Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect de activitate

GRUPA: mare
TEMA: Sentimente umane
EDUCATOARE: Găgeatu Maria
DATA: 25.03.2016
SUBTEMA: Culori și forme
TIPUL DE ACTIVITATE: Activitate de consolidare a cunoștințelor
FORMA DE ORGANIZARE: Activitate integrata (DȘ+DLC)
Joc exercitiu: Cine sunt vecinii tăi?
Povestirea educatoarei: Cutia cu acuarele
SCOPUL:
Dezvoltarea interesului pentru lumea numerelor.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1. - să asculte povestirea educatoarei,
O2. - să răspundă în propoziții, întrebărilor formulate,
O3. - să formuleze opinii proprii legate de comportamentul culorilor,
O4. - să recunoască numerele în limitele (1-20),
O5. - să identifice vecinii numerelor.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode: conversația, explicația, demonstrația, jocul, povestirea, expunerea, exercițiul, dramatizarea.
Materiale: jetoane cu numere (1-20), o cutie de acuarele, pensule, hârtie, planșe didactice, fâșii de hârtie colorată (culorile curcubeului, carioci, tablă.

BIBLIOGRAFIE:
1. Culea, L., si colab. – Activitatea integrată din grădiniţa, ghid pentru cadrele didactice din invatamantul prescolar, Ed. Didactica Publishing
House, 2008
2. Pletea, M., si colab. – Activităţi integrate pentru preşcolari, ghid pentru proiecte tematice, Ed. Didactica Publishing House, 2008
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Evenimentul Obiective Conținutul științific Strategiile didactice Evaluarea


didactic operaționale
1. Moment O4. Se vor realiza:
organizatoric O5. - aerisirea sălii de grupă,
-aranjarea scăunelelor în cerc, cu ajutorul părinților,
- în mijlocul cercului va fi așezat un covor roșu pe care
se va afla o cutie cu acuarele, un pahar și pensule, toate
acoperite cu o față de masă,
- într-un loc cât mai accesibil, în câmpul vizual al
copiilor va fi așezată o tablă. Observatia
Organizarea copiilor în sala de grupă:
- pe fiecare scăunel va fi așezat câte un jeton pe care se
află scris un număr iar dublura fiecărui jeton va fi
așezată într-un bol,
- la intrarea în sala de grupă fiecare copil își va alege
un jeton și se va așeza pe scăunelul pe care se află
numărul de pe jetonul extras, părintele copilului va
proceda la fel.
- vom cânta un cântecel despre zilele săptămânii,
cântec care ne invită la voie bună și colaborare.
2. Captarea atenției O2. - vor fi dezvăluite treptat obiectele de pe covor, cu - conversația, Observatia directa
ajutorul copiilor. - explicația, Raspunsuri corecte
- cei mai curajoși copii vor fi rugați să scoată de sub Recunoasterea cifrelor
fața de masă câte un obiect și să-l identifice, apoi să Materiale:
comunice câteva informații referitoare la obiectul - față de masă,
extras (ce este, la ce folosește, ce culoare are....) - cutie cu acuarele,
- pahar,
- pensule,
3. Anunțarea temei O2. ,,Toate aceste obiecte, pe care tocmai le-ați descoperit, - explicația,
și a obiectivelor au de spus pentru voi o poveste. - conversația,
Poate mă ajutați să descoperim împreună denumirea
poveștii.
(Voi solicita câțiva copii (3-4), să-și spună părerile).
Povestea se numește: Cutia cu acuarele.
Deoarece este o poveste foarte interesantă îmi doresc:
- să o ascultați cu multă atenție,
- să dați răspunsuri cât mai frumoase,
- să-mi spuneți comportamentul cărei culori v-a plăcut
cel mai mult,
- să recunoașteți numărul care vă denumește astăzi,
- să vă identificați vecinul din dreapta și din stânga”.

4. Explicarea - regula de bază este atenția și respectarea celor din jur. - explicația, Ascultarea
sarcinilor și fixarea - fiecare copil reprezintă un număr, din acest motiv, demonstrația Atentia
regulilor când voi solicita un răspuns în loc de a numi copilul
voi exprima numărul (ex. să răspundă numărul 5). Materiale:
- pentru ca jocul să fie și mai interesant voi spune de - jetoane cu numere
exemplu ,,să răspundă acestei întrebări vecinul din (1-20)
dreapta al numărului 12”
Se va executa un joc de proba.
5. Dirijarea O1. - pe măsură ce voi spune povestea, treptat voi - povestirea, Itemi:
activității O2. descoperi niște picturi, care vor fi în concordanță cu - expunerea, - formularea unor
O3. cele spuse. - conversația, răspunsuri pe baza
O4. - după două, trei propoziții spuse, voi pune câte o întrebărilor formulate,
O5. întrebare. Materiale: - identificarea
- voi încuraja copiii să răspundă în propoziții. - planșe didactice comportamentelor
- vom discuta despre sentimentele culorilor implicate pozitive și a celor
în poveste, despre comportamentul lor. negative.
- copiii vor extrage din poveste, câteva reguli care stau
la baza colaborării într-un grup.
- în cazul în care, unul dintre copii nu va sesiza faptul
că, răspunsul la o întrebare se așteaptă de la el, ceilalți
copii vor fi solicitați să-l ajute să recunoască vecinul
cui este.
6. Obținerea O4. - voi lipi pe tablă o foaie de hârtie A3 pe care, fiecare - exercițiul, - Itemi:
performanței O5. copil va fi invitat să scrie numărul pe care îl reprezintă. - identificarea
O6. - numerele vor fi scrise în ordine crescătoare, Materiale: numerelor în ordine
- voi scrie pe tablă un număr și voi invita câte un copil - coală de hârtie A3, crescătoare,
să-i scrie vecinii (3-4 copii). - carioci, - identificarea
- voi numerota împreună cu copiii culorile curcubeului. - fâșii de hârtie vecinilor unui număr
(roșu-1, oranj-2, galben-3, verde-4, albastru-5, indigo- colorată. dat,
6, violet-7). - numirea culorilor
- voi lipi pe foaia de hârtie câte o culoare și voi solicita curcubeului,
câte un copil să lipească vecinii acelei culori. - identificarea
vecinilor culorilor
curcubeului.
7. Asigurarea - voi propune copiilor punerea în scenă a povestirii dramatizarea Itemi:
retenției și a ascultate. - exprimarea
transferului - voi împărți rolurile și pe măsură ce voi depăna firul sentimentelor trăite
povestirii copiii își vor intra în rol.
8. Icheierea - va fi apreciată participarea copiilor la activitate - conversația - aprecieri verbale,
activitatii - se va evidenția importanța unei bune colaborări între - recompense (fețe
copii în vederea creării unui climat favorabil învățării. zâmbitoare)

S-ar putea să vă placă și

  • Planificarea Evaluare Inițială Grupa Mică
    Planificarea Evaluare Inițială Grupa Mică
    Document8 pagini
    Planificarea Evaluare Inițială Grupa Mică
    Adellinna
    75% (4)
  • Tabel Pinguinii
    Tabel Pinguinii
    Document1 pagină
    Tabel Pinguinii
    Iulia Dobre
    Încă nu există evaluări
  • Evaluare Initiala GR Mica
    Evaluare Initiala GR Mica
    Document8 pagini
    Evaluare Initiala GR Mica
    Iulia Dobre
    Încă nu există evaluări
  • Tabel Pinguinii
    Tabel Pinguinii
    Document1 pagină
    Tabel Pinguinii
    Iulia Dobre
    Încă nu există evaluări
  • Grafic CA 2021-2022
    Grafic CA 2021-2022
    Document2 pagini
    Grafic CA 2021-2022
    Iulia Dobre
    Încă nu există evaluări
  • Grafic CP 2021-2022
    Grafic CP 2021-2022
    Document2 pagini
    Grafic CP 2021-2022
    Iulia Dobre
    Încă nu există evaluări
  • Poezii
    Poezii
    Document29 pagini
    Poezii
    Oana Alexandra
    100% (7)
  • Vaduva 3
    Vaduva 3
    Document4 pagini
    Vaduva 3
    Iulia Dobre
    Încă nu există evaluări
  • Confectionare Copacelul
    Confectionare Copacelul
    Document1 pagină
    Confectionare Copacelul
    Iulia Dobre
    Încă nu există evaluări
  • Pliant Grupa Mica
    Pliant Grupa Mica
    Document3 pagini
    Pliant Grupa Mica
    Iulia Dobre
    Încă nu există evaluări
  • Evaluare Initiala GR Mica
    Evaluare Initiala GR Mica
    Document8 pagini
    Evaluare Initiala GR Mica
    Iulia Dobre
    Încă nu există evaluări
  • Curiozitati Despre Pamant
    Curiozitati Despre Pamant
    Document1 pagină
    Curiozitati Despre Pamant
    Iulia Dobre
    Încă nu există evaluări
  • Ce Va Invata Copilul Meu in Grupa Mica
    Ce Va Invata Copilul Meu in Grupa Mica
    Document4 pagini
    Ce Va Invata Copilul Meu in Grupa Mica
    Iulia Dobre
    50% (2)
  • Acord
    Acord
    Document8 pagini
    Acord
    Iulia Dobre
    Încă nu există evaluări
  • Cu Ce Calatorim
    Cu Ce Calatorim
    Document22 pagini
    Cu Ce Calatorim
    Ileana Ancuta
    Încă nu există evaluări
  • Despina Tudor Si Violeta Popescu
    Despina Tudor Si Violeta Popescu
    Document74 pagini
    Despina Tudor Si Violeta Popescu
    Cristian Istrate
    Încă nu există evaluări
  • Anul Școlar 2017
    Anul Școlar 2017
    Document1 pagină
    Anul Școlar 2017
    Iulia Dobre
    Încă nu există evaluări
  • Proiect
    Proiect
    Document16 pagini
    Proiect
    Anonymous 5HAJJTp0
    Încă nu există evaluări
  • CV Iulia
    CV Iulia
    Document3 pagini
    CV Iulia
    Iulia Dobre
    Încă nu există evaluări
  • Cop Erta
    Cop Erta
    Document1 pagină
    Cop Erta
    Iulia Dobre
    Încă nu există evaluări
  • HTTP
    HTTP
    Document7 pagini
    HTTP
    Ciprian Pripon
    Încă nu există evaluări
  • FDLC
    FDLC
    Document1 pagină
    FDLC
    Iulia Dobre
    Încă nu există evaluări
  • Fișă de Lucru
    Fișă de Lucru
    Document1 pagină
    Fișă de Lucru
    Iulia Dobre
    Încă nu există evaluări
  • Adhd
    Adhd
    Document24 pagini
    Adhd
    Karla Dana
    Încă nu există evaluări
  • Optional Doamna Mirela
    Optional Doamna Mirela
    Document10 pagini
    Optional Doamna Mirela
    Iulia Dobre
    Încă nu există evaluări
  • Fisa de Lucru
    Fisa de Lucru
    Document1 pagină
    Fisa de Lucru
    Iulia Dobre
    Încă nu există evaluări
  • FDLC
    FDLC
    Document1 pagină
    FDLC
    Iulia Dobre
    Încă nu există evaluări
  • Acord
    Acord
    Document8 pagini
    Acord
    Iulia Dobre
    Încă nu există evaluări
  • CV Iulia
    CV Iulia
    Document3 pagini
    CV Iulia
    Iulia Dobre
    Încă nu există evaluări