Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

DATA: 26.11.2021
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT : Școala Gimnazială Meteș – Școala Primară Ampoița
CLASA: pregătitoare, I și a III-a
PROF. ÎNV. PRIMAR: Sicoe Ioan Constantin
DISCIPLINA: Arte vizuale și abilități practice
SUBIECTUL LECŢIEI: Bogățiile patriei noastre
TIPUL LECŢIEI: Formare de priceperi și deprinderi
SCOPUL LECȚIEI: Însușirea tehnicilor de lucru pentru realizarea contrastelor, folosind culori și nuanțe din cercul cromatic primar.
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată

COMPETENŢE GENERALE:
1. Explorarea de mesaje artistice exprimate în limbaj vizual într-o diversitate de contexte familiare;
2. Realizarea de creaţii funcţionale şi/sau estetice folosind materiale şi tehnici elementare diverse

COMPETENȚE SPECIFICE Clasa pregătitoare:

1.1. Sesizarea semnificaţiei unui mesaj vizual simplu, exprimat prin desen/ pictură/ modelaj/ colaj/ film/ desen animat, care reflectă un context
familiar;

1.2. Identificarea liniei, a punctului, a culorii şi a formei în ipostaze familiare, în spaţiul înconjurător;

2.1. Observarea unor caracteristici simple ale materialelor întâlnite în mediul familiar;

2.2. Exprimarea ideilor şi trăirilor personale, în aplicaţii simple, specifice artelor vizuale ;

2.3. Realizarea de aplicaţii/compoziţii/obiecte/ construcţii simple, pe baza interesului direct ;

2.6. Participarea la activităţi integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază elemente de exprimare vizuală, muzicală, verbală,
kinestezică;
COMPETENȚE SPECIFICE clasa I:

1.1. Sesizarea elementelor de detaliu ale unui mesaj vizual simplu, exprimat printr-o varietate de forme artistice;

1.2. Identificarea liniei, a punctului, a culorii şi a formei în contexte cunoscute;

1.3. Manifestarea curiozităţii faţă de explorarea de mesaje artistice simple, exprimate vizual;

2.1. Identificarea unor caracteristici/ proprietăţi ale materialelor întâlnite în mediul cunoscut;

2.2. Exprimarea ideilor şi trăirilor personale prin utilizarea liniei, punctului, culorii şi formei;

2.6. Participarea la activităţi integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază elemente de exprimare vizuală, muzicală, verbală,
kinestezică;

COMPETENȚE SPECIFICE clasa a III – a:

1.1. Recunoașterea unor mesaje comunicate prin imagini în contexte familiare;

1.2. Diferențierea caracteristicilor elementelor de limbaj plastic (nuanțe, tonuri, forme), în mediul înconjurător și în imagini;

1.3. Manifestarea receptivității față de mesajele exprimate prin limbaj vizual;

2.1. Utilizarea în contexte variate a materialelor în funcție de proprietăți ale acestora și de tehnici de lucru adecvate;

2.3. Valorificarea elementelor de limbaj plastic în compoziții tematice;

2.5. Participarea la activități integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază elemente de exprimare vizuală, muzicală, verbală,
kinestezică;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O.1. - să recunoască materialele de lucru folosite în cadrul orei de arte vizuale și abilități practice;
O.2. - să denumească culorile folosite;
O.3. - să realizeze contraste folosind culorile potrivite;
O.4. - să respecte indicațiile oferite, în scopul realizării picturii;
O.5. - să asculte, cu atenție, povestea pentru activitatea de pictură;
O.6. -să se orienteze în spațiul de lucru;
O.7. - să adopte o poziție corporală corectă, pe parcursul activității;
O.8. - să participe cu interes la activitate.

STRATEGII DIDACTICE:
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, expunerea, exerciţiul, observaţia, demonstrația, turul galeriei, brainstorming-ul;
RESURSE MATERIALE: blocuri de desen, pensule, paharele pentru pictură, șervețele, tampoane de vată, creioane cerate,
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual.
FORME ŞI TEHNICI DE EVALUARE: observarea comportamentului elevilor, aprecieri verbale, evaluare reciprocă, analiza produsului
obţinut.
RESURSE DE TIMP: 45 de minute
RESURSE UMANE: clasa pregătitoare (7 elevi), clasa I (2 elevi) și clasa a III – a (10 elevi);
BIBLIOGRAFIE: *** Curriculum pentru disciplina Arte vizuale și abilități practice, 2013 (CP, clasa I) și 2014 (clasa a III- a);
Ramona Ștefana Petrovan, Ghid de practică pedagogică, Suport de curs, Editura Universității ,,1 Decembrie 1918” din Alba Iulia;
Marius Cristea, Ghid metodic de educația plastică pentru clasele I-IV, București, Editura Aramis, 2003.

SCENARIUL DIDACTIC
NR: MOMENTELE DESFĂȘURAREA LECȚIEI STRATEGII DIDACTICE EVALUAR
CRT. LECȚIEI E

Metode și Resurse Forme de


procedee materiale organizare

1 Moment organizatoric Asigurarea unui climat favorabil bunei Conversaţia Frontal Observarea
desfășurări a activității. sistematică a
3 minute comporta-
mentului
elevilor

2 Captarea atenției Se inițiază o discuţie de verificare a Conversaţia Produsele Frontal Capacitatea


cunoştinţelor legate de semnificația zile de obținute de elevi de a percepe
3 minute 1 Decembrie. Elevii prezintă produsele corect
obținute în urma asamblării hârtiei și a mesajele
bețișoarelor: tricolorul. orale.

3 Anunțarea temei și a După prezentarea planșei model, le spun Conversația Planșa model frontal Capacitatea
obiectivelor urmărite elevilor că, la ora de arte vizuale vom Explicația de a percepe
realiza o lucrare în care să redăm, prin corect
3 minute elemente de limbaj plastic, sentimentele Demonstrația mesajele
față de țara noastră, folosind tehnici orale.
multiple de lucru. La sfârșitul orei, elevii Observarea
vor putea să precizeze culorile calde și sistematică a
culorile reci folosite în obținerea comporta-
amestecurilor primare și să descrie mentului
calitatea nuanțelor obținute. elevilor.

4 Prezentarea etapelor de a) Analiza lucrării-model Conversația Planșa model Individual Capacitatea


lucru b) Explicarea şi demonstrarea modului de Frontal de a urma
lucru: După efectuarea instructajului de Demonstrația Blocurile de instrucțiuni-
5 minute folosire a materialelor de lucru și a desen; le de
Explicația
normelor de igienă, prezint, în detaliu, Acuarelele realizare a
folosind planșa model, fiecare etapă de Exercițiul lucrării.
lucru (cu ajutorul unei povești): crearea Pensulele
fondului prin amestecul de culori primare, Observarea
obținerea nuanțelor, realizarea fluturașului, Buretele sistematică a
prin trasarea, cu ajutorul pensulei, a comporta-
diferitelor tipuri de linii. Recipientele de mentului
apă elevilor .
c) Exerciţii pentru încălzirea muşchilor
grosieri.

5 Executarea sarcinilor de Pe parcursul audierii poveștii, elevii Exercițiul Blocurile de individual Observarea
lucru realizează fiecare element al planului Conversația desen; sistematică a
pictural, respectând conținutul poveștii Demonstrația Acuarelele comporta-
25 de minute despre țara și poporul nostru. Pensulele mentului
Recipientele de elevilor.
apă

6 Evaluarea lucrărilor La sfârşitul procesului de creaţie, fiecare Conversația Lucrările frontal Observarea
elev le prezintă colegilor lucrarea. Le voi realizate de elevi sistematică a
5 minute solicita elevilor să analizeze produsele Explicaţia comporta-
obținute luând în considerare următoarele Observaţia mentului
aspecte: Acoperirea spaţiului plastic în elevilor;
mod echilibrat și estetic și respectarea Turul galeriei
temei și a sarcinilor de lucru. Ulterior, se Autoevalua-
Analiza rea
apreciază lucrările realizate de elevi.
produselor Interevalu-
activităţii area

7 Încheierea activității Lucrările executate de elevi sunt expuse la Conversația Lucrările Frontal Observarea
Centrul tematic ,,Arte”. Explicația realizate de elevi sistematică a
2 minute Observația comporta-
mentului
elevilor

S-ar putea să vă placă și