Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Clasa a IV-a

Disciplina: Științe
Data 12.10.2020
Subiectul lecției: Etapele vieții omului

Profesor – Carcea Mihaela

2020
Data:12.10.2020
Clasa: a IV-a
Obiectul:Științe
Subiectullecției:Etapele vieții omului
Tipul lecției:mixtă

Subcompetențe:
- Formularea concluziilor în urma observațiilor.
- Efectuarea unor cercetări, comparări.
- Evidențierea trăsăturilor distinctive ale omului în diferite perioade de
viață.

Obiectiveo peraționale:
- Să distingă etapele de viață ale omului;
- Să descrie perioada lui de viață;
- să compare și să comenteze imagini cu etapele de viață ale omului;
- să enumere activitățile principale pe care le desfășoară omul în fiecare
etapă de viață;
- să aplice correct cunoștințele în situații practice.

Metode și procedee: descoperirea, exercițiul, creația, explicația,


problematizarea, evaluarea, conversația, joc de rol.

Mijloace didactice: manual,imagini.

Forme de organizare: frontal, îngrup, individual.


Secvențele Activitatea învățătorului și a elevului Metode,
lecției procedee
Evocare Rezolvând careul veți afladenumirea cuvîntului pe
care ni-l dorim permanent.
1. Insuficiența căror substanțe nutritive duce la boala
numită avitaminoză?
2. Cum se numesc tuburile lungi prin care trece hrana?
3. Unde nimeresc alimentele din gură?
4. Cum se numește camera cea mai spațioasă a
bucătăriei?
5. De ce avem nevoie pentru a exista?
v i t a m i n e
i n t e s t i n e Descoperirea
e s o f a g
s ț o m a c
h r a n ă
(Desenez regusul pe tablă)
Realizarea Citim cuvântul obținut pe verticală. Conversația
sensului - De ce are omul nevoie pentru a avea o viață sănătoasă?

- Ce substanțe nutritive trebuie să conțină alimentele pe


care le consumăm? (proteine, lipide, glucide, vitamine,
substanțe minerale)
- Care este rolul dinților în prelucrarea hranei?
Să revenim la cuvântul viață.
- Ce este viața? (durata de timp de la naștere până la
moarte)
- Prin ce etape trec viețuitoarele în decursul vieții? (se
nasc, cresc, se dezvoltă, îmbătrânesc și mor)
- Cum apare omul pe lume? (se naște)
- Cum se schimbă omul odată cu creșterea?

Observați imaginile, clasificați-le după anumite Explicația


criterii. (vârstă, familie, ocupații, gen )

- În ce etapă a vieții sunteți voi? (copilăria)


- Caracterizați copilăria voastră.
Reflecție Omul trece prin mai multe etape de viață.
Anunț subiectul lecției: Etapele vieții omului.

- Citiți cuvintele cheie:


Ciclu de viață
Copilărie
Adolescență
Maturitate
Bătrânețe
- Explicați cum înțelegeți fiecare cuvânt.

- Găsiți în informația întâi cât durează fiecare etapă a


vieții (citește fiecare )
- Ce alcătuiesc aceste perioade? (ciclul de viață al
omului)

Fiecare studiază și selectează informațiile conform


etapei de vârstă, caracteristicile de bază, activitățile.
Citiți informația din carte pagina 41,42
corespunzător etapei de viață :
Copilărie
Exercițiul
Adolescență
Maturitate
Bătrânețe

Prezentarea informațiilor.
Extrageți imaginea corespunzătoare și povestiți.
- Numiți din ce etapă fac parte membrii familiei voastre.
- Extrageți cîte un desen si care etapă de viață îl
extrageți despre aceea ne vorbiți. Anexa 1 Explicația
- Fiecare copil extrage cite un desen pe rînd și ne spune
cîtevapropoziții despre vîrta extrasă.
- Ce concluzie putem să formulăm? (unii bunici,
străbunici fac parte din etapa bătrânețe; unii bunici și
părinții din etapa maturitate, frații, surorile mai mari –
etapa adolescență, iar voi, frații, surorile mai mici-
etapa copilărie)

- Străduiește-te să-ți petreci copilăria cât mai frumos și


mai interesant deoarece de ea îți amintești tot restul
vieții.
Extindere
Evaluare

Azi la lecție

 Am învățat ... Creație


 A fost captivant ...
 Mi-a fost greu ...
 Cred că am lucrat de nota ...

Tema penttru acasă.


Copii pentru acasă faceți fiecare arborele genialogic
a familiei sale și ne spuneți fiecare membru a
familiei la ce etapă a vieții este.
0
Anexa 1

S-ar putea să vă placă și