Sunteți pe pagina 1din 7

ȘCOALA GIMNAZIALĂ BURSUCENI

Proiect didactic

Proiect didactic

1
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială Bursuceni
DATA:1 martie 2018
CLASA: pregătitoare
ÎNVĂȚĂTOR: Crihan Daniela
ARIA CURRICULARĂ: Consiliere și orientare
DISCIPLINA: Dezvoltare personală
UNITATEA TEMATICĂ: În lumea magică a basmelor
SUBIECTUL: Cățelușul Șușu și prietenul lui de C. Ruse
TIPUL LECȚIEI: Predare-învățare
FORMA DE REALIZARE: lecție integrată
SCOPUL ACTIVITĂŢII: însușirea cunoștințelor legate de comunicare şi
cooperare

DISCIPLINE INTEGRATE: -Dezvoltare personală


-Matematică și explorarea mediului
-Comunicare în limba română

COMPETENȚE SPECIFICE :
DP: 1.1. Identificarea unor trăsături personale elementare;
2.1. Recunoașterea emoțiilor de bază raportate la experiențele de viață trăite;
2.2. Identificarea regulilor de comunicare în activitatea școlară ;
3.2. Aplicarea unor tehnici simple care sprijină învățarea și succesul școlar.

CLR 2.2.Transmiterea unor informații referitoare la sine și la universul apropiat, prin


mesaje scurte;

MEM: 3.1. Descrierea unor fenomene/procese/ structuri repetitive simple din mediul
apropiat, în scopul identificării unor regularități

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1: să răspundă la întrebările pe baya poveştii;
O2: sa continuie povestea;
O3: să identifice comportamente adecvate / neadecvate
O4: să descrie cum ar proceda ei în anumite situații;

RESURSE:
Strategii didactice:
a) Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, analiza, jocul
didactic.
b) Mijloace de învățământ: auxiliar, palete, răvașe
c) Forme de organizare: frontală, individuală.
Temporale: 35 minute activitatea propriu-zisă și 15 minute activități recreative
2
BIBLIOGRAFIE:
- Breben S., Gancea E., Ruiu G., Fulga M. - Metode interactive de grup - Ghid metodic -
Editura Arves, Craiova

3
DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Etapele Conținutul științific Metode Mijloace Forme de


Ob.op. Evaluare
lecției didactice didactice organizare
Moment Asigur o atmosferă adecvată desfăşurarii în condiţii optime a frontal Observarea
organizatoric activităţii. conversația sistematică
Captarea În timpul pauzelor Zâna și Riri au văzut că unii copii se jucau
atenției împreună cu ceilalți, vorbeau frumos, alții se împingeau, țipau și
vă roagă pe voi să le ajutați să descopere care fapte sau
comportamente sunt civilizate, adecvate și care nu. Pentru asta v-
au trimis în ajutor o pozveste, niște răvașe și câteva palete.
Anunțarea Copii, noi astăzi vom vorbi despre comportamentul pe care Frontal
temei trebuie să îl avem și despre cooperare.
Dirijarea  Copii vor asculta povestea trimisă de cele două
învățării prietene ale lor, iar mai apoi vor răspunde la
întrebările pe baza textului: Conversația Frontal Observarea
Explicația sistematică
-Ce credeţi că s+a întâmpla într-o bună zi?
-Cum s-a numit povestea trimisă de Zână și de Buburuză?
-Ce îmi puteți spune despre cățelușul Șușu? Dar despre prietenul
lui? Răvașe
-Ce voia cățelul să facă cei din jur?
-Cum se compora băiețelul la școală?
-Cum se comportau cei doi în parc?
-Ce au făcut ceilalți copii și căței când au văzut cum se comporta
cei doi?
-Ce își doreau cei doi prieteni?
-Ce sfat le-ați da celor doi?
 Copii vor fi puși și ei în anumite situații și va trebui
să descrie ce ar face ei. Situațiile vor fi scrise pe
4
răvașe pe care le vor extrage dintr-o cutie. (ANEXA
1)
Ex: Ești în pauză și un coleg s-a împins în tine. Ce faci în
această situație?

Obținerea Elevii vor primi palete roșii și verzi, iar învățătoarea le va Jocul didactic Palete Frontal Aprecieri
performantei prezenta situații din mediul școlar iar ei va trebui să decidă daca verbale
elevii din situațiile prezentate au procedat corect (vor ridica
paleta verde) sau greșit (vor ridica paleta roșie).
Activitate Realizează cu ajutorul plastelinei figurinele celor două personaje Modelaj Plastelină Analiza
recreativă din poveste. Conversație individual produselor

Evaluare Se vor face aprecieri generale si individuale asupra Aprecieri


participării elevilor la lecție, precum și asupra comportamentului verbale
lor pe parcursul orei.

5
ANEXA 1

Ești în pauză și un coleg s-a împins în tine. Ce faci în această


situație?
Ești în clasă în timpul pauzei și vezi că un coleg a arunca cărțile altui
coleg pe jos. Ce faci în această situație?
Un coleg îți cere ajutorul,nu se descurcă la un exercițiu. Ce faci în
această situație?
Ești la ora de AVAP și unui coleg i s-a terminat lipiciul. Ce faci în
această situație?
Un coleg spune că și-a uitat penarul acasă și nu are cu ce scrie azi.
Ce faci în această situație?
Ești în pauză și un coleg te roagă să te joci cu el. Ce faci în această
situație?
Ești în pauză și doi colegi țipă unul la altul. Ce faci în această
situație?
Ești în timpul unei ore și nu înțelegi ceea ce îți explică doamna
învățătoare. Ce faci în această situație?
S-au terminat orele de curs și doamna v-a dat permisiunea că puteți
pleca acasă. Cum vei circula pe sradă?
Ești în pauză și fără să vrei te ciocnești cu un coleg. Ce faci în
această situație?
Ești în pauza de masă și unui coleg i s-a făcut poftă de prăjitura pe
care tocmai o mănânci tu. Ce faci în această situație?

6
7

S-ar putea să vă placă și