Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECŢIE

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
DATA: S 4
CLASA: a VII-a
DISCIPLINA: CHIMIE
PROFESOR: Martinaș- Ioniță Ștefan Leontin
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Chimia, ștință a naturii
TEMA: Proprietăți fizice și proprietăț chimice
TIPUL LECŢIEI: de predare- învățare
Competențe specifice:
1.1. Identificarea unor proprietăți/fenomene, substanțe/amestecuri în contexte cunoscute
1.2. Descrierea unor fenomene și proprietăți ale substanțelor întâlnite în contexte cunoscute prin utilizarea terminologiei specifice
chimiei
2.1. Formularea unor ipoteze cu privire la caracteristicile substanțelor și a relațiilor dintre ele
2.3. Investigarea unor procese și fenomene în scopul identificării noțiunilor și relațiilor relevante
4.1. Identificarea consecințelor proceselor chimice asupra organismului și asupra mediului înconjurător
4.2. Aprecierea impactului substanțelor chimice asupra organismului și asupra mediului înconjurător
Competențe derivate:
C1-să definească ce este o proprietate
C2-să recunoasca proprietățile fizice
C3-să recunoască proprietățile chimice
C4-să urmărească atent desfășurarea experimentelor pentru o notare corectă a observațiilor;
C5-să participe atent la lecție.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
 Resurse procedurale: conversaţia (euristică şi de fixare), dialogul, explicaţia, brainstorming-ul.
Resurse materiale: manualul, caitele de notiţe, tabla, fise de lucru, fise de autoevaluare.
 Resurse organizatorice: frontală
 Evaluare: continuă
 Locul desfăşurării: sala de clasă
 Durata orei: 50 min.
BIBLIOGRAFIE:
- Manual, clasa a VII-a
Succesiunea secvenţelor de învăţare:

Momentele Comp. Conţinutul informaţional-formativ Timp Resurse


lecţiei derivat Activitatea profesorului Activitatea elevilor
e
Momentul Stabileşte ordinea în clasă, verifică toate Se pregătesc pentru lecţie. 1 min Conversaţia
organizatoric condiţiile de lucru;
cd1 Notează prezenţa elevilor în catalog;
Solicită elevilor să-şi pregătească cele
necesare pentru lecţie.
Verificarea Ce este materia? .Materia este un termen general 5 min. Conversaţa
cunoştinţelor pentru toate elementele care ne euristică
cd1,cd2 înconjoară și din care suntem
, alcătuiți și noi.
cd3 Dar corpurile? Corpurile sunt toate obiectele care
ne inconjoara,
precum:casa,masa,telefon,scaun,
birou,pat,masina etc..Totodata
corpuri mai pot fi numite si
lichidele si gazele care iau forma
unui obiect in care au fost
introduse,de exemplu:aerul dintr-o
minge,apa dintr-un pahat,sucul
dintr-o sticla etc.
Ce sunt substanțele? Substanțele sunt un corp (solid,
lichid, gazos) omogen alcătuit din
atomi și din molecule (formate din
aceleași elemente) și care posedă o
anumită formă, culoare, miros, gust
etc.
Captarea atenţiei, cd1, Substanţele care alcătuiesc tot ceea ce Se implică, fac completări şi 3 min. Expunerea
activitate cd2, ne înconjoară se caracterizează prin aprecieri.
pregătitoare cd3 anumite proprietăți, pe baza
cărora le putem identifica și diferenția

Anunţarea cd1 Îi anunţa că în această lecţie vor Se pregătesc să se evidenţieze 1 min Explicaţia
subiectului lecţiei discuta despre proprietăți fizice și printr-o participare activă;
şi a competenţelor chimice
Dirijarea învăţării cd1, A se vedea Schema lecției. 30 min Expunerea
şi a sarcinilor de cd2, Explicaţia
lucru cd3, Preiau informaţiile; participă activ. Conversaţia
cd4, euristică
cd5, Manual
cd6 Brainstorming

Expunerea
Tabla
Fixarea, cd1, Prezintă sarcina de lucru și verifică felul Elevii realizază sarcina fixându-şi 8 min Exerciţii
feed-back cd2 în care aceștia o rezolvă. noţiunile primite în cadrul lecţiei. Lanţul
întrebărilor
Conversaţia de
fixare
Evaluarea şi Se notează elevii care au activat în 2 min Conversaţia
încheierea timpul lecţiei şi se fac aprecieri. Evaluarea
activitătii
Schema lecțiri

Proprietățile cuiva sau ale unor lucruri,sunt ca niște caracteristici care le face diferite față de restul lucrurilor precum,ochii,nasul sau
gura,ne fac o infațișare diferită noua,oamenilor,așa și punctul de fierbere,de topire sau solubilitatea în apă,face diferențele între niște
substanțe și/sau corpuri.

Proprietațile se împart în 2 mari ramuri:

 PROPRIETĂȚI CHIMICE (sunt proprietățile care schimba compozitia chimică a substanței și astfel se creează o substanță
nouî,cu proprietați diferite)

EXEMPLU:fermentarea vinului (astfel se creeaza otetul de vin);fotosinteza;acrirea laptelui;etc.

 PROPRIETĂȚI FIZICE (sunt fenomele care schimbă structura dar nu și compozitia chimică)

EXEMPLU:ruperea unei foi;spargerea unui geam;dilatarea prin incalzire;etc.

Concluzii

• Cu organele de simț pot fi determinate proprietăți fizice ca: starea de agregare, culoarea, aspectul,

gustul, mirosul.

• Proprietățile fizice măsurabile (densitatea, solubilitatea, temperatura de topire, temperatura de

fierbere, conductibilitatea termică și conductibilitatea electrică) se determină cu ajutorul instrumentelor

de măsurare.

• Proprietățile fizice mecanice ale substanțelor sunt: rezistența, elasticitatea, plasticitatea, duritatea.

• Proprietățile chimice sunt însușiri determinate de transformări care schimbă natura substanțelor.
Exerciții

1. Notează tipul proprietăţii (fizică/chimică) pentru fiecare exemplu:


a) iodul este solid la temperatură obișnuită;
b) prin fermentare, mustul se transformă în vin;
c) mina de creion este bună conducătoare de electricitate;
d) apa pură fierbe la 100 o C și se solidifică la 0 o C;
e) cărbunele arde, degajând o mare cantitate de căldură;
f) diamantul este strălucitor și foarte dur;
g) zahărul are gust dulce și se dizolvă în apă;
h) metalele sunt bune conducătoare de căldură;
i) în timpul verii, șinele de cale ferată se dilată.

2. Stabilește dacă proprietățile substantelor din enunțuri sunt fizice sau chimice.

a) Apa se descompune în două substanțe gazoase, oxigen și hidrogen, cu ajutorul curentului electric.

b) Heliul, gazul folosit la umplerea baloanelor, este de 14,45 ori mai ușor decât aerul.

c) Oxigenul se dizolvă parțial în apă, fapt dovedit prin existența vieții subacvatice.

d) Dioxidul de carbon nu arde și nu întreține arderea, de aceea se folosește la producerea unor stingătoare de incendiu.

3. Clasifică cuvintele subliniate, pe grupe distincte, în: corpuri, substanţe, materiale, proprietăţi fizice/ fenomene fizice și proprietăţi chimice/
fenomene chimice.

Este toamnă. Fiecare membru al familiei, cu găleata de plastic în mână, a plecat la culesul viei bunicilor. Gălețile s-au umplut cu
repeziciune de ciorchini albi și negri, care au fost rupți cu atenție. Strugurii sunt foarte dulci, pentru că au în compoziția lor multă glucoză și
fructoză. Bunicul a zdrobit strugurii într-un butoi de lemn. A pus apoi mustul într-o damigeană de sticlă. Fiindcă damigeana se poate sparge la o
ușoară lovire, bunicul a lucrat cu multă grijă. Dopul damigenei este prevăzut cu un furtun care permite evacuarea dioxidului de carbon, gaz
obţinut prin fermentarea mustului, alături de alcoolul etilic. Deoarece în prezenţa oxigenului din aer vinul se oţetește, capătul furtunului a fost
pus într-un vas cu apă, pentru a nu permite intrarea aerului în damigeană. Copiii s-au bucurat puţin timp de mustul dulce, deoarece acesta a
fermentat și s-a obţinut vinul

S-ar putea să vă placă și