Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DE LECȚIE

DATA :04.05.2018
ÎNVĂȚĂTOR :Postolache Ramona Mihaela
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Şcoala Gimnaziala Țifești
CLASA: a III-a
ARIA CURRICULARĂ : Matematică și științele naturii
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Elemente intuitive de geometrie
DISCIPLINA : Matematică
DISCIPLINE INTEGRATE:
 Arte vizuale și abilități practice
SUBIECTUL LECTIEI: Poligoane
TIPUL LECTIEI: consolidarea și sistematizarea cunoștințelor

RESURSE - UMANE: 17 elevi


- TEMPORALE: 50 minute
- SPAȚIALE: Sala de clasă

COMPETENȚE SPECIFICE:
Matematică
 3.1. Localizarea unor obiecte în spaţiu şi în reprezentări, în situaţii familiare
 3.2. Explorarea caracteristicilor simple ale figurilor şi corpurilor geometrice în contexte familiare

Arte vizuale și abilități practice


 2.3.Valorificarea elementelor de limbaj plastic în compoziții tematice

COMPETENȚE DERIVATE:
Matematică
CD1- Recunoșterea elementelor intuitive de geometrie;
CD2-Realizarea unor elemente intuitive de geometrie;
CD3-Identificarea numărului de elemente intuitive de geometrie dintr-un desen dat;
CD4- Operarea cu noțiunile de geometrie învățate (punct, linie dreaptă, semidreaptă, segment de dreaptă, linie curbă,linie fântă,
unghi, poligon).
.

Arte vizuale și abilități practice

CD1-Să coloreze conform cerințelor desenul dat. STRATEGII DIDACTICE


Metode şi procedee: exerciţiul, conversația, explicaţia, problematizarea, algoritmizarea, observația.
Mijloace de învățământ: planșe, caiete de clasă, caiete de teme, manuale, fișă de lucru, macheta Matematicus,
bilețele cu exerciții, tablă, markere, videoproiector, computer.
Forme de organizare : individuală, frontală.
Metde de evaluare: observare sistematică a elevilor, chetionare orală, chestionare individuală, aprecieri verbale.

BIBLIOGRAFIE :

1. Crețu E., (1999). Psihopedagogia școlară pentru învățământul primar, București:Editura Aramis.
2. Neacșu I.,(1988).Metodica predării matematicii la clasele I-IV, București: Editura Didactică și pedagogică.
3. Ghidul metodologic pentru aplicarea programelor de matematică, C.N.C, Bucureşti, 2002.
4. A.Călugăriţa, Exerciţii şi probleme de matematică pentru elevii claselor I-IV, Ed. Universal Pan, Bucureşti,2002.
5. Metodica predării matematicii la clasele I-IV, Ed. Didactică şi pedagogică, Bucureşti, 1988.
6. V. Pârâială, D. Pârâială, C. Pârâială, Culegere-auxiliar al manualelor, Ed. Euristica, Iaşi ,2006.

DESFĂȘURAREA LECȚIEI
ETAPELE LECŢIEI STRATEGII DIDACTICE METODE DE
ȘI C.D. CONȚINUTUL INFORMAȚIONAL EVALUARE
TEMPORIZAREA AL LECȚIEI
ACTIVITATEA ACTIVITA Metode și Mijloace de Forme de
ÎNVĂŢĂTOAREI TEA procedee învățământ organizare
ELEVILOR
1.MOMENTUL  Se asigură
ORGANIZATORIC condiţiile unei -Se pregătesc
1 min bune desfăşurări a pentru lecţia
lecţiei. de
 Se pregăteşte matematică.
materialul
didactic.

2.VERIFICAREA  Se verifică tema Frontală


TEMEI PENTRU pentru acasă -Sunt atenţi la Conversați Caietele de Individuală
ACASĂ cantitativ. verificarea a teme
2min temei.

3.VERIFICAREA  Se realizează prin


CUNOȘTINȚELOR intermediul unei -Răspund la Conversați Planșă Frontală Chestionare orală
ANTERIOARE planșe cu traseul întrebări. a Individuală
4 min parcurs de cei trei Explicația
fii pentru găsirea
celui mai valoros
fruct.
(ANEXA 1)

4.CAPTAREA  Se realizează prin Conversați Poveste


ATENŢIEI prezentarea -Ascultă cu a Macheta
3 min personajului atenție Matemati- Frontală
„Matematicus”. povestea. Observația cus
„A fost odată ca
niciodată,
Un bătrân cu barba lată.
Avea mintea ascuțită
Și privirea ațintită,
Spre copiii cei isteți,
Veseli și tare zâmbăreți
Care iubeau la nebunie
Lecțiile de geometrie.
Și astăzi încă mai
trăiește
Chiar acum pe voi vă
privește
Hocus –pocus iată apare
Matematicus fără
asemănare.”

5. ANUNŢAREA  Se anunţă titlul -Ascultă, Caietele de Frontală


TEMEI SI A lecţiei: receptează. Conversați clasă
OBIECTIVELOR ”Poligoane” şi se -Notează data a Tablă
2min enunţă obiectivele și titlul Explicația Individuală
pe înţelesul lecției pe
elevilor. caiete.
 Se notează data și
titlul lecţiei pe
tablă.

Mate  În tolba sa, -Ies în față, Conversați Tolba lui


6.DESFĂȘURAREA mati Matematicus a extrag câte un a Matemati- Frontală
LECȚIEI că pregătit diverse bilețel din cus Chestionare orală
25min exerciții pentru tolba lui Explicația Individuală
elevi. Matematicus Bilețele cu
CD1 (ANEXA 2) și rezolvă Exercițiul exerciții
 Elevii vin în față, exercițiile.
CD2 extrag un bilețel Problemati- Fișă de
din tolba lui zarea lucru
CD3 Matematicus și
rezolvă exercițiul Algoritmiz
CD4 la tablă și în area
caiete. -Rezolvă fișa
 Se rezolvă o fișă de de lucru.
lucru.(ANEXA 3)

7.OBȚINEREA CD1
PERFORMANȚEI CD3  Elevii primesc o -Rezolvă Conversați Fișă de Frontală Chestionarea orală
10 min CD4 fișă de lucru. cerința de pe a lucru
AVA (ANEXA 4) fișa de lucru. Explicația Individuală
P Exercițiul
CD1

8.TEMA PENTRU
ACASĂ  Elevii primesc -Elevii Conversați Caietele de Frontală
2 min tema pentru notează tema. a clasă
acasă. Explicația
Individuală
9.APRECIERI  Se fac aprecieri -Ascultă cu Conversați Frontală Apecieri verbale
FINALE colective şi atenție. a
1 min individuale
despre modul în
care au răspuns
elevii la lecţie.

ANEXA1
Rezolvând verticala A-B vei afla care este cel mai valoros fruct pe care un copil îl poate dărui unui părinte.
                A                
              1                  
        2                        
              3                  
              4                  
              5                  
    6                            
              7                  
            8                    
9                                
              10                  
                B                

1. Propoziția la sfârșitul căreia avem semnul întrebării este o....


2. Partea de vorbire care ține locul unui substantiv se numește....
3. O poezie este alcătută din mai multe....
4. Parte de vorbire care exprimă însușiri ale obiectelor se numește....
5. Mai multe enunțuri care au înțeles între ele alcătuiesc un....
6. Ce parte de vorbire este cuvântul "carte"?
7. Orice text are un....... .
8.Poet sau ....
9. Text creativ sau....
10. Un fragment poate avea unul sau mai multe......
ANEXA 2 MATE

FIȘĂ DE LUCRU
1. Desenaţi:
● o dreaptă orizontală;

● o linie curbă deschisă;

● un unghi cu deschiderea mai mică decât unghiul drept al echerului;


● un poligon cu 3 laturi;

● o linie frântă închisă;

● un poligon cu 4 laturi;

● un unghi drept;

● un poligon cu 5 laturi;

● completează desenul pentru a obține un poligon cu 3 laturi;


● completează desenul pentru a obține un poligon cu 4 laturi;

ANEXA 3

FIȘĂ DE LUCRU

1. Bifeaza în căsuţe pentru poligon ṣi x pentru celelalte forme geometrice.


2. În cartierul Mariei casele sunt construite pe terenuri care au forma unor poligoane. Observă-le și completează
enunțurile cu informațiile cerute.

A B C D
 Poligonul C are _________vârfuri și_______ laturi.
 Poligonul B are _________vârfuri și_______ laturi.
 Poligonul D are _________vârfuri și_______ laturi.
 Poligonul A are _________vârfuri și_______ laturi.

ANEXA 4

FIȘĂ DE LUCRU

1.Uniţi numerele în ordinea lor crescătoare, iar ultimul număr îl uniţi cu primul.

15

16

13 14
17
11 12 18 19

21 20

S-ar putea să vă placă și