Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială,,Costache Antoniu”-Structura Miahail Kogălniceanu


Clasa : a II-a
Data:19-XI-2019
Învățător: Grigoraș Iulian
Aria curriculară: Consiliere și orientare
Disciplina: Dezvoltare personală
Unitatea de învățare: Cum relaționez?
Subiectul: Știu să - mi fac prieteni
Forma de realizare: activitate integrată
Tipul lecției: de comunicare /însușire de noi cunoștințe
Scopul lecţiei: formarea/ dezvoltarea la elevi a noțiunii de prietenie; formarea/ dezvoltarea la elevi a comportamentelor care facilitează stabilirea
și menținerea relațiilor de prietenie;
Discipline integrate: comunicare în limba română;
muzică și mișcare.
Competențe specifice:

Dezvoltare personală:
1.1.Stabilirea unor asemănări şi deosebiri între sine şi ceilalţi, după criterii simple
2.2 Transmiterea unor mesaje verbale și nonverbale simple despre propriile experiențe de viață;
2.3. Explorarea abilităţilor de relaţionare cu ceilalţi

Comunicare în limba română


1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare cunoscute
2.1. Formularea unor enunţuri proprii în situaţii concrete de comunicare
2.3. Participarea cu interes la dialoguri, în diferite contexte de comunicare

Muzică și mișcare:
2.1. Cântarea în colectiv, în grupuri mici şi individual a cântecelor, asociind dirijatul intuitiv.
Obiective operaționale:
Pe parcursul și la sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:
O1.- să exprime în cuvinte proprii,idei, noțiuni despre prietenie, regăsite în benzile desenate;
O2.- să precizeze rolul și importanța prieteniei ;
O3.- să-şi exprime părerea/sentimentele în legătură cu comportamentele acceptate în relațiile cu ceilalți;
O4.- să ordoneze litere/cuvintele corect pentru a obține cuvinte/ proverbe despre prietenie;
O5.- să recunoască comportamentele care facilitează stabilirea si menţinerea relaţiilor de prietenie;
O6.- să formuleze răspunsuri clare și corecte din punct de vedere gramatical;
O7.- să participe cu interes la activitate.

Strategii didactice:
Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul,jocul didactic,
Mijloace de învățământ: fișe, videoproiector, laptop, flipchart
Forme de realizare: frontal, individual, pe grupe;

Bibliografie :

 Programa școlară pentru disciplina Dezvoltare personală, clasa pregătitoare, clasa I, clasa a II- a, aprobată prin ordin al
ministrului Nr. 3418/19.03.2013;
DEMERSUL DIDACTIC
Momentele Strategii didactice
lecției Ob. Activitatea instructiv - educativă Metode și Mijloace de Forme de Evaluare
op. procedee învățământ organizare
1.Moment Se asigură climatul de ordine și disciplină necesar conversația explicația frontal observarea
organizatoric desfășurării lecției în bune condiții. sistematică
2. Captarea Se prezintă o planșă. Elevii trebuie să decodifice mesajul conversația
atenției cu ajutorul alfabetului cifrat ( Anexa 1)
flipchart frontal
17 18 10 6 21 6 15 10 jocul planșa
P R I E T E N I didactic observarea
Se poartă o scurtă discuție despre prietenie,făcându sistematică
-se legătură cu textul studiat la CLR.
- Ce este o prietenie?
- Care este prietenul tău? conversația individual
O6. - Cum este prietenia voastră?
- Dar prietenia dintre fata moșneagului cu
cățelușa, părul și cuptorul?
Care dintre cele două personaje( fata babei, fata
moșneagului) nu au știut să fie un adevărat prieten?
3. Anunțarea Anunţ elevii că vor învăța la disciplina dezvoltare conversația frontal observarea
subiectului personală despre prietenie. sistematică
Precizez că, pe parcursul orei,vor descoperi
calitățile unui prieten,vor desprinde învățăminte
despre prietenie din lecturile studiate.
Se va nota titlul lecţiei pe tablă, iar elevii pe caiete.

Elevii vor interpreta cântecul:,, Cântecul frontal


prieteniei.’’
Solicit elevilor să deschidă manualul la pagina 16. observarea
O1. Elevii vor citi mai întâi benzile desenate , apoi pe sistematică
roluri. conversația
- În care dintre scenele benzilor desenate, manualul frontal
O2. Vivi îi jignește pe ceilalți? individual evaluare
- Care a fost urmarea comportamentului orală
O5. său neadecvat?
- De ce ,la final, Vivi a fost primită în cercul
de joacă?
4. Dirijarea Se specifică faptul că dacă ești prieten cu cineva,
învățării nu înseamnă că ai dreptul să- l jignești, să te
comporți urât, să te crezi superior. Trebuie să te
comporți frumos, cinstit, să ajuți, să ierți atunci când videoproiecto observarea
trebuie, să comunici deschis, să fii politicos, amabil r sistematică
cu cei din jur, dar mai ales cu prietenii adevărați. laptop
Cu ajutorul videoproiectorului se va realiza exercițiul individual
exercițiul 4 de la pag. 17.
Se notează pe caiete câteva din regulile
O7. identificate mai sus.

Joc: ”Cine seamănă cu mine?” jocul


Un copil va ieși în fața clasei și va didactic
observarea
ridica mâna dreaptă spunând ceva despre el. sistematică
Copilul care are aceeași preferință se va prinde de individual
mâna dreaptă și va continua. Jocul se sfârșește când
toți copiii prinși de mână au format un cerc.

Următoarea sarcină constă în realizarea


corespondenței cuvintelor pentru a obține proverbe
despre prietenie. ( Anexa 2)
O4.
PROVERBE: evaluare
1.Prietenul la vreme de nevoie se cunoaşte. exercițiul orală
2.Prietenia adevărată nu se șterge niciodată. pe grupe
3.Un prieten bun este greu de găsit. fișă de lucru
O3.
“Baloane secretoase” observarea
Fiecare copil va umfla un balon, apoi va scrie pe el, jocul sistematică
didactic individual
un lucru pe care nu-l cunoaşte nimeni.Desenează cât baloane
mai expresiv chipul balonului, apoi îl dăruieşte unui carioci
coleg căruia vrea să-i împărtăşească secretul.
Cel care va primi balonul nu va spune nimănui
secretul.
O7. Joc: Așa DA, așa NU
Prietenii… observarea
Au încredere în tine. sistematică
5. Obținerea Nu îți spun întotdeauna adevărul.
performanței Își respectă promisiunile. jocul fișă frontal evaluare
Nu își cer scuze dacă au greșit. didactic orală
Sunt sinceri.
Încearcă să te păcălească.
Te sprijină în tot ceea ce faci.
Își vorbesc urât.
Se ajută unii pe alții.
Se joacă împreună.
Îți sunt alături la bine și la greu.
Te învață de rău.
Solicit elevilor să bată din palme dacă enunțul
citit
este adevărat și să bată din picioare dacă este fals.
6. Încheierea Se fac aprecieri generale și individuale asupra conversația frontal aprecieri
activității participării elevilor la lecție, precum și asupra verbale
comportamentului lor pe parcursul orei.

S-ar putea să vă placă și