală
şi a formula clar şi pe scurt adevărata şi viaţa veşnică (art.
învăţătură a Bisericii lui Hristos. 11-12).
Citeşte şi completează spaţiile punctate: *Elevii lucrează pe
03 *Conversaţia
a)Câte au avut loc?............................... grupe. Liderul grupei *Activitate *Aprecieri
Cum se numesc?................................. ajutat şi de profesor, de grupe verbale
Primele au avut loc la… explică pe scurt învăţăturile de
…(unde?)…………în 325 credinţă cuprinse în
…(unde?)…………în 381 Crez.
La acestea, s-a alcătuit……………….. *Elevii rezolvă *Exerciţiul *Fişa de *Activitate
b) în simbolul de credinţă se cuprinde exerciţiul de pe fişa individuală *Aprecieri
lucru verbale
pe scurt adevărata credinţă a Bisericii de lucru.
dintotdeauna şi de pretutindeni despre
- Dumnezeu Tatăl,……….şi………..,
-…….şi activitatea Sa mântuitoare;
- Dumnezeu Sfântul Duh;
- Biserica şi………..;
- Judecata obştească,…..morţilor şi
viaţa……………………..]
6. Asocierea 04 5 *Profesorul cere elevilor să precizeze *Elevii răspund la so *Conversaţia Activitatea
şi împrejurările în care se rosteşte Crezul. licitările profesorului. Frontală
generalizarea „…la sfânta Taină a
Botezului, la Sfânta
Liturghie, la slujbele
Religioase, ca rugă-
ciune de către unii
creştini evlavioşi”.
„ – De ce se rosteşte crezul la
Sfânta Taină a Botezului?” „…pentru a arăta care
este credinţa în care
se botează şi pe care
o va urma creştinul.”
„ – De ce se rosteşte Crezul la Sfânta „…pentru a arăta
Liturghie?” adevărata credinţă pe
care o mărturisesc
cei ce participă la
Sfânta Liturghie.”
„ – De ce rostesc creştinii Crezul ca pe
o rugăciune?” „…în semn de
mărturisire a credinţei
şi a speranţei lor în
ajutorul lui
Dumnezeu, cel
Mărturisit.”
05 OBSERVAŢIE:
Profesorul intervine cu precizări şi
completări pentru fiecare răspuns.
*Profesorul solicită elevii să explice de „…pentru a şti care *Conversaţia Activitatea Aprecieri
verbale
ce trebuie ca fiecare creştin ortodox să este adevărata învăţă- frontală
cunoască Simbolul Credinţei (Crezul). tură de credinţă pe
care trebuie să o măr-
turisească şi să o păs-
treze aşa cum ne-a
lăsat-o Mântuitorul
Iisus Hristos prin
Apostolii şi mai de-
Parte prin preoţi.”
7. Aprecierea 1 *Se fac aprecieri generale şi indivi- *Elevii ascultă apreci *Activitate
activităţii duale privind atât pregătirea elevilor erile făcute de pro- frontală
pentru lecţie cât şi implicarea şi pre- fesor.
elevilor
darea noilor cunoştinţe.
*Se notează elevii care au participat la
lecţie.
8. Precizarea 1 *Se anunţă tema pentru acasă. *Elevii notează tema *Explicaţia *Activitate
şi De învăţat Crezul pe de rost. în caiete. frontală
OBSERVAŢIE:
explicarea
În prima oră elevii vor învăţa art. 1-7 şi
temei pentru în ora a doua art. 9-12.
acasă

9. Încheierea 1 *Se rosteşte la sfârşitul lecţiei ca *Elevii rostesc


activităţii rugăciune Simbolul Credinţei. Simbolul Credinţei.
*Salutul. *Salutul

FIŞA DE LUCRU
În faţa pericolului reprezentat de învăţăturile false ale ereziilor, Biserica a fost nevoită să-şi apere credincioşii. În
acest scop, reprezentanţi ai Bisericilor din lumea întreagă s-au adunat pentru a se sfătui şi a formula clar şi pe scurt
adevărata învăţătură a Bisericii lui Hristos.
Citeşte şi completează spaţiile punctate:
a) Câte au avut loc? Cum se numesc? Primele au avut loc la……………………în 325
………………….. ……………….. ……….unde?……. în 381
La acestea s-a alcătuit……….unde?....................
b) În Simbolul de credinţă se cuprinde pe scurt adevărata credinţă a Bisericii dintotdeauna şi de pretutindeni despre:
- Dumnezeu Tatăl………………….şi…………………;
- ………………..şi activitatea Sa mântuitoare;
- Dumnezeu Sfântul Duh……………………………….;
- Biserica şi……………………………………………..;
- Judecata obştească, ………morţilor şi viaţa………….;
Clasa IV - a
PROIECT DE LECŢIE Nr. 7
PROPUNĂTOR: Irina Cuşnir
DATA: 27. 03. 2009
CLASA: a IV - a
DISCIPLINA: Religie
SUBIECTUL LECŢIEI: Profetul Ilie
TIPUL LECŢIEI: comunicare/însuşire de noi cunoştinţe
SCOPUL LECŢIEI: dobândirea unor cunoştinţe despre viaţa Sfântului Profet Ilie, pentru a-i aduce cinstirea cuvenită; educarea
elevilor în spiritul cultivării virtuţilor creştine

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
01 – să rezume aspecte semnificative din viaţa Sfântului Profet Ilie;
02 – să identifice virtuţi ale Sfântului Profet Ilie;
03 – să identifice fapte din viaţa lor prin care ar putea mărturisi credinţa în Dumnezeu;
04 – să enumere modalităţi de cinstire a Sfântului Profet Ilie;
05 – să formuleze învăţături necesare progresului vieţii spirituale.

STRATEGIA DIDACTICĂ
1. Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, povestirea, demonstraţia cu substitute, argumentarea, exerciţiul, meditaţia
religioasă.
2. Mijloace de învăţământ: icoana Sfântului Profet Ilie.
3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală şi activitate individuală.

RESURSE
1. OFICIALE:*Programa şcolară pentru disciplina religie, clasa a IV –a;
*Planificarea calendaristică orientativă, clasa a IV – a;
*Proiectarea unităţii de învăţare: Profeţii – modele de credinţă şi nădejde în Dumnezeu
2. TEMPORALE: *număr de lecţii: 1
*durata: 50
3. BIBLIOGRAFICE: 1. Biblia sau Sfânta Scriptură, editura Institutului biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe
Române,
Bucureşti, 1982.
2. Cucoş, Constantin, Educaţia Religioasă, Editura „Polirom”, Iaşi, 1999.
3. Cucoş, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivat şi grade didactice,
Editura „Polirom”, Iaşi, 1998.
4. Muha, Camelia, Caiet de religie creştin-ortodoxă, clasa a IV – a, Editura „Sf, Mina”, Iaşi, 2002.
5. Şebu, Pr. Prof. Univ. dr. Sebastian, Metodica predării religiei, editura „Reîntregirea”, Alba Iulia, 2000.
6. ***Vieţile Sfinţilor, luna iulie, Editura Episcopiei Romanului şi Huşilor, Roman, 1992.
SCENARIUL DIDACTIC

Nr. Etapele Ob. Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode şi Mijloace de Forme de Evaluare
crt. lecţiei Op. (min.) procedee învăţământ organizare
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
1. Momentul *Salutul *Salutul
Organizato 2. *Rugăciunea: Crezul *Rugăciune: Crezul
ric *Notarea absenţelor
*Pregătirea pentru începerea lecţiei *Pregătirea pentru începe
rea lecţiei
2. Pregătire 3. *Se cere elevilor să-şi reamintească primele *Elevii răspund la *Conversa *Activitate Aprecieri
elevilor două porunci din Decalog şi să precizeze dacă solicitările profesorului. ţia frontală verbale
pentru aceste porunci au fost respectate tot timpul de
receptarea oameni.
noilor Observaţie:
cunoştinţe În funcţie de răspunsurile elevilor profe *Explicaţia
sorul poate să completeze că israeliţii pierdeau
deseori credinţa în dumnezeu Cel adevărat şi
se închinau la idoli. Pentru a – i întoarce pe ca
lea cea bună, Dumnezeu le trimitea câte un pro
fet care le arăta credinţa cea adevărată şi le ves
tea ce pedepse vor suferi, dacă nu se vor îndrep
ta.
3. Precizarea 3. *Se anunţă şi se notează pe tablă titlul lecţiei: *Elevii notează data şi *Explicaţia *Activitate Aprecieri
titlului Profetul Ilie. titlul lecţiei noi în caiete frontală verbale
şi a *Se de precizează obiectivele lecţiei. şi ascultă explicaţiile
obiectivelor profesorului.
4. Comunicarea 10. *Se prezintă aspectele semnificative din viaţa *elevii ascultă cu atenţie. Povestirea *Activitate Aprecieri
Noilor Sfântului Profet Ilie. frontală verbale
Cunoştinţe
5. Fixarea şi 01 22 *Se adresează elevilor următoarele întrebări: *Elevii răspund la Conversaţia
Sistemati - întrebări:
Zara „ – Cine a fost Sfântul Ilie?” „...unul dintre profeţii cei
cunoştinţelor mai importanţi.”
„ – Ce profeţii a făcut el?” „…că Dumnezeu nu va
mai da nici rouă, nici ploa-
ie timp de trei ani şi şase
luni, deoarece regele Ahab
şi poporul său se închinau
la idoli.”
„ – Ce a făcut Ahab, regele israeliţilor, când a „…s-a mâniat , a continu-
auzit profeţia lui Ilie?” at să se închine la idoli şi a
vrut să-l pedepsească pe
Ilie, trimisul lui
Dumnezeu .”
„ – Cum i-a pedepsit Dumnezeu pe israeliţi „…a împlinit profeţia lui
răutatea şi neascultarea lor?” Ilie oprind ploile timp de
trei ani şi şase luni.”
*Se cere elevilor să prezinte modul în care *Elevii povestesc. Povestirea Activitate
Dumnezeu l-a păzit pe Ilie de regele Ahab, de Frontală
foamete şi de secetă.
*Se cere elevilor să prezinte situaţii din viaţa *Elevii dau diverse Povestirea Activitate
lor când au fost răsplătiţi/pedepsiţi pentru o faptă
răspunsuri. Frontală
bună/rea.
*Se solicită argumentarea pedepsei/răsplatei pe„…pentru
care au a ne Argumentarea Activitate
02 primito. îndrepta/pentru a ne Frontală
încuraja.”
PRECIZARE: *Elevii ascultă cu Explicaţia Activitate
Sunt situaţii când suntem iertaţi chiar dacă atenţie. Frontală
ar trebui să fim pedepsiţi. Şi iertarea este un
mijloc de îndreptare.
„ – De ce credeţi că Dumnezeu nu i-a iertat „…pentru că dorea să-i Conversaţia Activitate
pe israeliţi şi i-a pedepsit? îndrepte.” frontală
*Se cere elevilor să prezinte minunea prin care*Elevii povestesc Povestirea Activitate
Dumnezeu i-a îndreptat pe israeliţi. minunea sfărâmării frontală
idolilor.
*Se solicită elevii să identifice virtuţile de care*Elevii dau variante de Exerciţiul Activitate
a dat dovadă Sfântul Ilie prin minunile pe care răspunsuri: Frontală
le-a săvârşit. „ - …credinţă puternică,
rugăciunea.”
*Se solicită elevii să mediteze: *Elevii dau variante de Meditaţia Activitate
răspunsuri: religioasă individuală
„ – Eu am credinţă puternică?” „ - …prin fapte şi frontală
„ – Cum mărturisesc credinţa mea?” (participarea la slujbele Explicaţia Activitate
bisericii, milostenie, frontală
alinarea celor în
suferinţă…).”
PRECIZARE:
Noi ne mărturisim credinţa şi prin cinstirea
Sfinţilor şi a sfintelor icoane.
„ – Cum îi cinstim noi pe Sfântul Profet Ilie?” „…prin ridicarea de Conversaţia Activitate Aprecieri
biserici în cinstea lui, frontală verbale
prin purtarea numelui,
prin slujbe, cântări
religioase, rugăciuni, zi
de sărbătoare închinată
lui, prin pictarea de
icoane.
6. Asocierea 1. Precizare:
Profetul Ilie i-a învăţat pe oameni să se *Elevii ascultă cu atenţie. Explicaţia Activitate
Închine adevăratului Dumnezeu. frontală
*Se adresează elevilor următoarea întrebare: *Elevii răspund: Conversaţia Activitate Aprecieri
„ – Astăzi, cine-i învaţă pe oameni acest „ – preoţii în biserică, frontală verbale
lucru? profesorul de religie.”
7. Genera - 05 5 *Se cere elevilor să deprindă învăţături *Elevii dau variante de Conversaţia Activitate Aprecieri
lizarea pentru sufletul lor. răspunsuri: frontală verbale
„ – Să ne rugăm lui
Dumnezeu, Maicii
Domnului şi tuturor
Sfinţilor cu credinţă
Puternică!”
„ – Să-l cinstim pe Sfântul
Profet Ilie!”
„ – Să ne mărturisim
credinţa prin fapte bune!”
*Se notează ideile princi-
pale pe caiete.
8. Aprecierea 1 *Se fac aprecieri generale şi individuale pri- *Elevii ascultă aprecierile Activitate
activităţii vind atât pregătirea elevilor pentru lecţie,făcute cât de
şi profesor. frontală
elevilor implicarea în predarea noilor cunoştinţe.
*Se notează elevii care au participat la lecţie.
9. Precizarea 2 *Se oferă elevilor câte o iconiţă cu Sfântul
şi Profet Ilie.
explicarea *Se anunţă şi se scrie pe tablă tema: *Elevii notează tema pe Explicaţia Activitate Aprecieri
temei „Lipeşte iconiţa Sf. Ilie pe caietul de religie caiete. frontală verbale
pentru şi scrie sau desenează sub ea ce dar ai dori
acasă să-i oferi sfântului Profet Ilie.”
10. Încheierea 2 *Rugăciunea. *Rugăciunea
lecţiei *Salutul. *Salutul

OGLINDA TABLEI

Data……………….

PROFETUL ILIE

IDEI PRINCIPALE:

1) Profetul Ilie povesteşte o secetă de trei ani şi şase luni.


2) Dumnezeu îl păzeşte pe Ilie în timpul secetei.
3) Israeliţii revin la credinţa adevărată printr-o minune făcută de Sfântul Ilie.

ÎNVĂŢĂTURI:
1) Să ne rugăm lui Dumnezeu, Maicii Domnului şi tuturor sfinţilor cu credinţă puternică!
2) Să-l cinstim pe Sfântul Profet Ilie!
3) Să ne mărturisim credinţa prin fapte bune!
Clasa a IV - a
PROIECT DE LECŢIE NR.11
PROPUNĂTOR: Svetlana Secrier
DATA: 24. 02. 2009
CLASA: a IV – a
DISCIPLINA: Religie
SUBIECTUL LECŢIEI: Pilda talanţilor
SCOPUL LECŢIEI: însuşirea unor învăţături date de Mântuitorul Iisus Hristos, în vederea consolidării comportamentului
moral - religios
OBIECTIVE OPERAŢIONALE
La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
01 – să rezume conţinutul Pilda talanţilor,
02 – să explice simbolurile din pildă (stăpânul, slugile şi talanţii);
03 – să identifice „talanţii” primiţi de la Dumnezeu;
04 – să descrie o situaţie de viaţă în care ar putea să-şi folosească un „talant” în
sprijinul semenilor;
05 – să formuleze învăţături folositoare progresului vieţii spirituale.

STRATEGIA DIDACTICĂ
1) Metode şi procedee: exerciţiul, conversaţia, explicaţia, lectura, observarea dirijată, problematizarea, meditaţia
religioasă.
2) Mijloace de învăţământ:fişa de lucru, planşa Pilda talanţilor.
3) Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate individuală şi activitate frontală.

RESURSE
1) Oficiale:*Programa şcolară pentru disciplina religie, clasa a IV – a;
*Planificarea calendaristică orientativă, clasa a IV – a;
*Proiectarea unităţii de învăţare: Mântuitorul Iisus Hristos – Învăţătorul desăvârşit
2) Temporale: *număr de lecţii: 1
*durata 50
3) Bibliografice: 1. Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române,
Bucureşti, 1982.
2. Călugăr, Dumitru, Hristos în şcoală(I), Editura Episcopiei Romanului şi Huşilor, Roman,, 1990.
3. Cucoş, Constantin(coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivat şi grade didactice,
Editura „Polirom”, Iaşi,1998.
4. Muha, Camelia, Caiet de religie creştin – ortodoxă, clasa a IV – a, Editura Sf. Mina, Iaşi, 2002.
5. ***Parabolele şi învăţăturile Domnului nostru Iisus Hristos, Editura Vestala, Bucureşti, 1998.
6. Şebu, Pr. Prof. univ. Dr. Sebastian, metodica predării religiei, Editura „Reîntregirea”, A. Iulia, 2000.
SCENARIUL DIDACTIC

Metode Mijloace Forme


Nr. Etapele Ob. Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului şi de de Eva-
crt. lecţiei Op. (min.) procedee învăţământ orga- luare
nizare
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
1. Momentul 1 *Salutul *Salutul
Organiza - *Rugăciunea:Crezul *Rugăciunea: Crezul
- toric *Notarea absenţelor
*Pregătirea pentru începerea lecţiei *Pregătirea pentru începerea
lecţiei
2. Verificarea 10 *Se cere elevilor să rezolve următoarele *Elevii răspund: *Exerciţiul Fişă de Activi- Apreciere
cunoştinţelor exerciţii: Lucru tate verbale
1. Reconstruiţi un proverb, folosind 1. „Învăţătura e averea ce indivi-
următoarele cuvinte: averea, ţi-o nimeni nu ţi-o poate lua.” duală
poate, nu, învăţătura, nimeni, e, lua.
2. Numiţi simbolul învăţăturilor lui 2. „…seminţele.”
Dumnezeu din Pilda semănătorului.
3. Enumeraţi învăţăturile desprinse 3.”…să ascultăm şi să împlinimConversaţia Activita- Aprecieri
din Pilda semănătorului. Cuvântul lui Dumnezeu.” te verbale
*Se verifică şi se discută tema efectuată *Câţiva elevi citesc tema. frontală
acasă:
Redactaţi un scurt text cu titlul: Rodul cel
Bun, pornind de la Pilda Semănătorului.
Textul se va referi la viaţa de şcolar.
3. Pregătirea 2 *Profesorul precizează că nu toţi oamenii * Elevii ascultă cu atenţie Explicaţia Activitate
Pentru care primesc învăţăturile cele bune şi frontală
Receptarea le fac să rodească în inimile lor, au aceiaşi
Noilor putinţă. Unii primesc şi urează binele în chip
cunoştinţe desăvârşit, făcând cât mai mult fapte bune.
alţii însă se dovedesc cu puteri mai slabe. Dar fiecare
este dator să facă tot ceea ce poate pentru a
împlini cuvântul lui Dumnezeu
Această învăţătură ne-a lăsat-o Mântuitorul
Nostru Iisus Hristos printr-o altă pildă.
4 Precizarea 2’  Se anunţă şi se notează pe tablă titlul  Elevii notează titlul Explicaţie Activita-
titlului şi a lecţiei: Pilda talanţilor. lecţiei pe caiete şi ascultă frontală
obiectivelor  Se precizează obiectivele lecţiei explicaţia profesorului

5 Comunicare 10’  Se citeşte expresiv Pilda Talanţilor: *Elevii ascultă cu atenţie. *Lectura Activitate
noilor „Şi mai este ca un om care, plecând Expresivă Frontală
cunoştinţe departe , şi-a chemat slugile şi le-a dat pe
mână avuţia sa. Unuia i-a dat cinci talanţi, altuia doi,
altuia unul, fiecăruiadupă puterea lui şi a plecat. Îndată,
mergând, cei ce luase cinci talanţi a lucrat cu ei şi a
câştigat alţi cinci talanţi.
De asemenea şi cei cu doi a câştigat alţi
doi. Iar cei ce luase un talant s-a dus, a săpat o groapă
în pământ şi a ascuns argintul stăpânului său.
După multă vreme a venit şi stăpânul acelor
slugi şi a făcut socoteala cu ele.
Şi apropiindu-se cei ce luase cinci talanţi,
a adus alţi cinci talanţi, zicând: Doamne,
cinci talanţi mi-ai dat,iată alţi cinci talanţi
am câştigat cu ei. Zis-a lui stăpânul:Bine,
slugă bună şi credincioasă, peste puţine
ai fost credincioasă, peste multe te voi pune;
intră întru bucuria Domnului tău.
Apropiindu-se apoi şi cei cu doi talanţi, a zis:
Doamne, doi talanţi mi-ai dat, iată alţi doi
talanţi am câştigat cu ei.
Zis-a lui Stăpânul:Bine, slugă bună şi
credincioasă, peste puţine ai fost credincioasă
peste multe te voi pune; intră întru bucuria
Domnului tău.
Apropiindu-se apoi şi cei care primise
un talant, a zis: Doamne, te-am ştiut că
eşti un om aspru, care seceri unde n-ai
semănat şi aduni de unde n-ai împrăştiat. Şi
temându-mă, m-am dus de am ascuns talantul
tău în pământ; iată ai ce este al tău. Şi
răspunzând stăpânul său i-a zis: Slugă
vicleană şi leneşă, ştiai că secer unde n-ai
semănat şi şi adun de unde n-am împrăştiat?
Se cuvenea deci ca tu să pui banii mei la
zarafi şi eu, venind, aş fi luat ce este al meu
cu dobândă. Luaţi deci de la el talantul şi
daţi-l celui ce are zece talanţi. Căci tot celui
ce are i se va da şi-i va prososi,iar de la cel ce n-are şi
ce are i se va lua. Iar pe sluga netrebnică
arucaţi-o întru întunericul cel mai din afară.
Acolo va fi plângerea şi scrâşnirea dinţilor.”
(Matei 25, 14-30)
*Se prezintă elevilor imagini care ilustrează *Elevii privesc imaginile şi Observarea Planşa ActivitateAprecieri
Pilda talanţilor pentru a recunoaşte aspectele Identifică aspectele ilustrate. dirijată Pilda Frontală verbale
sugerate de acestea. talanţilor
*Se explică cuvântul talant (monedă) şi Elevii notează în caiete. Explicaţia Activitate
simbolul dat acestuia în pildă (aptitudini). frontală

6. Fixarea şi 10 *Se solicită cinci elevi să citească păe roluri  Elevii citesc pe roluri  Lectura Activ. Apr.
Sistematizarea Pilda talanţilor. Pilda talanţilor. Expresivă Frontală Verbale
cunoştinţelor OBSERVAŢIE:
Fiecare dintre cei cinci elevi îl va prezenta pe unul
dintre cele patru personaje (stăpânul, cele trei
Activ. Aprec.
slugi şi povestitorul).  Elevii răspund la întrebări:  Conver- Frontală Verbale
01  Se adresează elevilor următoarele întrebări: Saţia
„ – Ce a făcut stăpânul din pilda cu averea „...a împărţot-o slujitorilor săi.”
sa?” „...unui slujitor i-a dat cinci
„ – Cum a împărţit-o?” Talanţi, altuia doi, iar altuia
trei talanţi.”
„... cel cu cinci talanţi şi
„Ce au făcut slujitorii cu averea cel cu doi talanţi au investit-o,
stăpânului?” mărind astfel averea stăpânu-
lui iar cel cu un talant a
păstrat-o.
„...pe cei care i-au înmulţit
„Ce atitudine au avut stăpânul la întoarcere, talanţii i-a răsplătit, iar celui
Faţă de slujitorii săi?” care i-a adus talantul aşa cum
i-a fost dat, i l-a luat şi l-a dat
celui care avea mai mulţi
talanţi.
 Elevii dau variante de
„Vi se pare că a procedat corect stăpânul? răspunsuri  Problema- Activ. Aprec.
Motivaţi răspunsul. Frontală verbale
Tizarea

Precizare:  Elevii ascultă cu atenţie.


Pilda talanţilor nu se referă la împărţirea
unor sume de bani. Scopul ei este de a arăta  Explicaţia
că cel care avea un talant a refuzat să-l
înmulţească, sau măcar să încerce să facă
ceva cu el, astfel că în mâinele lui talantul
nu a adus nici un folos.

7. Asocierea 5 *Se adresează elevilor următoarele *Elevii răspun la între- *Conve- *Activi- *Apre-
întrebări: bări şi notează în caiete raţia tate cieri
explicaţia simbolurilor. frontală verbale
02 „ – Ce simbolizează talanţii din această „...Darurile (aptitudinile)
Pildă?” date de Dumnezeu
oamenilor.”
„ – Dar stăpânul?” „...Dumnezeu.”
„ – Cine suntslujitorii stăpânului?” „...noi, oamenii.”
03 „ – Ce „talanţi”credeţi credeţi că aţi *Elevii meditează şi *Meditaţia *Activi-
primit voi de la Dumnezeu?” apoi răspund: religioasă Tate
frontală

S-ar putea să vă placă și