Sunteți pe pagina 1din 18

PROIECT DE LECŢIE

Profesor: NIȘULESCU RAMONA LAURA


Unitatea de învăţământ: Centrul Școlar pentru Educație Incluzivă “C-tin Pufan”
Disciplina: Formarea autonomiei personale
Data:23.03.2021
Grupa: a-IX-a
Unitatea de învăţare: Mediul social
Subiectul lecţiei:Respectul și lipsa de respect
Tipul lecţiei: Consolidare de cunoștințe
Scopul lecţiei:Relaționarea pozitivă cu cei din jur, recunoașterea unor comportamnete moral-civice, explorarea unor
valori morale care stau la baza relațiilor cu ceilalți oameni.

Obiectiveoperaţionale:
O1: să identifice două comportamente positive din poveste;

O2: să identifice două comportamente negative din poveste;

O3: să identifice modalități de transformare a comportamentelor negative în comportamente pozitive ;

O4: să participe activ la lecție;


Strategia didactică:
1. Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, observația, expunerea.
2. Mijloace de învăţământ: planșe, joc
3. Forme de organizare a activităţii elevilor: frontală, individual și colectivă.

Resurse:
1. Oficiale: - Programa şcolară pentru disciplina: Formarea autonomiei personale
- Planificarea calendaristică orientativă: clasaaVIII-a A
- Proiectarea unităţii de învăţare: Mediul social
Durata: 45 minute
Nr.elevi: 6
Bibliografice: -Educație civică, manual pentruclasa a VIII-a, Tudora Pițilă, Cleopatra Mihăilescu, Editura Aramis;
-Didactica Educației civice, curs pentru studenții de la PIPP, Prof. Elvira Rotundu;
SCENARIUL DIDACTIC

Nr. Ob. Metode şi Mijloace de Forme de


Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevului Evaluare
crt. op. procedee învăţământ organizare

1. Moment Observația
organizatoric Se salută Se salută sistematică
Conversația Frontală
Se pregătesc materialele Se pregătesc cu atentie
1 min didactice pentru lectie pentru începerea orei

2. Captarea atenției Conversația


Se realizează, această etapă, Observația
8 min cu ajutorul Anexei I. Se
Se urmărește activitatea sistematică
expune acestă anexă pe tablă
cadrului didactic. Explicația
magnetică și se citește
conținuul acesteia, elevilor.

3. Anunțarea temei și
a obiectivelor Conversația Frontală Observația
Se notează pe tablă tema Se urmărește activitatea sistematică
3 min „Respectul şi lipsa de cadrului didactic și
respect” și se anunță explicațiile acestuia.
Explicația Individuală
obiectivele într-un mod
accesibil elevilor.
4. Dirijarea învățării Se urmăresc diverse situatii în Se urmărește cu interes și Conversația
care se identifică diverse curiozitate imaginile și se
comportamente din care pregătesc să răspundă la Observația
învățăm ce anume se cuvine întrebările adresate. sistematică
să respectăm în viață, dar și
modalitățile prin care putem
face asta. Explicația
Se prezintă planșe în care este
25 min
prezentat RESPECTUL pe
înțelesul acestora și lipsa de
respect. (Anexa II), apoi se
cere elevilor să răspundă la
următoarle întrebări:
”Pe cine trebuie să Expunerea Planșe cu
respectăm? imagini ce
Cum respectăm mediul reprezintă Frontală
înconjurător? Aprecieri
respectul/lip
Dar oamenii din jurul verbale
nostru?” Se ascultă cu atenție sa de
Se citește o scurtă întâmplare, întâmplarea relatată. respect
elevilor:
”Într-o zi, Ana se urcă cu
entuziasm într-un avion ce
urmează să o ducă la bunici.
Dar...,pe scaun, se plictisește
și începe să se împingă cu Încurajări
picioarele în scaunul din Individuală verbale
față...
O1 Pasagerul aflat pe scaun
supărat, o întreabă:
- Măi copilă,de ce faci asta?
-Nu am vrut!A fost o
greseală!
Data viitoare voi fi mai
atentă. Observația
Pasagerul îi spune: sistematică
- Să stii că este extrem de
deranjant.Nu- mi dă voie să
mă concentrez pentru a putea
citi!
- Îmi pare foarte rau!zise
Ana.
- Iți accept scuzele!
zise pasagerul” Aprecieri
verbale
Se adresează elevilor
următoarele întrebări: Colectivă
”Față de cine ne arătăm
respectul, când și cum?
A procedat corect Ana, cănd
Se pregătesc să răspundă
a lovit scaunul?
la întrebările adresate.
Dar când și-a cerut scuze?”,
conform Anexei III.

5. Asigurarea retenției Se prezintă imagini în care se Conversația Frontală Observațiasi


și transferului regăsesc momente lipsite de stematică
respect și se îndemnă elevii să Imagini
7 min relateze cele văzute și cum
putem schimba acea situație, Explicația Individuală
din lipsă de respect în respect.
(Anexa IV)
Pe sfârșitul etapei le prezint
Frontală
regulile jocului ” Fapte bune,
fapte rele”și le transmit link- Expunerea
ul acestuia.
Încurajări
https://wordwall.net/
resource/2486549/fapte-bune- verbale
fapte-rele-priveste-cu-atentie-
imaginile-alege
Aprecieri și
6. recomandări Se fac aprecieri şi Conversația
recomandări asupra modului Încurajări
1 min de lucru al elevilor. verbale

Se felicită fiecare elev pentru


implicarea în activități.
Anexa II
Anexa III
”Într-o zi, Ana se urcă cu entuziasm într-un avion ce urmează să o ducă la
bunici.
Dar...,pe scaun, se plictisește și începe să se împingă cu picioarele în scaunul din
față...
Pasagerul aflat pe scaun supărat, o întreabă:
- Măi copilă,de ce faci asta?
-Nu am vrut!A fost o greseală!
Data viitoare voi fi mai atentă.
Pasagerul îi spune:
- Să stii că este extrem de deranjant.Nu- mi dă voie să mă concentrez pentru a
putea citi!
- Îmi pare foarte rau!zise Ana.
- Iți accept scuzele!
zise pasagerul
Anexa IV

Link-ul jocului:
https://wordwall.net/resource/2486549/fapte-bune-fapte-rele-priveste-cu-atentie-imaginile-alege
Anexa I

S-ar putea să vă placă și