Descărcați ca doc, pdf sau txt
Descărcați ca doc, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE TERAPEUTICĂ LOGOPEDICĂ

DATA: 26.04.2018

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: LICEUL TEORETIC ’’CONSTANTIN BRĂTESCU’’ISACCEA

DISCIPLINA: TERAPIA TULBURĂRILOR DE LIMBAJ

TEMA ACTIVITĂȚII: CONSOLIDAREA SUNETULUI S

TIPUL LECȚIEI: CORECTIV-TERAPEUTICĂ

PROFESOR LOGOPED : PUFLEA ALINA-VICTORIȚA

LOGOPAT: D.G.

CLASA: CP

GRUPA: DISLALIE

DURATA: 45 min

OBIECTIV GENERAL :

Consolidarea deprinderii elevului de a pronunța corect sunetul ,, S’’ integrat în silabe, cuvinte.

OBIECTIVE DE REFERINȚĂ

Dezvoltarea motricității aparatului fonoarticulator;


Dezvoltarea auzului fonematic și a acuității auditive;
Formarea abilității de vorbire reflectată și independentă.

1
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1- Să pronunțe corect sunetul ,,S’’ reflectat și independent.

O2- Să pronunțe corect sunetul ,,S’’ integrat în silabe și cuvinte.

O3- Să denumească imaginii în care sunetul ,,S’’ se află în poziție inițială, mediană și finală.

O4-Să citească cuvinte și propoziții în care sunetul ,,S’’se află în poziție inițială , mediană și finală.

O5- Să realizeze corespondența literă-grafem.

Metode și procedee didactice: Conversația, demonstrația articulatorie, explicația, exercițiul, observația, joc didactic, imitația , jocul

didactic, munca independentă.

Mijloace didactice :

Oglinda logopedică, baloane, lumânare, creioane colorate, fișe de lucru, mijloace TIC , trompetă, muzicuță, imagini cu ,,s ,, în diferite
poziții, fișe individuale.

Evaluare: continuă, formativă.

Bibiliografie:

Verza, E. (2003), Tratat de logopedie, Editura Fundației Humanitas, București , vol I , Verza , E (1977), Dislalia și terapia ei, E.D.P.,
București; Stănică, C.Vrăsmaș , E.(1994). www.logopediepentrutoți.ro

2
Nr.crt. MOMENTELE TIMP DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII OBIECTIVE METODE ȘI EVALUAREA
PROCEDEE
ACTIVITĂȚII
DIDACTICE

1. PREGĂTIREA 1’ Se asigură atmosfera propice Conversația euristică Inițială


activității terapeutice.
ACTIVITĂȚII
Se pregătește materialului
didactic.

Se aerisește cabinetul logopedic.

2. ETAPA 5’ Captarea atenției se va realiza Conversația Aprecieri


PREGĂTITOARE printr-o ghicitoare:

Stă pe viță brobonat

Și e dulce la mâncat

Să fie un ciucure?

Fugi de-aici, că-i.....

(strugure)

3. ANUNȚAREA 1’ Elevul va fi întrebat ce sunet Explicația Recomandări


TEMEI conține cuvântul strugure.

Astăzi va învăța să pronunțe mai


bine sunetul s.

4. DIRIJAREA 20’ Activitatea de terapie propriu-zisă O1


ACTIVITĂȚII

3
TERAPEUTICE Așezat în fața oglinzii elevul va
face:
Demonstrația Inițială
-exerciții de încălzire
maxilofacială: încrețirea- Exercițiul Recomandări
descrețirea frunții, închiderea-
deschiderea ochilor, umflarea Munca independentă
obrajilor, închiderea-deschiderea
gurii, țuguirea-întinderea buzelor,
limba intră-iese repede, șterge
buzele, limba mișcată de la stânga
la dreapta, imitarea căscatului,
mișcările gâtului stânga-dreapta,
față-spate); Demonstrația
-exerciții de respirație: suflăm în articulatorie Recomandări
lumânare, baloane , aburim
oglinda, mirosim floarea, zboară Explicația
fulgii.
Exercițiul
-Se vor executa exerciții de
pronunție corectă a sunetului s
reflectat și independent- anexa 1.

Trenulețul sunetelor

Elevul va pronunța sunetul s în


silabe directe, inverse, logatomi-
anexa 2.
Demonstrația
Se vor pronunța cuvinte mono și articulatorie
bisilabice în care sunetul s se află O2
în diferite poziții. Conversația

4
Inițială: sapă, sală, sobă, sumă, Explicația
supă.
Exercițiul
Mediană: casă,
masă,lasă,vase,vise.

Finală:apus, urs,dans, fals, etc.

Se vor denumi imagini în care O3 Exercițiul


sunetul s se află în diferite poziții
și le vor despărți în silabe.- anexa Munca independentă
3-
O4
Elevul va primi o fișă de muncă
independentă și va trebui să
citească cu voce tare și corect
propozițiile simple. Anexa 4

5. Consolidarea 15’ Se va realiza prin completarea O5 Exercițiul Observația


unor fișe în care elevul trebuie să
Activității realizeze corespondența literă- Muncă independentă
grafem și să coloreze
corespunzător-anexa 4 Aprecieri

6. Evaluarea 5’ Va primi recompenseSe vor face Conversația evaluativă Aprecieri verbale


aprecieri asupra modului de
desfășurare a activități.

S-ar putea să vă placă și