Sunteți pe pagina 1din 4

Instituția Publică Liceul Teoretic ”Petru Rareș”

PROIECT DE LECȚIE LA ISTORIE

I. DATE DE IDENTIFICARE:
Data
Clasa: a-VI-a ”E”
Instituţia de învăţământ: Instituția publică Liceul Teoretic ,,Petru Rareș”
Cadrul didactic: Botnaru Laurenția
II. CONSTRUCŢIA:
Obiectul/ Disciplina Istoria
Tema: Cultura Europei Occidentale și Bizanț.
Tipul lecţiei: mixtă
Competența specifică:
Înțelegerea și reprezentarea timpului și a spațiului istoric
Subcompetenţe:
Sc1 Utilizarea termenilor indicați de profesor în descrierea evenimentelor din perioada medievală.
Sc1 Cultivarea interesului pentru trecutul istoric
Obiective operaţionale :Elevii vor fi capabili:
O1 Să definească noțiunele de: pergament, biblie, renaștere, lucrând cu dicționarul.
O2 Să explice imaginarul colectiv despre globul pământesc în baza unui fragment de text.
O3 Să caracterizeze școala și învățământul în baza textului din manual.
O4 Să aprecieze aportul culturii medievale pentru umanitate polemizând cu colegii.
Strategii didactice:
a) Metode şi procedee: Expunerea, explicația, conversația,Tehnica Întrebări Răspunsuri,deducția,analiza,demonstrația la hartă.
b) Mijloace de învăţământ:manualul de istorie
c) Forme de organizare a activităţii didactice: frontal, individual
Bibliografie: : Manual istorie clasa VI-a Editura Știința Autori: Demir Dragnev, Gheorghe Gonța, Pavel Cocârlă, Emil Dragnev
III. TABEL DE SPECIFICARE A CORESPONDENŢELOR
Su Strategii didactice
Etapele b./ Metode şi Mijloac Forme
lecţiei Ob procedee de e de org. Activitatea profesorului Activitatea elevului T’ Obser
. înv. didactic a activi. vaţii
op. e
Momentul Frontal - Bună ziua, elevi pregătițivă caietele - Elevii se liniștesc și deschid 1m

organizat și manualele. caietele.

oric.
Elevi astăzi vom începe lecția un pic
mai neobișnuit fiți atenți la imaginea
Evocarea de pe tablă.

Această iamagine deși este Elevii privesc.


contemporană nouă ea reflectă o
realitate a evului mediu când copii
erau bătuți și presați psihologic pentru
Conversația a învăța.
PPT 4m
Frontal
Care este opinia voastră trebuie copii Elevii î-și exprimă punctul de
obligați să învețe sau nu? vedere.

Elevi ce am avut pentru acasă?

Ofer posibilitate elevilor să Tema: Imperiul Roman de


povestească tema și să răspundă la Răsărit
careva întrebări

Tema nouă: Cultura Europei


Întrebări Occidentale și Bizanț Elevii scriu tema și data în
răspunsuri. caiete.
Verificare Hai să ne reamintim elevi ce este
Frontal cultura și ce elemente are ea. Totalitatea valorilor materiale și
a temei PPT
spirituale create de o comunitate
Știința, învățământul, arhitectura,
pentru Manu umană. 15
îmbrăcămintea, etc.
acasă al de m
istorie
Elevi în carte aveți rubrica cuvinte
caietul Frontal cheie cu dexul acasă veți scrie Elevii î-și notează sarcina.
elevul explicația acestor cuvinte.

ui
Elevul citește.
Un elev citește punctul 1 din temă.
Frontal Elevii ascultă.
Profesorul le explică elevilor
mentalitatea oamenilor medievali.
PPT
1m
Individ Elevii rezolvă sarcina.
O1
ual
Citiți alineatul școala și învățământul
Conversația și evidențiați domeniile care se studiau
O2 în acea epocă.
Frontal Timp de 7 minute.
O3 Nu erau informați. Erau creduli 7m
De ce oamenii medievali erau și naivi așa erau educați.
Lectura PPT superstițioși și cunoșteau o singură
carte.
Realizare O4 ghidată Cine se ocupa de educație? Preoții. 7m
a sensului Expunerea.
Grup
5m
Frontal
Exercițiu Avem nevoie sau nu de dialectică și Elevii î-și expun punctul de
Reflecția retorică în școala secolului XXI.. vedere.
Întrebări-
răspunsuri. PPT Frontal
Manu Pentru acasă de scris un minieseu cu elevii notează tema. 4m
tema educația în evul mediu
Extensia al de
Dezbaterea
istorie 1m

Explicația

S-ar putea să vă placă și