Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE ACTIVITATE

ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENȚIALE

DATA: 04.10.2021

CADRU DIDACTIC: PETRACHE ȘTEFANIA

TEMA ANUALĂ: CINE SUNT/SUNTEM?

TEMA PROIECTULUI: POVESTE DE ÎNCEPUT

TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: ÎN OGLINDĂ CÂND PRIVESC,/EU PE MINE MĂ ZĂRESC

CATEGORIA ACTIVITĂȚII: DOMENIUL ŞTIINŢE: CUNOAȘTEREA MEDIULUI

TEMA ACTIVITĂȚII: ,,CORPUL UMAN”

MIJLOC DE REALIZARE: Memorizarea

TIPUL ACTIVITĂŢII: Consolidare de cunoştinţe

SCOPUL: Dezvoltarea capacităţii de a înțelege care sunt părțile corpului omenesc, organele de simț și unde
se află acestea. Capacitatea de a înțelege cum arată plămânii noștri atunci când respirăm.

SARCINA DIDACTICĂ: Copiii trebuie să observe imaginile din fișa de lucru, apoi să numească
părțile corpului. La final preșcolarii trebuie să completeze desenele urmând linia punctată.

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul.

MATERIAL DIDACTIC: Planșe cu părțile corpului omenesc, reguli de igienă, obiecte de uz personal;
cartonașe cu organele de simț, obiecte de uz personal; machetă – Corpul uman, machetă confecționată din
carton, baloane, paie; carte cu părțile corpului.

FORMA DE ORGANIZARE: Frontală, pe grupe

DURATA: 30-35 min


BIBLIOGRAFIE:
 Borţeanu, S., Brănişteanu, R., Breben, S., Fulga, M., Grama, F., Haiden, R., Ignat, E., Mânzu, L.,
Necula, G., Nicolae, I., Popescu, C. , Răileanu, D. ,2008, „Curriculum pentru învățământul
preșcolar (3-6/7 ani)” , Editura Didactica Publishing House
 Breben S., Goncea E., Renin G., Fulga, M., „Metode interactive de grup”;
 ,,Corpul uman”, Editura Edu

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Evenimentul Conţinutul ştiinţific Strategii Evaluare


didactic didactice
Moment Se asigură un climat psiho-pedagogic optim pentru
organizatoric desfășurarea activității:
-se aerisește sala de curs
-se pregătesc materialele necesare pentru activitate
-aranjarea scăunelelor și a băncuțelor
1.Captarea S-a făcut prin intermediul machetei – ,,Corpul uman” și
atenţiei a cartonașelor cu organele de simț. Explicaţia frontală
2.Anunţarea Cu ajutorul materialelor didactice menționate mai sus, le
temei spun preșcolarilor numele temei și obiectivele (să
cunoască cele cinci organe de simț, să știe unde sunt Explicaţia frontală
părțile corpului).
3.Reactualizarea Se realizează printr-o scurtă conversaţie despre organele Conversaţia Frontal-
cunoştinţelor de simț și părțile corpului. individuală
4.Dirijarea Le prezint copiilor toate materialele didactice pe care le Conversaţia
activităţii vom folosi la activitate.
Cu ajutorul cartonașelor cu organele de simț le explic
copiilor care sunt acestea (văz - ochii, auz - urechile, Explicaţia
pipăit - pielea, gustul - gura, mirosul - nasul) și le
prezint informații despre aceste organe și părți ale
corpului pe care consider că trebuie să le știe la această
vârstă.
Le pun și întrebări pentru a vedea ce știu ei despre
organele de simț. De exemplu, ,,Cu ajutorul ochilor
putem distinge multe culori și nuanțe?”, ,,Știe cineva Exerciţiul Frontal-
care sunt aromele de bază pe care le poate identifica individuală
limba?”.
Le explic că mirosul este în strânsă legătură cu gustul,
deoarece atunci când savurăm un fruct sau o prăjitură,
ne bucurăm atât de aromă, cât și de parfumul fructului Frontală
sau al prăjiturii. Apoi, le spun că nasul mai joacă un rol
foarte important și în respirație. (Le spun de un
experiment pe care îl vom face după activitatea propriu-
zisă).
Îi întreb ce părți ale corpului cunosc ei, după ce primesc
răspunsurile lor le arăt cu ajutorul planșelor părțile
corpului, unde se localizează fiecare și ce rol are fiecare.
Apoi, le împart caietele de lucru în care se află fișa pe
care o vor realiza cu ajutorul meu. Le spun să fie atenți
la imaginile de pe fișă, să observe cu atenție fiecare
imagine și pe urmă să numească părțile corpului (cap,
ochi, nas, gură, mâini, picioare etc.).
După ce am verificat cunoștințele fiecărui copil, le-am
spus să ia fiecare câte un creion grafic pentru a completa
desenele urmând linia punctată.
La final, am făcut un experiment numit ,,Respirația”.
Acesta a fost realizat cu o machetă confecționată din
carton (acesta reprezentând corpul uman), paie (căile
respiratorii), baloane (plămânii). Am pus bicarbonat în
baloane, iar cei mici au pus oțet cu pipeta prin paiele de
suc. În urma acestei acțiuni baloanele s-au umflat
(inspirație) urmând să se dezumfle (expirație). Piticii au
înțeles că așa arată plămânii noștri când respirăm pe nas
și aerul iese apoi pe gură.
Frontal-
individuala
5.Încheierea Se vor face aprecieri generale şi individuale asupra Explicaţia Frontal-
activităţii modului în care s-au comportat copiii la activitate și vor individuală
primi buline cu fețe zâmbitoare.

S-ar putea să vă placă și