Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Obiectul Informatica
Profesor Rotari Constantin
Liceul Liceul Teoretic cu profil tehnologic pentru copii cu veredea slaba
Clasa a IX-a
Unitatea de învățare: Conceptul de acţiune. Instrucţiunile unui limbaj de programare de nivel înalt
Conținuturi: Afișarea informației alfanumerice. Citirea datelor de la tastatură
Tipul lecţiei Lecție mixtă
Durata 45 min.

Competenţe specifice la informatică:


CS1. Formarea unei viziuni ştiinţifice asupra componentei informatice în societatea contemporană.
CS5. Aplicarea metodelor de algoritmizare, de formalizare, de analiză, de sinteză şi de programare pentru soluţionarea problemelor legate de
prelucrarea automatizată a informaţiei.
CS6. Translarea algoritmilor frecvent utilizaţi într-un limbaj de programare de nivel înalt.
Subcompetențe:
 Elaborarea programelor în care se utilizează procedurile predefinite de citire / scriere;
 Elaborarea programelor în care se utilizează instrucţiunile în studiu;
 Descrierea algoritmilor cunoscuţi din cadrul disciplinelor de matematică, fizică, ş.a. utilizând diferite metode de reprezentare a algoritmilor;
Obiective operaționale: La finele lecției elevii vor fi capabili:
 Să precizeze mulțimea de valori a tipurilor de date;
 Să calculeze expresii ale tipurilor de date simple
 Să explice modul de introducere de la tastatură și de afișare la ecran a datelor de tipuri simple
 Să elaboreze programe care ilustrează modul de execuție a operațiilor caracteristice tipurilor de date simple;

Motivatia: Reeșind din faptul că comunicarea intre utilizator și calculator este foarte importantă, citirea și afisarea datelor trebuie sa fie organizată într-un
mod explicit și comod pentru utilizator, fapt ce oferă o interfață ușoară în utilizare.
Strategii didactice:
 Conversaţia euristică  Evaluare  Explicaţia  Exemplul
 Expunerea frontala  Algoritmizarea
 Jocul
„Descifreaza
1/6
cuvantul”

Bibliografia:
1. A.Gremalschi, I. Mocanu, L.Gremalschi ”Informatica Manual pentru clasa aIX-a”, Ştiinţa, Chişinău, 2011
2. Curriculum la informatică pentru învățămîntul gimnazial, clasa IX
3. A. Gremalschi, I. Spinei, I. Mocanu, INFORMATICA. Limbajul Pascal
4. E. Andrunache, INFORMATICA. Probleme Pascal

Scenariul lecţiei
Tim
Secvenţele Metode şi Forme de
pul Activitatea profesorului Activitatea elevilor Evaluare
lecţiei procedee activitate
1. Moment 1 1. Verificarea prezenței la ore. Frontal
organizatoric. min
Captarea atenţiei
2. Reactualizarea 4 Propun elevilor să răspundă la se evaluează
cunoştinţelor min întrebări, selectînd dintr-un Bol Elevii raspund la Evaluare cunoştinţele elevilor
cîte o întrebarePropun elevilor întrebări. Frontala acumulate la lecţiile
grupați în perechi fișa cu evaluarea anterioare
expresiilor nr.1 Elevul găsește
Anexa 1 corespondenta.
Propun spre realizare jocul didactic Fise
„Descifrează cuvîntul” Anexa2
6min Elevii completează
fisa. Un elev din grup „Descifreaza
prezintă raspunsurile cuvantul”

4
min
3. Comunicarea - Numesc tema nouă şi Notează subiectul Lucrul la
cunoştinţelor noi 10 obiectivele operaţionale ale lecţiei calculator. Se evaluează
min lecţiei; capacitatea de lucru
- Expun tema Anexa3 Fac conspect de reper Conversaţia cu textul ştiinţific şi
Analizez cu elevii exemplele din Analiză capacitatea de
din carte. Compararea cooperare.
2/6
Tim
Secvenţele Metode şi Forme de
pul Activitatea profesorului Activitatea elevilor Evaluare
lecţiei procedee activitate

4. Fixarea noilor 15 Propun elevilor fișe cu conținutul Compun programul Problematizarea În grupuri Se evaluează nivelul
cunoştinţe. min problemelor ce urmează a fi Pascal Algoritmizarea mici sau de înţelegere a
rezolvate. . Comparare independent materiei teoretice şi
Anexa 4 capacitatea de
învăţare reciprocă.
5. Feed-back 3 Pentru a verifica dacă au fost atinse Pun întrebări, aruncă Conversatie Frontala Se evaluează
min obiectivele lecției implimentez mingea, prind, cunoştinţele
metoda „Explozia stelară”, folosind răspund, etc. acumulate şi
o minge pentru intrebare-răspuns competenţa atinse la
lecție
6. Analiza 2 Menţionez şi notez elevii care au Elevii notează în Explicaţie Frontal
rezultatelor, min lucrat bine, activ. caiete
comunicarea Scriu pe tablă tema de acasă:
temei pu acasă $ 3.7, ex.3 pag.82
$3.8, ex.3 pag.86

3/6
Anexa 1
Fișa 1
17 div 5 +7 mod 3 + succ(9)=
30*(succ(6)-ord(‘D’)+ord(’B’))- 7 div 3*2=

Fișa 2
Round(3.33)*3 div 2 – 2*(ord(‘B’)-ord(‘A’)))=
12 mod (8 div ( 71 mod 10)+ round(1.71))=

Fișa 3
4*(11 mod 8)> (5 div 4)
Succ(sqr(10)+55 mod 2)*frac(12.5)+227 mod 2=

4/6
Anexa 2
Descifrează cuvintele ascunse sub numerele:
1. 1, 6, 9, 30, 1, 18, 5, 1 9, 14, 6, 15, 18, 13, 1, 31, 9, 5, 9
AFIȘAREA INFORMAȚIEI

2. 3, 9, 20, 9, 18, 5, 1 4, 1, 20, 5, 12, 15, 18

CITIREA DATELOR

3. 1, 6, 9, 30, 1, 18, 5, 1 3, 9, 20, 9, 18, 5, 1


AFIȘAREA CITIREA

1A 2B 3C 4D 5E 6F 7G 8H
9I 10J 11K 12L 13M 14N 15O 16P
17Q 18R 19S 20T 21U 22V 23W 24X
Y Z Â Ă Î Ș Ț
25 26 27 28 29 30 31

5/6
Anexa 3
Fișa 1
1. Să se elaboreze un program ce ne va afișa următoarea figură:

***

* *

2. Să se elaboreze un program ce va calcula suma a 3 numere și afișează rezultatul pe 3 poziții.

Fișa 2
1. Să se elaboreze un program ce ne va afișa următoarea figură:
*

* *

* * *

2. Să se elaboreze un program ce va calcula aria și perimetrul unui dreptunghi, știind că laturile sunt egale cu 3 și respectiv 5 cm.

Fișa 3

1. Să se elaboreze un program ce ne va afișa următoarea figură:

* *

* * *

2. Să dă un număr întreg. Să se afișeze pătratul și cubul numărului.


6/6

S-ar putea să vă placă și