Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

SCOALA cu clasele I-VIII Basca - Chiojdului


PROFESOR: CIUCA V. CRISTINA
OBIECTUL: Limba romana
SUBIECTUL LECTIEI: Propozitia subordonata completiva indirecta
TIPUL LECTIEI: de insusire de noi cunostinte
DURATA: 50’
OBIECTIVE OPERATIONALE: La sfarsitul orei, elevii vor fi capabili:
a) COGNITIVE
O1- sa dea definitia propozitiei subordonate completive indirecte
O2 - sa identifice subordonatele completive indirecte in diferite texte
O3- sa stie care sunt termenii regenti ai subordonatei completive indirecte
O4- sa stie care sunt elementele de relatie (introductive)
O5- sa cunoasca topica si punctuatia subordonatei completive indirecte
O 6- sa construiasca fraze cu subordonate completive indirecte introduse prin
diferite elemente de relatie si cu termeni regenti diferiti

b) PSIHOMOTORII
O7 – sa stie sa transforme un complement indirect in propozitie completiva indirecta si
invers
CONTINUTURI:
C1: definitia propozitiei subordonate completive indirecte;
C2: termeni regenti;
C3: elementele de relatie(introductive);
C4: topica si punctuatia subordonatei completive indirecte;
C5: contragerea si expansiunea.

1
O1 O2 O3 O4 O5 O6 O7
C1 * * * * * *
C2 * * * *
C3 * * * *
C4 * * *
C5 *

STRATEGIA DIDACTICA
1) RESURSE
a) Continuturi vizate- conform programei si manualului
b) Capacitati – cunostintele asimilate de elevi anterior
- nivel mediu
c) Locul- sala de clasa
2) METODE SI PROCEDEE – se vor folosi alternativ sau combinat metode si procedee
precum; conversatia, explicatia, analiza gramaticala, exercitiul (de contragere si expansiune), lucrul cu
manualul, demonstratia, descoperirea dirijata, observatia

3) MATERIALE SI MIJLOACE – texte lingvistice, fise de lucru, testul de evaluare


formativa
I. Alcatuiti fraze in care sa existe o propozitie subordonata completiva
indirecta avand ca termeni regenti verbe la moduri personale si
nepersonale

4) MATERIAL BIBLIOGRAFIC
- Limba si literatura romana, manual ptentru clasa a VIII-a,
Editura Humanitas
- Metodica predarii limbii si literaturii romane, C. Parfene, Ed.
Polirom, 1999, Iasi

5) FORME DE ORGANIZARE – activitate frontala si independenta individuala si pe grupe

2
SCENARIUL DIDACTIC
Obiective TIMP TEHNICI Organizarea invatarii Mijloace de EVALUARE
operationale DE invatamant
MOMENTUL LECTIEI INSTRUIRE
FORME Nivelul
participarii
elevilor
I.Organizarea clasei -se noteaza 1min.
absentii, se stabileste ordinea si se
pregatesc cele necesare
desfasurarii lectiei
II. Actualizarea cunostintelor 5 min. conversatia, frontala 15/18 Manualul, Orala
anterioare- prin verificarea temelor explicatia, plansa cu
elevilor, se reiau cunostintele analiza complementul
esentiale despre complementul gramaticala direct
indirect. Elevii au avut ca tema de
rezolvat exercitii in care au
identificat si analizat
complementele indirecte dintr-un
text
O1 III. Captarea atentiei elevilor – are 3 min conversatia, frontala 18/18
loc o discutie despre clasificarea explicatia,
propozitiilor in principale si analiza
secundare. Se reamintesc notiuni gramaticala
legate de subiectiva si predicativa,
atributiva si completiva directa,
despre contragere si expansiune.
Apoi elevii sunt anuntati ca vor
continua studiul propozitiilor
subordonate .
IV. Anuntarea subiectului nou si a 1 min conversatia frontala 18/18 Orala
obiectivelor operationale vom
continua studiul propozitiilor
subordonate cu propozitia
completiva indirecta, iar la

3
sfarsitul orei va trebui sa ………
(se anunta obiectivele operationale
mentionate mai sus)

O1 V. Prezentarea sarcinilor de 10 conversatia, Frontala 18/18 Tabla, Orala


O2 invatare – se imparte tabla in doua min explicatia, individuala Fise de lucru
O3 si se cere si elevilor sa faca acelasi analiza
O4 lucru pe caiete. gramaticala,
Pe prima jumatate a tablei se vor observatia
scrie propozitii care sa contina
complemente indirecte exprimate
prin diferite parti de vorbire. Elevii
vor analiza sintactic, rand pe rand,
propozitiile, urmarind
descoperirea c.i. si a termenilor
regenti:
De tine ma ocup eu.
De veacuri poporul a luptat
impotriva nedreptatii.
S-a plictisit de stat singur.
Eram hotarati a merge acolo.
Nu ne mai saturam ascultandu-l.
Asta i-am spus-o si prietenului
meu.

O1 VI. Conducerea invatarii si 20 conversatie Frontala 18/18 Tabla,


O2 dobandirea de noi cunostinte– min. euristica Fise de lucru
O3 elevii sunt solicitati sa sublinieze explicatia, Plansa cu
O4 complementele indirecte din analiza Propozitia
O5 propozitiile date si sa le gramaticala, Munca subordonata
O6 inlocuiasca prin propozitii invatarea prin independenta completiva
O7 corespunzatoare, folosind descoperire si indirecta
procedeul expansiunii. Astfel se dirijata, individuala
obtin fraze in care exista demonstratia
subordonate care tin locul
complementului indirect:
4
De cine ma supara¹/ ma ocup eu.²/
De veacuri poporul a luptat¹/
impotriva cui nu a fost drept.²/ .
S-a plictisit¹/ sa stea singur.²/.
Eram hotarati¹/sa mergem
acolo²/.
Nu ne mai saturam¹/ sa-l
ascultam.²/.
Asta i-am spus-o¹/ cui imi este
prieten²/
Vor fi identificate elementele
regente, precum si cuvintele de
legatura, ajungandu-se la
formularea definitiei CI:
Propozitia care indeplineste in
fraza rolul de complement
indirect pe langa un verb din
propozitia regenta se numeste
propozitie completiva indirecta.
VII. Asigurarea feed-back-ului– 3 min. conversatie Frontala 18/18 Manualul
are loc pe tot parcursul lectiei, prin euristica
aprecieri verbale (Corect!, Bine!, explicatia,
Da!) si prin efectuarea fulger a
catorva exercitii de identificare si
de motivare.
VIII. Evaluarea formativa 5 min conversatie activitate 15/18 Fise de lucru Testul de
euristica independenta evaluare
explicatia, si pe grupe formativa
IX. Asigurarea retentiei si a 2 min conversatie activitate 18/18 Alcatuiti fraze
transferului euristica independenta care sa contina
Tema pentru acasa explicatia, CI introduse
prin diferite
elemente de
relatie si sa fie
cerute de
5
diferite verbe
la moduri
personale si
nepersonale

S-ar putea să vă placă și