Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE LECŢIE

Data : 02.10.2008
Şcoala:Şcoala cu cls. I-VIII Predeal Sărari
Clasa : a IV-a
Învăţătoare:Pisău Gabriela
Obiectul : Limba şi literatura română
Subiectul : Semnele de punctuaţie
Tipul orei : de consolidare a cunoştinţelor

Obiective fundamentale :

- consolidarea deprinderii de a utiliza semnele de punctuaţie în cadrul unei comunicări scrise;


- dezvoltarea deprinderii de a se exprima corect în scris;
- exersarea citirii fluente şi expresive.

Obiective operaţionale:
-să citească propoziţii cu intonaţia impusă de semnele de punctuaţie ;
-să justifice folosirea semnelor de punctuaţie . , ! , ?, ,;
-să completeze cu semnele de punctuaţie corespunzătoare un text lacunar;
- să alcătuiască propoziţii enunţiative, exclamative şi interogative;
- să utilizeze corect semnele de punctuaţie în redactarea unui text propriu;
- să participe activ şi afectiv la lecţie.

Strategii didactice :

A) Metode şi procedee : , demonstraţia , conversaţia , expunerea, problematizarea , exerciţiul


B) Mijloace de învăţământ

B)Forme de organizare : individuală , frontală

Durata lecţiei: 50'


DESFĂŞURAREA LECŢIEI

STRATEGII DIDACTICE
MOMEN- ACTIVITATEA ÎNVĂŢĂTOAREI ACTIVITATEA ELEVILOR EVALUARE
TELE
Metode şi
LECŢIEI
procedee Mijloace
1.Moment Se asigură climatul unei bune Elevii se pregătesc pentru
organiza- desfăşurări a lecţiei de limba şi lecţie. conversaţia
toric literatura română.

2.Verificarea Se verifică tema calitativ şi cantitativ. Îşi verifică tema.


temei

3 Explicaţia Planşă aprecierea


Reactualizarea Pentru reactualizarea cunoştinţelor Elevii completează verbală
cunoştinţelor referitoare la aritmogriful şi descoperă
dobândite semnele de punctuaţie, propunătoarea soluţia acestuia
anterior prezintă un aritmogrif (ANEXA 1) a cărui
soluţie este termenul ,,intonaţie”.
Se precizează faptul că propoziţiile se
intonează ţinând cont de semnele
de punctuaţie.

Anunţarea Se anunţă titlul lecţiei şi obiectivele Notează titlul lecţiei.


temei şi a urmărite.
obiectivelor Propunătoare notează titlul lecţiei pe
urmărite tablă.

Se prezintă o planşă(ANEXA 2) ce Citesc textul cu intonaţia


conţine un text, elevii având ca sarcină
impusă de semnele de explicaţia Observarea
să îl citească cu intonaţie şi să explice
punctuaţie şi explică problematiza sistematică
folosirea semnelor de punctuaţie. folosirea acestora. rea
Se dau exemple de propoziţii Dau exemple de propoziţii
enunţiative, exclamative şi interogative.
enunţiative, exclamative şi
interogative. conversaţia
Va fi prezentat un text lacunar(ANEXA Completează cu semnele de
3), elevii având ca sarcină să scrie punctuaţie potrivite.
semnele de punctuaţie potrivite. exerciţiul planşă cu text
lacunar
Propunătoarea va citi câteva propozitii, Recunosc felul propoziţiilor.
elevii având ca sarcină să precizeze felul
acestora după scopul comunicării.

Obţinerea Se propune o activitate Elevii redactează texte explicaţia


performanţei independentă:redactarea unui text cu folosind semnele de expunerea
titlul ,,În parc” de maxim 10 rânduri, în punctuaţie învăţate.Citesc
care să se folosească semnele de două exemple.
punctuaţie învăţate.

Propunătoarea va împărţi fişe de Rezolvă sarcinile fişei de Conversaţia


muncă independentă. muncă independentă. Explicaţia Fişe de
exerciţiul muncă
independentă
Se fac aprecieri generale şi individuale Notează tema pentru acasă.
Încheierea asupra lecţiei.
lecţiei Se anunţă tema pentru acasă :
redactarea unui text cu titlul ,,La piaţă”.

ANEXA 2

,,Miţu şi Baruţu au crescut.Ei sunt nemulţumiţi din pricina regulilor impuse.Baruţu întreabă:
-De ce sunt toate dulapurile încuiate?
Odată au găsit deschisă uşa unui dulap.
-Hai să căutăm, Miţu!
Au căutat prin sertare, prin cutii, prin rufărie.
Miţu întreabă nerăbdătoare:
-Unde sunt cerceii mamei?˝
ANEXA 3

Mama i-a spus supărată lui Ionel


.
ANEXA 3

Mama i-a spus supărată lui Ionel __


____ Uite ce murdar eşti ___ Unde te-ai murdărit aşa ___
____ Am jucat fotbal cu băieţii___ Te rog să mă ierţi ___ mamă ___
____ Îţi iei toate lucrurile ___ adidaşii ___ treningul şi intri în baie___ Te speli şi dai totul la spălat ___ Ne-am înţeles ___
____ Da ___ mamă___ răspunse Ionel ____

S-ar putea să vă placă și