Introducerea Sunetului L in Cuvinte

S-ar putea să vă placă și

Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DE ACTIVITATE

Data:
Unitatea de învățământ: ȘCOALA GIMNAZIALĂ SPECIALĂ Nr.14
Clasa: a V-a
Elev: A.N.
Disciplina: Terapia tulburărilor de limbaj
Tema activității: Introducerea sunetului L în cuvinte
Tipul lecției:Mixtă
Diagnostic: Dislalie
Profesor psihopedagog: Puflea Alina- Victorița
Durata: 45 min
Locul desfășurării: Cabinet psihopedagogie specială

Obiectiv general:
 Pronunțarea corectă a sunetului L în exprimarea orală;
 Dezvoltarea auzului fonematic
Obiective specifice:
Cognitive:
O.C. 1: - Să pronunțe corect sunetul ,,L’’ în silabe și cuvinte.
O.C. 2: - Să identifice poziția sunetului ,,L’’ în cadrul cuvântului (inițial,median,final).
Obiectivul este realizat 50% dacă elevul identifică în cinci din zece la cuvinte poziția sunetului.
O.C.3: - Să diferențieze auditiv poziția sunetului ,,L’’ în cadrul cuvintelor care conțin sunetul ,,L’’de care
nu conțin sunetul ,,L’’.Obiectivul este realizat la nivel minim dacă elevul identifică 50% corect cinci din
zece cuvinte date.
O.C. 4: - Să diferențieze cuvinte care conțin sunetul ,,L ‘’de cuvinte ce conțin sunetul apropiat din punct
de vedere al articulării,,R’’. Obiectivul este realizat la minim dacă elevul diferențiază 50% din cuvintele
date.

Psihomotorii:
O.P.M.1: - Să execute corect mişcările aparatului fonoarticulator, în mod independent pentru a realiza
corectă pronunţie a sunetelor şi cuvintelor;

O.P.M.2: - să execute mișcări pentru mobilitatea facială ,linguală și labială.


Afective:

O.A. 1: - Să participe cu interes la actul comunicării;


O.A. 2: - Să includă noile cunoştinţe în propriul sistem de valori.

1
STRATEGII DIDACTICE:

1. Metode și procedee didactice: Conversația, demonstrația articulatorie, explicația, exercițiul,


observația, imitația, jocul didactic.

2. Mijloace didactice: Oglinda, palatograma sunetului Ș, fișă de lucru, Baloane, lumânarea, creioane
colorate, fișe de lucru, paie, pahar de unică folosință, săpun, , anexe specifice lecției.

4. Evaluare: continuă, formativă.

5. Forme de organizare: activitate individuală independentă

BIBLIOGRAFIE:

1. Boldan, I., Boldan, S. (2002), Îndreptar practic pentru corectarea dificultăților de scris-citit la copii,
Editura Lekton, Zalău
2. Gherle, S., (2008) Minighid logopedic, Editura Imprimeria Ardealul, Cluj Napoca
3.Maria, Anca (2007), Logopedie, Editata de Presă Universitară Clujeana, Cluj Napoca
4.Stănica, C., Vrăsmaş, E. (1994), Terapia tulburărilor de limbaj, Editată de S.S.H., Bucureşti
5.Verza, E. (1977), Dislalia și terapia ei, E.D.P., Bucureşti

2
Strategii didactice
Nr. Momentele Ob. Resurse
crt. activității de Elemente de conținut Metode și Mijloace Forme de
timp științific procedee didactic organizare Evaluare

1. Pregătirea 3min. Aerisirea sălii, pregătirea Conversația Individuală


activității materialelor necesare
desfășurării activității.

2. Captarea O.A.1 10 min Conversația Individuală Orală


atenției Captarea atenției se va
realiza printr-o
O.P.M.1 ghicitoare:Solicită
. elevilor ascultarea unei
poezii în care sunetul L
este înlocuit cu sunetul R
și atrage atenția asupra
importanței unei
pronunții corecte.

Luna

După o perdea arbastră

Runa s-a ivit

Cu nouraș de zdreanță
S-a acopelit.
3. Anunțarea 3min. Astăzi vom exersa Conversația Individuală
temei sunetul,, L’’.

3
4. Dirijarea 10 min Oglinda logopedică
activității Ne pregătim să vorbim Explicația Cartonașe cu imagini Individuală
Conversația
O.P.M.1 1. Bun-bunuț: se va Exercițiul Fluier
. imita o pisică ce Demonstrația
își șterge cu limba
boticul după ce a
mâncat lapte
(vârful limbii va
atinge printr-o
mișcare continuă,
dintr-o parte în
alta, buza
superioară).

2. Ofatul:exerciții de
inspir pe nas ,
expir pe gură. Explicația
Conversația
Demonstrația emiterii
O.A.1. Exercițiul
în fața oglinzii: Demonstrația
Oglinda logopedică
-vârful limbii este așezat Imitația
pe cerul gurii de unde
O.P.2. coboară rapid în timpul
pronunției , jetul de aer
este cald, buzele iau
forma sunetului (vocalei)
care urmează, corzile
vocale vibrează.

Jocuri

Onomatopee:

Cântecelul: ,,la-la-la!’’(se Cutiuțe de carton desenate


4
cu diverse imagini
O.C.1. va fredona linia Explicația
melodic[ a unui c\ntecel Conversația
cunoscut doar prin Exercițiul
repetarea silabei ,,la’’); Demonstrația

-mersul rățuștei: ,,lipa- Jocul didactic


lipa!’’(în timpul
pronunțării se va imita și
mersul unei rățuște); Explicația
Conversația
-exprimarea bucuriei Exercițiul
Anexele nr. 1,2,3
,,Ole!’

Repetarea concomitantă
O.C.2 cu logopedul silabe și
cuvinte care conțin
sunetul L.
Anexa nr.4
Identificarea sunetului L
în poziția corectă a
sunetului(inițial,
median,final)
Imagini
Elevul va primi o fișă cu
imagini și le solicită să
înceruiască doar
cuvintele care conțin
sunetul deficitar.

Prezintă elevilor cărți de


joc cu imaginii și
Anexa nr.5
pronunță fiecare cuvânt
accendtuând sunetele R-

5
L.

Solicită elevului să
grupeze cărțile de joc pe
coloane diferite, în
funcția de sunetul
conținut.

5. Consolidarea O.C.3. 10 min Conversația Fișă de lucru Aprecieri


activității Consolidarea activității Exercițiul Creioane colorate
se va face prin fișa Observația Anexa nr 6
O.C.4. Povestea ,,La Analiza
piață’’(anexa 4) fonetică

O.P.M.2 -copilul va construi o


. poveste pornind de la
imaginile prezentate în
anexă.
*cuvinte cheie:pantaloni,
bluză, plasă,portofel,
umbrelă,
plouă,ghiocel,lăcrămioar
e,lapte,portocală,
lumânări,lebeniță,
plăcinte.
6. Evaluarea 5 min Propun elevului un joc pe Exercițiul www.vorbeștecorect.ro
activității O.C.4 calculator sortează Conversația Individuală Evaluare
imaginile corespunzător. orală

7. Încheierea O.A.2 5 min Logopedul formulează Conversația Recompensă Individuală Autoevaluare


activității aprecieri și recomandări
referitoare la activitatea
elevului.

6
7
ANEXA 1
 Luna
După o perdea
ar bastră
Runa s-a ivit
Cu un nouraş de zdreanţă
S-a acopelit.
ANEXA 2
Labiograma sunetului L

Ridică limba sus! În spatele dinţilor!

8
ANEXA 3
Pronunţarea sunetului “L” în combinaţie cu vocale:  
L+ A A+L ALA ELA ILA OLA la fel cu U,Ă,Ă
E E ALE ELE ILE OLE
I I ALI ELO ILI OLI
O O ALO ELU ILO OLU
U U ALU ELU ILU OLĂ
Ă Ă ALĂ ELĂ ILĂ OLÎ
Î Î ALÎ ELÎ ILÎ

• pronunţia sunetului "L" în silabe: - sunetul “L” în silabe repetate:


LALA, LELA ,LILA, LOLA ,LULA, LALE, LELE ,LILE, LOLE ,LULE, LALO, LELO, LILO, LOLO
LULO, LALI, LELI,LILI,LOLI ,LULI, LALU, LELU ,LILU ,LOLU, LULU .
- sunetul „L” în combinaţii consonantice:
CLA ,CLO, BLA, PLĂ FLO, CLU, BLU ,PLI ,FLU, GLA, GLE, GLO, ULG ,ULŢ, OLN ,ALD ,ULP
ILM ,SLA ,SLI, SLO, ALŢ,ALB ,CLE, PLA ,PLO, CLI ,ULT ,ALC .
- sunetul „L” în combinaţie cu diftongi:
LIE, LEA, LIU, LOA, LIO ,LUI ,LEU ,LAU, LOI ,LUE, LĂU.
• pronunţia sunetului "L" în cuvinte:  
- sunetul „L” în poziţie iniţială, cuvinte monosilabice, precum:
LA, LAC ,LANŢ, LAT ,LEMN, LEU, LIFT ,LOC, LUNG, LUP.
- sunetul „L” în poziţie iniţială, cuvinte bisilabice, precum:
LABĂ, LACĂT ,LALEA ,LĂMÂI ,LAMPĂ ,LÂNGĂ ,LAPTE ,LĂTRA ,LENEŞ ,LIBER , LICEU
LIMBĂ ,LIPICI ,LOVI ,LUME,LUCRU, LUPĂ, LUPTĂ.
- sunetul „L” în poziţie iniţială, cuvinte polisilabice, precum:
LABIRINT, LACRIMĂ ,LANTERNĂ, LEBĂDĂ ,LEGĂTURĂ,LEOAICĂ ,LILIAC ,LINGURĂ ,LINIE
LITERĂ ,LOCOMOTIVĂ, LOVITURĂ ,LUMINĂ, LUNGIME, LUPTĂTOR , LOCUINŢĂ
- sunetul „L” în poziţie mediană, cuvinte bisilabice:
- BALON, COLINDĂ. DULAP, ELEV, FULAR ,JELEU ,LALEA, MOALE ,OALĂ ,PIELE ,SALAM
SALUT, ŞCOALĂ, STILOU, BLUZĂ, DOVLEAC ,GLUMĂ ,ÎNALT, FLOARE ,DULCE ,STICLĂ .
  - sunetul „L” în poziţie mediană, cuvinte polisilabice:
9
ALEGE, BALAUR ,BALENĂ ,BEBELUŞ, BOLOVAN ,CĂCIULĂ, CĂMILĂ, CIOCOLATĂ
ELEFANT, FAMILIE ,FASOLE ,PANTALON ,POLIŢIST ,SALATĂ ,ŞOBOLAN ,TELEFON
TRENULEŢ, BICICLETĂ, FLUTURE.
- sunetul „L” în poziţie finală, cuvinte monosilabice:
CAL, DEAL, GOL, HOL, MAL, ROL ,VAL  
- sunetul „L” în poziţie finală, cuvinte bisilabice:
ALTFEL ,CALCUL ,CASTEL, CĂŢEL, CERCEL ,CONTROL, COPIL, EGAL ,FOTBAL, HOTEL
PURCEL, ŞNIŢEL ,SPITAL ,TUNEL ,VESEL.
- sunetul „L” în poziţie finală, cuvinte polisilabice:
ANIMAL ,AUTOMOBIL ,BĂIEŢEL, BĂTRÂNEL, CÂNTECEL ,CAŞCAVAL ,CROCODIL
GHIOCEL ,MITITEL ,PERICOL ,PORUMBEL ,SERIAL ,ŞORICEL, SPECTACOL ,SUFLEŢEL.  
- sunetul „L” aflat de două ori în cuvânt:
LILI ,LILIANA, LILIAC, LALELE ,LEGUMELE ,SANDALELE ,BILELE.

10
ANEXA 4
Denumeşte imaginile.
Desparte în silabe.
Pune semnul X în
Căsuţa corespunzătoare sunetului L.

11
12
ANEXA 5
  Încercuieşte doar imaginile care conţin sunetul L. Pune un X în dreptul cuvintelor care conţin R.

13
ANEXA 6

14

S-ar putea să vă placă și