Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE ACTIVITATE

ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENȚIALE

DATA: 7.03.2022

CADRU DIDACTIC: PETRACHE ȘTEFANIA

GRUPA: MARE

CATEGORIA ACTIVITĂȚII: DOMENIUL OM ȘI SOCIETATE

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Cum a fost, este și va fi pe pământ

TEMA SĂPTĂMÂNII: Eu – fluviu de speranță, iubire și dor, / Mama-nceputul, este izvor!

SUBIECTUL: Mama

MIJLOC DE REALIZARE: Decupare, îndoire, lipire

TIPUL ACTIVITĂŢII: Formare de priceperi și deprinderi

SCOPUL: Exersarea unor deprinderi practice pentru realizarea unei activități practice.

METODE ŞI PROCEDEE: explicaţia, conversația, demonstrația, exerciţiul.

MATERIAL DIDACTIC: Carton colorat, fișe cu ,,MAMA”, modelul educatoarei.

FORMA DE ORGANIZARE: Frontală, individuală, perechi

DURATA: 30-35 min

OBIECTIVE:

O1- să decupeze cât mai corect literele;


O2- să reușească să îndoaie cât mai corect cartonul color.

BIBLIOGRAFIE:

“Metodica desfășurării activităților de educație fizică în grădinița de copii”

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Evenimentul Conţinutul ştiinţific Strategii Evaluare


didactic didactice
Moment Asigurarea conditiilor optime pentru desfasurarea Conversația
organizatoric activitatilor: pregatirea salii de grupa si a materialului
didactic necesar activitatii, organizarea colectivului de copii.

1.Captarea Se face cu ajutorul panoului cu planșe și imagini de Conversația Aprecierea


atenţiei primăvară sau cu ,,mama și copilul”, creat de doamna raspunsului
educatoare, prin adresarea unor întrebări (,,Ce anotimp este copiilor
acum?”, ,,Ce zi este în acest anotimp?” etc.) și printr-un
cântec pentru mama. (,,Tu mama” , de Dinu Maxer).

2.Anunţarea După captarea atenției cu ajutorul întrebărilor și al cântecului,


temei copiii vor afla că îi vom face mamei o mini felicitare. Se
anunță criteriile de evaluare ale lucrării, și anume: acuratețea
lipirii, atenția și răbdarea pentru a decupa și pentru a îndoi
foile cu ,,MAMA” și cartonul colorat, respectarea timpului
dat pentru finalizarea activității.

3.Dirijarea Pregӑtirea pentru activitatea propriu-zisӑ se face cu un Conversație Evaluare


activităţii exercițiu pentru ȋncӑlzirea mușchilor mici ai mȃinilor: Explicație individuală
“Furtuna”. Demonstrație
Exercițiu
Le voi prezenta modelul pe care l-am creat înainte de
Observarea
activitatea propriu-zisă și îi invit pe copii să descopere
comportamentului
ustensilele și materialele de care au nevoie pentru realizarea
activității practice.

Preșcolarii vor decupa literele ,,M”, ,,A” (fiecare trebuie să


obțină câte 4 litere), urmând să le coloreze cât mai frumos.
Pe urmă, vor îndoi cartonul colorat după cum le-am
demonstrat și vor lipi pe fiecare parte câte o literă până ajung
să formeze cuvântul ,,MAMA”.

4.Încheierea Lucrările finalizate vor fi așezate pe un panou de polistiren. Conversație Aprecieri verbale
activităţii Copiii primesc aprecieri verbale și ca stimulent câte o bulină
roșie.

S-ar putea să vă placă și