Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECŢIE

Unitatea de învăţământ: Şcoala gimnazială nr. 12 „B.P.Haşdeu”

Data: 26.11.2014

Clasa: Clasa pregătitoare

Profesor învăţământ primar: Coţofană Veronica

Coordonator: Conf.univ.dr. Larisa Ileana Casangiu

Studente: Sîrbu Oana;Sterea Laura

Aria curriculară: Limbă şi comunicare

Disciplina: Comunicare în limba română

Unitatea de învăţare: Animalele de la Zoo

Titlul lecţiei: Sunetul şi literele C,c

Tipul lecţie: Predare-învăţare activ integrată CLR+MEM

Durata: 50 minute (35 Min+15 Activitate în completare)

Competenţe specifice:
1.3. Identificarea sunetului iniţial şi/ sau final dintr-un cuvânt, a silabelor şi a cuvintelor din propoziţii rostite clar şi rar
1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare cunoscute
2.1. Pronunţarea clară a sunetelor şi a cuvintelor în enunţuri simple

Obiective operaţionale:
 Obiective cognitive:
O1. Să identifice sunetul initial şi final al cuvintelor indicate
O2. Să introducă litera nou învăţată în cuvinte
O3. Să pronunţe corect şi clar sunetul „C,c”
O4. Să distingă dintr-un cuvânt dat literele „C,c” prin despărţire în silabe
 Obiective afective:
O5. Mnifestarea spiritului de iniţiativă şi cooperare în cadrul grupului participând cu interes la lecţie
 Obiective psiho-motrice:
O6. Să păstreze poziţia corectă a corpului în timpul scrierii;

Strategii didactice:

Metode: Conversaţia

Observaţia

Explicaţia

Demonstraţia

Exerciţiul

Mijloace: Calendarul naturii

Elementul surpriză

Cântec

Ghicitori
Planşe cu litere

Planşa crocodilul- pompier

Jetoane

Alfabetar

Fişa de lucru

Litere „C”şi „c”

Forme de organizare: Frontală

Individuală

Bibliografie:

 Programa şcolară pentru disciplina COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ Clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a

Scenariu didactic
Strategii didactice
Nr. Etapele lecţiei Conţinutul informative şi Metode Mijloace Forme de Evaluare
Crt. aplicativ organizare
1 Moment organizatoric Se creează condiţiile optime pentru Conversaţia Activitate frontală
desfăşurarea lecţiei: pregătirea
materialului didactic necesar,
stabilirea liniştii, îndrumarea
elevilor în activitatea de pregătire.
2 Moment introductiv Se întreabă copilul responsabil cu Conversaţia Calendarul Activitate frontal Proba orală
prezenţa care sunt absenţii. Un alt naturii Activitate
copil va veni la Calendarul individuală
naturii , spunând cum au Proba
completat. Calendarul naturii: practică
În ce anotimp suntem?
În ce lună?
Ce zi este astăzi?
În ce dată suntem?
În ce an?
Cum este vremea? Cântecel
Se va interpreta cântecelul
“ A, a, a acum e toamnă da”
3 Reactualizarea Azi dimineaţă în drum spre şcoală Conversaţia Elementul Activitate frontal
cunoştinţelor m-am întâlnit cu ursuleţul surpriză Activitate
Martinel.El a auzit că voi aţi individuală
învăţat mai multe litere şi vă cere
ajutorul ca să le înveţe. Planşe cu
Vreţi să îl ajutăm pe urs să înveţe? litere
Se va face cu ajutorul planşelor cu
litere învăţate anterior. Se vor citi
literele cu voce tare de către toată
clasa. Le cer copiilor să se
gandească şi să spună cuvinte care
încep cu sunetele învăţate.
4 Captarea atenţiei Captarea atenţiei se va face cu Conversţia Cântec Activitate frontală
ajutorul ursului Martinel. Explicaţia Ghicitori Activitate
El a adus jocul “Graiul păsărilor”. individuală
Cum face cocoşul?
Cum face găina?
Cum face cucul?
Cum face raţa?
Dar şi ghicitori:
1. Nu sunt carte, dar am foi
Pregătite pentru voi
Cu linii, cu pătrăţele
Să puteţi scrie pe ele.
(caiet)
2. Când e frig, stă covrig,
Iar când vede un motan,
Sare ca un năzdrăvan
Ghici! (căţelul)
3. Cât e vara-cucurigu!
Cucurigu- când dă frigul!
Cine-i frate dumnealui?
Cum îl cheamă?
Poţi să-mi spui? (cocoşul)
Se va audia “Cântecul animalelor”
5 Anunţarea temei şi a Astăzi vom învăţa literele Conversaţia Activitate frontală
obiectivelor “C”şi”c”de tipar.
Dacă veţi fi atenţi până la sfârşitul
orei veţi reuşi să identificaţi
sunetul initial şi final al unor
cuvinte, să introduceţi literele nou
învăţate în cuvinte, să pronunţaţi
corect şi clar sunetul „C,c” de
tipar.
6 Dirijarea învăţării Prezint elevilor o planşă pe care se Conversaţia Planşa literei Activitate frontală Proba orală
află un crocodil –pompier. Ce Explicaţia “C” şi “c” de Activitate
reprezintă imaginea? Pornind de la Demonstraţie tipar individuală
această imagine cer copiilor sa
formuleze o propoziţie, după care o Planşă
reprezint pe tablă printr-o linie. crocodile
Câte cuvinte are -pompier
propoziţia?”Crocodilul stinge un
foc.”
Prezint elevilor planşa pe care sunt Alfabetar
scrise noile litere.(anexa 1)Scriem
titlul lecţiei noi pe tablă. Desenez
şi explic în aer din ce este formată
noua literă şi cum se
scrie(semioval deschis spre Jetoane
dreapta). Îi rog pe elevi să caute şi
ei în alfabetar litera “C” mare de
tipar şi litera “c” mic de
tipar.Impart elevilor jetoane cu
diverse imagini. Îi rog să identifice
imaginea şi să îmi spună dacă în
cuvântul respectiv apare litera “C”
sau “c” de tipar. Fiecare copil va
spune cuvântul, numai dacă acesta
conţine una din literele nou
învăţate.
7 Fixarea cunoştinţelor Se va face cu ajutorul fişei de Explicaţia Fişa de lucru Activitate frontală Proba scrisă
lucru. (anexa 2) pentru o mai bună Conversaţia Activitate
fixare a cunoştinţelor noi Exerciţiul individuală
dobândite.
8 Încheierea activităţii Fac aprecieri individuale şi globale Conversaţia Recompense Activitate frontală
asupra modului în care elevii au
participat la lecţie.Încurajez
participarea tuturor elevilor la
lecţie.

S-ar putea să vă placă și