Sunteți pe pagina 1din 12

Proiect didactic pentru atestat

Data: 17.02.2021
Unitatea de învățământ: Grădinița cu Program Prelungit „Alexandrina Simionescu Ghica”,
Târgoviște
Grupa: Mijlocie A
Propunătoare: Voicu Mihaela Larisa (clasa a XII-a A)
Profesor învățământ preșcolar: Drăguț Georgiana
Profesor metodist: Mareș Silvia
Profesor coordonator: Dincă Ana Maria
Tema anuală: „Cum este , a fost și va fi aici pe pâmânt?”
Proiect tematic: „Din lumea animalelor”
Subtema: „Animale sălbatice”
Tipul activității: Formare de priceperi și deprinderi
Forma de realizare: ADE (DȘ) – Activitate matematică
Forma de organizare: frontală, individuală
ADE:
● Domeniul Științe – Activitate matematică: „Știi să faci la fel ca mine?” – joc
matematic
Scop: Formarea deprinderii de a recunoaște animalele sălbatice și a priceperii de a ordona
jetoanele care au aceeași formă, dar sunt de dimensiuni diferite,în șir crescător sau descrescător.
Obiective operaționale:
⮚ O1 – Să recunoască animalele sălbatice de pe jetoanele prezentate; obiectivul se
consideră realizat dacă fiecare preșcolar recunoaște animalele sălbatice cel puțin cu
ajutorul propunătoarei;
⮚ O2 – Să grupeze animalele de pe jetoane după criteriul dat (formă), obiectivul se
consideră realizat dacă fiecare preșcolar grupează jetoanele după criteriul dat cel puțin cu
ajutorul educatoarei.
O3- Să ordoneze crescător sau descrescător jetoane cu aceeași formă dar dimensiuni diferite, obiectivul
se consideră realizat dacă fiecare preșcolar ordonează jetoanele cel puțin cu ajutorul propunătoarei.
Sarcina didactică : Ordonarea obiectelor care au aceeași forma , dar sunt de mai multe
dimensiuni.în șir crescător sau descrescător.
Reguli de joc:
⮚ Prima regulă: Preșcolarii stau așezați pe scăunele, în semicerc
⮚ A doua regulă: Preșcolarii recunosc animalele sălbatice de pe jetoane. Apoi ordonează
jetoanele care au aceeași formă, dar sunt de mai multe dimensiuni, în șir crescător sau
descrescător.
Elemente de joc: surpriza, aplauze, mânuirea materialului, aprecierea verbală
Strategii didactice:
❖ Metode, procedee și tehnici didactice: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul,
jocul didactic, expunerea, problematizarea
❖ Materiale didactice: trenuleț, planșă , jetoane animale sălbatice.
❖ Forme de evaluare: aprecieri verbale.
Durată: 25 de minute
Bibliografie:
✔ „Curriculum pentru educația timpurie”, 3-6/7 ani, București, 2019
✔ „Didactica activităților matematice în grădiniță”, Constantin Petrovici, Editura POLIROM,
Iași, 2014
✔ „Piramida Cunoașterii”, Lolica Tătaru, Adina Glava, Olga Chiș, Prof. univ. dr. Vasile Chiș,
Pitești, Editura Diamant, 2014
✔ „Laborator preșcolar”, Mihaela Păiși Lăzărescu, Liliana Ezechil, ediția V, Editura V&I
Integral, București, 2015
Eșalonarea conținutului Strategia didactică
Nr. Momentele Ob. Metode, Evaluare
Crt activității op. procedee,
Activitatea Activitatea preșcolarilor Mijloace de Forme de
. mijloace și
propunătoarei învățământ organizare
tehnici
didactice
1. Moment -Asigur condițiile optime
organizatoric pentru învățare
(2 minute) -Aerisesc sala de grupă
-Așez mobilierul
-Pregătesc materialele
necesare
2. Discuție -Inițiez o discuție -Preșcolarii răspund pe
introductivă raportată la tema zilei, rând, în propoziții
făcând apel la experiența complete, întrebărilor
(2 minute)
de viață a preșcolarilor adresate.
-În ce anotimp suntem? -Suntem în anotimpul
iarna.
-În ce lună a anului
suntem? -Suntem în luna februarie.
Conversația Frontal Evaluare
-Ce dată este astăzi? -Astăzi suntem în 17 orală
februarie.
-Cine știe ce animal
sălbatic hiberneză iarna?

-Iarna hibernează ursul


3. Captarea atenției Captarea atenției o voi -Preșcolarii găsesc
realiza pe baza unei animalele sălbatice și le
(2 minute)
scrisori lăsată pentru pun în trenuleț.
preșcolari de ,,mamele
unor animale sălbatice”.
Aceștia trebuie să găsească
Conversația Trenuleț Frontal Evaluare
animalele rătăcite și să le
orală prin
pună într-un trenuleț Explicația Jetoane animale individual
aprecieri
pentru a se intoarce inapoi sălbatice
acasa.(ANEXA1) verbale

4. Anunțarea temei și -Comunic preșcolarilor Preșcolarii sunt atenți la


a obiectivelor faptul că de astăzi vom explicațiile mele.
învăța să ordonăm
(1 minut)
jetoane cu animale
sălbatice care au aceeași
formă , dar dimensiuni
diferite crescător sau Explicația Frontal
descrescător
expunerea

5. Prezentarea
optimă a
Prezentarea
conținutului si
materialului didactic:
dirijarea învățării -Preșcolarii ascultă
Prezint preșcolarilor
indicațiile primite atât
(10 minute) jetoanele cu animalele Aprecieri
despre materialul didactic
sălbatice ce trebuie să le cât și despre desfășurarea
verbal
ordonăm crescător sau jocului. Evaluare orală
descrescător și trenulețul Expunerea Frontal
în care le vom ordona
Conversația
Explicarea și
demonstrarea regulilor
de joc: Preșcolarii vor
desfășura jocul,, Știi să
faci la fel ca mine?”,
prezint sarcina și
regulile jocului.

Sarcina jocului:
ordonarea jetoanelor
care au aceeași formă ,
dar dimensiuni diferite
crescător sau
descrescător

Explicația Frontal
-Sunt atenți la explicațiile
Regulile jocului:
propunătoarei

 Prima regulă:
Preșcolarii stau așezați
pe scăunele, în semicerc
 A doua regulă:
Preșcolarii recunosc
animalele sălbatice de pe
jetoane, apoi ordonează
jetoanele care au aceeași
formă , dar sunt de mai
Explicația Frontal
multe dimensiuni în șir
crescător sau Trenuleț
descrescător.
Jetoane animale
sălbatice
Executarea jocului de
-Un preșcolar reia etapele
probă: În cadrul jocului
jocului, prezentate
de probă un preșcolar
anterior de către
vine în față pentru a
propunătoare
recunoaște animalele
sălbatice de același fel ,
dar au dimensiuni Trenuleț
diferite, ordonându-le
Jetoane animale
crescător sau Executarea jocului de
sălbatice
descrescător în probă:
vagoanele trenulețului Explicația Frontal
pentru a ajunge înapoi la Un preșcolar vine în față
pentru a recunoaște Demonstrația
mamele lor.
animalele sălbatice de
același fel , dar au
dimensiuni diferite,
Executarea jocului de
ordonându-le crescător
către preșcolari
sau descrescător în
Jocul propriu-zis: vagoanele trenulețului
pentru a ajunge înapoi la
Preșcolarii vin pe rând în
mamele lor.
față și recunosc
animalele sălbatice de
același fel, dar
dimensiuni diferite ,
ordonându-le crescător
sau descrescător.
În urma fiecărei grupe
-Executarea jocului propriu-
de animale le adresez
zis:
preșcolarilor întrebări Conversația Jetoane animale Frontal
despre mărimea Preșcolarii vin pe rând în sălbatice(ANEXA2)
jetoanelor. față și recunosc animalele Explicația Individual
sălbatice de același fel, dar
dimensiuni diferite ,
ordonându-le crescător sau
descrescător.
Evaluare
orală
-Pe parcursul rezolvării
Trenuleț
sarcinii ofer ajutor
preșcolarilor Preșcolarii răspund pe rând Jetoane animale
la fiecare îndrebare adresată Explicația sălbatice Frontal
-De asemenea, îi de propunătoare.
corectez atunci când Demonstrația Individual
Evaluare
greșesc, reluând Exercițiul orală e
împreună cu ei regula
șirului, pentru a o
O1 înțelege
O2

Jocul
didactic
Exercițiul
Evaluare
Frontal orală
Individual

O1
O2
6. Obținerea Complicarea jocului:
performanței
În complicarea jocului Preșcolarii trebuie să
(5 minute) preșcolarii trebuie să asocieze animalele care Frontal
Jocul Trenuleț Evaluare
asocieze animalele care au au o culoare
didactic Individual orală prin
O1 o culoare reprezentativă reprezentativă pe ele cu Jetoane animale
întrebări
pe ele cu vagonul vagonul trenulețui cu Exercițiul sălbatice
O2 trenulețui cu respectiva respectiva culoare. Aprecieri
culoare. explicația
verbale
Interevaluare

7. Evaluarea -Adresez preșcolarilor -Preșcolarii răspund pe


performanței întrebări pe baza rând, în propoziții
activității realizate astăzi complete, întrebărilor
(1 minut)
adresate.

„Ce a trebuit să facem în


cadrul jocului desfășurat „Noi am ordonat Conversația Frontal Evaluare
anterior?” jetoanele cu animale orală
„Cine știe să dea sălbatice care au aceeași Explicația
exemple de animale formă, dar dimensiuni
sălbatice?” diferite crescător sau
descrescător..”
„Vulpea, ursul, porcul
mistrețul
8. Aprecieri și -Ofer preșcolarilor Evaluare
recomandări aprecieri și recomandări orală prin
individuale cât și aprecieri
(1 minut)
globale, în raport cu Frontal verbale
activitatea lor individuale și
globale
Dragi preșcolari,

Iarna aceasta a fost mai lungă decat alte dăți în pădurile din țara noastră. Am stat în bârlog multe luni și sărmanul meu pui de urs s-a cam
plictisit. De dimineață, la insistențele lui , am hotărât să-l scot la plimbare prin împrejurimi pentru a cunoaște pădurea.

Era așa de plăcut afară! Eu am încercat să găsesc ceva de mâncare și l-am atenționat ca nu cumva să se îndepărteze de la drum !

În timp ce căutam de mâncare am auzit prin pădure plânsete în hohot! M-am dus repede să văd ce s-a întâmplat . Și ce să vezi??!

Noi,mamele puilor de urs, vulpe, lup și de căprioară suntem foarte triste pentru că ne-am pierdut puii în pădure. În acel moment am realizat că și
puiul meu dispăruse cu ceilalți.

Ce s-o fi întâmplat cu ei? Oare sunt bine? Dacă i-a răpit cineva? Sunt foarte multe pericole în pădure!

Vă rog din suflet să ne ajutați , căci eu știu că iubiți animalele și sunteți tare isteți …și o să vă descurcați mai bine decât noi!

O să vă trimit un tren pentru a-I putea trimite acasa. Țineți cont că fiecare pui va fi pun într-un vagon diferit!

Cu drag,

Mama puiului de urs, vulpe, lup și căprioară

ANEXA 1
ANEXA 2

S-ar putea să vă placă și