Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

GRĂDINIŢA DE COPII CU PP NR.1, TURNU-MĂGURELE


EDUCATOARE: Zeghici Doina
GRUPA: Mare
DOMENIUL EXPERIENŢIAL: Limbă şi comunicare
TEMA: Recunoaşteţi personajul
TIPUL DE ACTIVITATE: De verificare
FORMA DE REALIZARE: Joc didactic
SCOPUL ACTIVITĂŢII: Consolidarea deprinderii copiilor de a reda
fragmente din poveşti : dezvoltarea atenţiei voluntare
şi a gândirii logice; activizarea vocabularului.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
a) Cognitive:
- să recunoască personajele surpriză venite în vizită;
- să recunoască poveştile ilustrate, să le numească şi să povestească
fragmente din ele;
- să recunoască personajele prezentate şi să le facă o scurtă caracterizare;
- să redea replici ale personajelor;
- să găsească răspunsul potrivit la ghicitori;
- să manifeste spirit de echipă;
- să se implice în competiţie;
- să respecte regulile jocului.
b) Afective:
- să manifeste interes pentru activitate;
- să dobândească încredere în faptele proprii;
c) Psiho-motorii:
- coordonarea oculo motorie şi psihomotrică;
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, ghicirea;
MATERIAL DIDACTIC: calculator, imagini şi siluete din poveşti, măşti ale
personajelor din poveşti, recompense;
REGULI DE JOC: copiii acţionează conform explicaţiilor educatoarei;
ELEMENTE DE JOC: ghicire, surpriză, aplauze, balon
MARETIAL BIBLIOGRAFIC:
- „Programa activităţilor instructiv educative în grădiniţa de copii” –
Bucureşti 2005;
- „Metodica activităţilor de educare a limbajului în învăţământul preşcolar” –
Florica Mitu, Ştefania Antonovici – Ed. Humanitas Educaţional, 2005;
- „Curriculum pentru învăţământul preşcoalar (3 – 6/7 ani)” – 2008
FORME DE ORGANIZARE: frontal şi individual
LOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de grupă
DURATA: 30 – 35 minute.
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

EVALUARE
NR. EVENIMENTUL STRATEGII
CRT
CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC INSTRUMENTE
DIDACTIC DIDACTICE
INDICATORI
I Captarea atenţiei Se va realiza prin prezentarea
sub formă de surpriză a două
personaje din poveşti care
intră în sala de grupă şi se
prezintă:
„Ţup, ţup, ţup,
Interesul
Sunt sărmanul iepuraş
pentru
Ce fără căsuţă am rămas Ghicirea
personajele
Vulpea rău m-a păcălit
care se prezintă
Şi din casă m-a gonit”

„Mor, mor, mor,


Daţi-mi ajutor.
Fără coadă am rămas
După vulpe când m-am luat”
II Reactualizarea - Cine sunt cele două
cunoştinţelor personaje care au venit la
noi?
- Din ce poveşti fac parte?
- Cine le-a păcălit?
- Ce puteţi spune despre
Conversaţia Evaluare orală
vulpe?
- Ce alte poveşti mai
cunoaşteţi în care vulpea dă
dovadă de şiretenie, viclenie?
- Ce observaţi la suport?
- Ce aţi primit la măsuţe?
III Anunţarea temei - Astăzi aceste personaje
şi enunţarea vor asista la activitatea
obiectivelor noastră. Vom juca un joc ce
se numeşte „Recunoaşteţi Observarea
personajul”. În cadrul acestui Conversaţia comportamentu
joc ne vom reaminti o parte lui copiilor
din poveştile învăţate, vom
vorbi despre personaje, le
vom caracteriza.
EVALUARE
NR. EVENIMENTUL STRATEGII
CRT
CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC INSTRUMENTE
DIDACTIC DIDACTICE
INDICATORI
IV Dirijarea - Iată, cum ne vom juca!
procesului de Acest balon se va opri pe
învăţare rând la câte un copil. Acesta
va veni la calculator şi va
privi imaginea prezentată. Va
trebui să recunoască
povestea, să numească şi să
povestească episodul din Explicaţia,
imagine. exerciţiul
Un alt copil va veni şi va
alege silueta unui personaj
din acea poveste şi-l va
caracteriza, va spune ce
calităţi sau defecte are, şi va
scoate în evidenţă
comportamentul acestuia în
poveste.
- Şi acum să începem jocul!
„Balonul uşor pluteşte,
Şi la tine se opreşte.!
- Priveşte imaginea de pe
calculator şi spune din ce Evaluare orală
poveste face parte.
- Povesteşte fragmentul pe
care-l înfăţişează imaginea.
- Să vină un copil şi să Relaţionarea în
aleagă silueta unui personaj cadrul grupului
din această poveste şi să-l Conversaţia (prin acţiune şi
caracterizeze. exerciţiul comunicare)
- Cine are pe jetonul primit
personaje din această poveste
să le ridice şi să le numească.
Pe rând vor trece prin faţa
calculatorului şi pe la
suportul cu siluete ale
personajelor din poveşti mai
mulţi copii.
În varianta de joc copiii sunt
împărţiţi în două echipaje şi
se va organiza o întrecere
EVALUARE
NR. EVENIMENTUL STRATEGII
CRT
CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC INSTRUMENTE
DIDACTIC DIDACTICE
INDICATORI
Le voi spune ghicitori la cere
cele două echipe trebuie să
găsească răspunsul potrivit,
să scoată în evidenţă trăsături
ce carecterizează personajele,
să găsească poezii, cântece Ghicire,
despre ele. Întrecere
Fiecare echipă va fi punctată. Evaluare orală
„Într-un basm cu „a fost odată” frontală şi
Ştiţi voi cine a purtat individuală
Cizmuliţe ca să-i poată
Fi cuvântul ascultat?”
(Motanul încălţat)
„Dar ştiţi voi cine scufiţă
Roşie avea-n pădure?”
(Scufiţa Roşie)
„Dar pantoful cel de aur
Cui i-a fost tocmai pe seamă?”
(Cenuşăreasa) Conversaţia
„Cine glasul şi-a schimbat
Pe iezi de i-a păcălit?”
(Lupul)
„E moţată rău de tot!
Pe cocoş la trăsurică
Să-l înhame ea a vrut”
(Găinuşa moţată)
„Dar ce basm frumos s-a scris
Chiar aici, la noi, să-l ştie
Toţi copiii de grădiniţă?
E-o ... punguţă cu doi bani”
(Punguţa cu doi bani)
„Cine-i iedul alintat
De trei capre neîncetat.
El nu ştie să se-mbrace,
Să mănânce şi s-adoarmă
Singur, cum fac toţi copiii
De la noi din grădiniţă?”
(Iedul cu trei capre)
EVALUARE
NR. EVENIMENTUL STRATEGII
CRT
CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC INSTRUMENTE
DIDACTIC DIDACTICE
INDICATORI
„E fudul, nevoie mare, Relaţionarea în
Dar la treabă, nici că-i place. cadrul grupului
Îl minte pe tatăl său (prin acţiune şi
C-a vânturat grâul tot.” comunicare)
(Ionică mincinosul)
„Oglinjoara cea vrăjită,
Pe crăiasă ea n-o minte.
Şi-i spune cine-i frumoasa
Din casa piticilor.”
(Albă ca Zăpada)
Evaluare Voi împărţi copiilor măşti ale
personajelor din poveştile
V învăţate. Fiecare va trebui să Conversaţia
dea o replică a personajului a
cărui mască o poartă.
Închiderea Se anunţă echipa
activităţii câştigătoare, se dau copiilor
recompense.
VI Explicaţia
Voi face aprecieri generale
asupra modului cum s-a
desfăşurat activitatea.

S-ar putea să vă placă și