Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Puflea Alina-Victorița


Unitate şcolară: Liceul Tehnologic ,,Ion Mincu’’
Disciplina: Logică, argumentare şi comunicare
Clasa:a- IX-a Seral
Subiectul lecţiei: Argumentarea şi structura sa
Tipul lecţiei: Lecţie de predare-învăţare (transmitere de noi cunoştinţe)
Unitatea de învăţare: Introducere în logică şi argumentare
Aria curriculară: Om şi societate
Resurse procedurale: conversaţia euristică, expunerea, exerciţiul, explicaţia didactică, problematizarea
Resurse materiale: fişe de lucru, manualul, tabla, creta

Competenţe generale:
• folosirea corectă a unor forme şi operaţii logice
• aplicarea cunoştinţelor specifice logicii în rezolvarea unor situaţii problemă, precum şi analizarea posibilităţilor personale de dezvoltare
• utilizarea unor instrumente specifice logicii pentru construirea de argumente şi contraargumente în situaţii teoretice şi practice
• utilizarea conceptelor specifice ştiinţelor sociale pentru organizarea demersurilor de cunoaştere şi explicare a unor fapte, evenimente sau
procese din viaţa reală

Competenţe specifice:
• C1: identificarea structurii unui argument şi a elementelor componente
• C2: identificarea unor tipuri de argumente formulate în limbaj natural
• C3: construirea unor argumente în vederea susţinerii unui punct de vedere sau a unei soluţii propuse pentru rezolvarea unor situaţii problemă
• C4: formarea capacităţii de a distinge între dimensiunea logică a unei argumentări şi dimensiunea sa psihologic.
ETAPE COMPETENŢE DETALII DE ACTIVITĂŢI DE RESURSE
SPECIFICE CONŢINUT ÎNVĂŢARE procedurale şi materiale
(Activitatea profesorului) (Activitatea elevilor)
1. Moment organizatoric - se face prezenţa - elevii răspund Catalog
(5 minute) - se pregăteşte materialul solicitărilor profesorului
didactic
2. Captarea atenţiei C2, C3 - se face printr-o scurtă - captarea atenţiei prin Dezbaterea
(5 minute) introducere despre rolul dezbatere, se stabileşte un Explicaţia didactică
argumentării în viaţa climat pozitiv prin Conversaţia euristică
cotidiană, capacitatea de a dezbatere şi conversaţie
argumenta sau de a te
opune în mod corect şi
logic unei teze fiind un
criteriu al succesului
3. Introducerea subiectului C1, C2 - scrie titlul lecţiei pe - scriu în caiete şi răspund Tabla
lecţiei şi precizarea tablă: "Argumentarea şi întrebărilor profesorului Manualul
obiectivelor structura sa" Explicaţia didactică
(5 minute) - comunică principalele
obiective ale lecţiei:
• capacitatea de a
recunoaşte
componentele unei
argumentări
• posibilitatea de a
formula o
• argumentare validă
într-o situaţie
cotidiană
4. Desfăşurarea lecţiei C1, C2 - definirea argumentării - răspund la întrebările Tabla
(20 de minute) drept procesul de profesorului Manualul
justificare logică a unei Explicaţia didactică
propoziţii pe care vrem s-o Expunerea
susţinem
- prezentarea structurii
unui argument:
• teza sau concluzia
(propoziţia care
trebuie
demonstrată sau
infirmată);
• temeiurile sau
premisele
(propoziţii care
susţin sau infirmă
teza)
- indicatorii argumentării
- reiterarea importanţei
C3, C4 argumentării în viaţa de zi - argumentează punctele
cu zi şi oferirea de de vedere
exemple concrete - dau exemple concrete de
- prezentarea diferenţei argumente
dintre dimensiunea logică
a unei argumentări şi
dimensiunea sa
psihologică
5. Exerciţii pentru fixarea C2, C3 - folosind fişa de lucru - rezolvă exerciţiile Fişa de lucru
şi aprofundarea (anexa 1), profesorul
cunoştinţelor propune mai multe
(15 minute) exerciţii pentru
consolidarea cunoştinţelor

S-ar putea să vă placă și