Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECŢIE

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
DATA: S 3
CLASA: a VII-a
DISCIPLINA: CHIMIE
PROFESOR: Martinaș- Ioniță Ștefan Leontin
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Chimia, știință a naturii
TEMA: Materie. Corp. Substanță
TIPUL LECŢIEI: de predare- învățare
Competențe specifice:
1.1. Identificarea unor proprietăți/fenomene, substanțe/amestecuri în contexte cunoscute
1.2. Descrierea unor fenomene și proprietăți ale substanțelor întâlnite în contexte cunoscute prin utilizarea terminologiei specifice chimiei
2.1. Formularea unor ipoteze cu privire la caracteristicile substanțelor și a relațiilor dintre ele
2.3. Investigarea unor procese și fenomene în scopul identificării noțiunilor și relațiilor relevante
4.1. Identificarea consecințelor proceselor chimice asupra organismului și asupra mediului înconjurător
4.2. Aprecierea impactului substanțelor chimice asupra organismului și asupra mediului înconjurător
Competențe derivate:
C1-să facă diferența dintre materie și corp;
C2-să recunoască diferitele fenomene
C3-să facă legături între materie și fenomene.
C4-să urmărească atent desfășurarea experimentelor pentru o notare corectă a observațiilor;
C5-să participe atent la lecție.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
 Resurse procedurale: conversaţia (euristică şi de fixare), dialogul, explicaţia, brainstorming-ul.
Resurse materiale: manualul, caitele de notiţe, tabla, fise de lucru, fise de autoevaluare.
 Resurse organizatorice: frontală
 Evaluare: continuă
 Locul desfăşurării: sala de clasă
 Durata orei: 50 min.
BIBLIOGRAFIE:
- Manual, clasa a VII-a
Succesiunea secvenţelor de învăţare:

Momentele Comp. Conţinutul informaţional-formativ Timp Resurse


lecţiei derivat Activitatea profesorului Activitatea elevilor
e
Momentul Stabileşte ordinea în clasă, verifică toate Se pregătesc pentru lecţie. 1 min Conversaţia
organizatoric condiţiile de lucru;
cd1 Notează prezenţa elevilor în catalog;
Solicită elevilor să-şi pregătească cele
necesare pentru lecţie.
Verificarea Elevii raspund la intrebari 5 min. Conversaţa
cunoştinţelor reamintindu-şi în plan mental euristică
cd1,cd2 noţiunile din experienţele proprii.
, Ce este aerul? Aerul este un amestec omogen de
cd3 azot și oxigen.

Dar solul? Solul este amestecul superficial de


scoarței Pământului, reprezintă un
amestec de substanțe organice și
anorganice și se află în partea
superioră a litosferei.

Care este circuitul apei în natură? Apa se găsește în natură sub toate
cele trei stări de agregare: gazoasă,
solidă, lichidă. Energia solară face
posibilă trecerea dintr-o stare în
alta. Astfel, apa circulă, descriind
un circuit în natură.
Captarea atenţiei, cd1, Zilnic, întâlnești materia sub diferite Se implică, fac completări şi 3 min. Expunerea
activitate cd2, forme denumite corpuri. Un bulgăre de aprecieri.
pregătitoare cd3 sare, cărțile, mesele, scaunele sunt o
parte din lumea înconjurătoare.

Anunţarea cd1 Îi anunţa că în această lecţie vor Se pregătesc să se evidenţieze 1 min Explicaţia
subiectului lecţiei discuta despre Materie. Corp. printr-o participare activă;
şi a competenţelor Substanță.
Dirijarea învăţării cd1, A se vedea Schema lecției. 30 min Expunerea
şi a sarcinilor de cd2, Explicaţia
lucru cd3, Preiau informaţiile; participă activ. Conversaţia
cd4, euristică
cd5, Manual
cd6 Brainstorming

Expunerea
Tabla
Fixarea, cd1, Prezintă sarcina de lucru și verifică felul Elevii realizază sarcina fixându-şi 8 min Exerciţii
feed-back cd2 în care aceștia o rezolvă. noţiunile primite în cadrul lecţiei. Lanţul
întrebărilor
Conversaţia de
fixare
Evaluarea şi Se notează elevii care au activat în 2 min Conversaţia
încheierea timpul lecţiei şi se fac aprecieri. Evaluarea
activitătii
Schița lecției
Ce este materia?
Materia este tot ceea ce ne înconjoară.
Materia se caracterizează prin următoarele proprietăţi:
 Ocupă un spaţiu;
 Prezintă o masă proprie;
 Se află în continuă mişcare şi transformare;
 Apare sub diferite forme;
 Nu dispare şi nu se creează.

Ce sunt corpurile?
Corpurile sunt porţiuni de materie aflate sub diferite forme concrete.
Exemple de corpuri: Masa, scaunul, cartea, creionul, ciocanul, apa dintr-un pahar, aerul dintr-o incintă închisă, etc.
Stări de agregare ale materiei:
 Solidă
 Lichidă
 Gazoasă

Exerciţiu: Identificaţi starea de agregare a corpurilor enumerate.

Ce este substanta?
Substanţa este forma omogenă de materie din care este alcătuit un corp.

Exemple de substanţe: apa, fierul, oxigenul, aluminiul, azotul, hidrogenul, cuprul etc.
Exerciţiu: Identificaţi starea de agregare a substanţelor enumerate mai sus.

DE REŢINUT: Noţiunea de substanţă nu trebuie confundată cu cea de corp!

Ce este materialul?
Materialul este o formă neomogenă de materie din care este alcătuit un corp.
Exemple de substanţe: Lemnul, sticla, betonul, cimentul, etc.
Exerciţiu: Identificaţi starea de agregare a materialelor enumerate mai sus.

DE REŢINUT: Noţiunea de material nu trebuie confundată cu cea de substanţă!

EXERCITIU PTR FEED-BACK


Completaţi următorul tabel:
CORP SUBSTANȚĂ MATERIAL
OXIGEN
BANCĂ
CUI
APĂ
ALCOOL
MORTAR

Exerciţiu – Propuneţi pe baza celor discutate o definiţie a chimiei.

Chimia – este o știință experimentală ce face parte din științele naturii fiind legată de tot ce ne înconjoară și
se ocupă cu structura, proprietățile și transformările substanțelor.

S-ar putea să vă placă și