Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Poculeț Mihaela


Obiectul: Informatica
Data: 20.02.2020
Clasa: VIII−a
Subiectul: Executantul Cangurul
Tipul lecţiei: De predare a cunoştinţelor
Unități de competență: De a aduce la cunoştinţă elevii cu noţiunea de executant,
executantul „Cangur

Obiective operaţionale:
O1 − să cunoască noţiunea de executant şi scopul executantului „Cangurul”.
O2 − să descrie comenzile executantului „Cangurul”
O3− să utilizeze comenzile executantului „Cangurul” în scopul alcătuirii
algoritmilor pentru desenarea figurilor.
O4 − să depisteze erorile sintactice, erorile logice, şi erorile de funcţionare.

Metode de predare/învăţare, evaluare:


 Cooperarea;
 Conversaţia euristica, dialogul;
 Problematizarea;
 Explicaţia, demonstrarea;
 Acordarea ajutorului în stimularea activităţii;
 Scrierea pe tablă,
 Operaţii elimentare de gîndire.
Materiale didactice:
Creta, tabla, calculatorul, fişe, rebus.

Forme de activităţi: activitate independentă individuală, activitate colectiva a întregii clase.

Etapa Activitatea profesorului Activitatea elevului


I. Evocare Salut elevii. Stabilşesc climatul adecvat pentru Elevii se salută şi
desfăşurarea actului didactic. Enunţ ordinea în care se va pregătesc cele necesare:
desfăşura lecţia. caietul declasă, accesorii
Explic noţiunea de algoritm prin: pentru scris şi şi alte
„Fiecare dintre noi în fiecare îndepliim diferiţi algoritmi, obiecte didactice strict
instrucţiuni, legităţi. Ca regulă nici nu ne dăm seama de necesare la lecţie.
aceasta. De exemplu descuind uşa cu cheia, nimeni nici nu
se gândeşte în ce succesiune va îndeplini acţiunile sale. De Elevii ascultă cu atenţie,
exemplu: îşi fac careva notiţe în
1. Ei cheia cazul cînd trebuie,
2. Întroduci cheia în broasca uşii analizază algoritmul de
3. Roteşti cheia de două ori decuiere a uşii, răspund la
4. Scoţi cheia întrebările puse de
Să ne închipuim că schimbăm cu locul rîndul 2 cu 3 profesor referitor la
1. Ei cheia execuţia algoritmului în
2. Roteşti cheia de două ori cazul schimbării cu locul a
3. Întroduci cheia în broasca uşii rîndurilor 2 cu 3.
4. Scoţi cheia
Îndeplinind acest algoritm, uşa se va deschide doar în cazul
când nu a fost încuiată.
Deci putem spune că algoritm se numeşte un şir organizat
de acţiuni ”.
II Realizarea
sensului
Tema de astăzi este: „Algoritmi şi executanţi”, Obiectivele
spre care vom tinde sunt:
O1 − să cunoască noţiunea de executant şi scopul
executantului „Cangurul”.
O2 − să descrie comenzile executantului „Cangurul
O3− să utilizeze comenzile executantului „Cangurul” în Elevii scriu data în caiete
scopul alcătuirii algoritmilor pentru desenarea figurilor. şi notează tema nouă.
O4 − să depisteze erorile sintactice, erorile logice, şi erorile
de funcţionare.

Să presupunem că algoritmul va fi executat de către om.


Din fericire omul nu este unicul care poate executa Elevii ascultă cu atenţie,
algoritmi: roboţi, strunguri cu dirijare automată şi chiar adresează careva întrebări
animalele la circ execută dieriţi algoritmi. Execuţia unui în cazul cînd ceva nu le
algoritm depinde de ce acţiuni poate îndeplini unul sau alt este clar, adaugă sau
executant. comenteayă în cazul celor
Ce este un executant? care au calculator acasă şi
Un executant reprezintă un obiect care poate îndeplini deja au auzit de noţiunile
anumite comenzi. Mulţimea acestor comenzi formează de − „Algoritm”,
repertoriul executantului. „Executant”, „Cangour”,
Fereastra are două părţi: câmpul de lucru al „Furinica”, etc.
cangurului în dreapta şi în stânga caseta de program unde
se va înscri algoritmul care va fi executat de executant.
Algoritmul poate fi cules de la tastatură cît şi efectuînd
clic pe butoanele respective cu instrucţiuni. Instrucţiunile
simple “pas”, “salt”, “rotire” pot fi culese cu butoanele
respective situate deasupra casetei de program cît şi din
meniul comenzi/comenzi simple. După explicarea şi
Comenzile avansate se vor culege din meniul însuşirea acestor noţiuni
comenzi/comenzi avansate. elevii se vor aşeza la
La executarea unui algoritm cu ajutorul calculatoare…
executantului Cangurul se pot efectua careva erori şi
anume deosebim trei tipuri de erori:
Erori sintactice − cînd este greşită sintaxa unei
instrucţiuni.
De ex: în loc de „rotire” este înscris „rotre” atunci
calculatorul nu poate îndeplini instrucţiunea dată şi va
afişa mesaj de eroare.
Refuzuri − cînd vom încerca să scoatem Cangourul de pe
cîmpul de lucru.
Erori logice − nedepistate de calculator, atunci cînd în loc
de o instrucţiune vom scrie alta şi calculatorul le va
îndeplini dar nu vom primi rezultatul aşteptat.
Algoritmii nu trebuie să conţină nici un tip de erori.
Dacă erorile sintactice şi refuzurile sunt uşor de depistat şi
de înlăturat, atunci erorile logice sunt depistate foarte greu.

V. Obţinerea
performanţelor şi Pentru început elevii vor executa la calculator următoarele Vor executa problemele
asigurarea probleme: propuse de profesor.
conexiunii Elaboraţi un algoritm care va desena
inverse Un dreptunghi 8x6 pătrăţele.
Elaboraţi un algoritm care va desena cifra 2 (doi).

VI. Asigurarea
transferului de După ce elevii au făcut acest lucru ei vor primi fişe:
cunoştinţe 1. Elaboraţi un algoritm pentru „Cangour” pentru a
desena prima literă din prenumele vostru. Vor analiza fişele pe care
2. Elaboraţi un algoritm pentru „Cangour” în le vor executa la
rezultatul îndeplinirii căruia se va afişa prenumele calculator:
vostru începînd cu poziţia 2,6.
3. Elaboraţi un algoritm pentru „Cangour” pentru a
desena o scară cu 8 trepte (lungimea = lăţimea = 1
pătrat).
4. Elaboraţi un algoritm pentru „Cangour” pentru a
desena o scară cu 6 trepte, înălţimea treptei fiind de
2 ori mai mare ca lăţimea ei.
5. etc.
VII. Evaluarea Elevii vor fi activi şi vor
cunoştinţelor: Pentru evaluarea cunoştinţelor le voi propune următoru raspunde la întrebarile
rebus: puse de profesor referitor
la rebus.
E X E C U T A N Ţ I
L I M B A J

C A N G O U R U L
P R O C E D U R I
R O T I R E
E X A C T I T E T E
S A L T
C O M E N Z I

S-ar putea să vă placă și