Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Data: 03.06.2022
Propunător: Girbea Luiza Stefana, Bostan Bianca, Dâscă Razvam student masterand anul I
Tipul activității: Consiliere colectivă
Durata: 50 min
Grup țintă: elevii clasei a V-a A – Liceul teoretic Dimitrie Cantemir
Unitateatea tematică:Managementul stilului de viata
Subiectul lecției: Stil de Viata
Scopul activității: Exersarea abilitatilor de management al unui stil de viata dorit
Obiective: La finalul lecției elevii vor fi capabili
O1. Să identifice propriile stari si emotii.
O2: Să descrie importanţa colaborării şi a toleranţei

O3: Să Identifice rolul anturajului în decizia de a adopta comportamente de risc

O4: Să rezolve situatii de criza, dand 4 exemple de solutionare a unor probleme dificile

COMPETENȚE GENERALE:

1.Adoptarea atitudinilor pozitive fata de sine si a unui stil de viata sanatos si echilibrat

COMPETENȚE SPECIFICE:

1.2Analiza surselor de stres si a consecintelor acestuia asupra sanatatii si starii de bine


STRATEGII DIDACTICE

Metode și procedee: conversatia euristică, explicatia, descoperirea dirijată, jocul didactic, prelegerea.

Forme de organizare a activității: Frontal, Individual


Materiale: biletele, foaie de desen mare, creioane colorate,
Material bibliografic
Lemeni, G., & Miclea, M. (2004). Consiliere si orientare. Ghid de educaie pentru carier, Cluj-Napoca: ASCR.
Sălăvăstru, D., & Cucoş, C. (2009). Psihologia învăţării: teorii şi aplicaţii educationale. Polirom.
Gabriela Barbulescu, Cristina Maria Gnea, Elena Cristina Sima,Daniela Stoicescu, Consiliere și dezvoltare personala, clasa a-V-a, editura Litera,
2017
DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Nr.crt. Etapele lecției Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii didactice


1. Moment Asigurarea climatului necesar bunei desfășurări a Pregătirea pentru activitate
organizatoric
lecției, pregătirea materialelor necesare
2. Captarea atenției La începutul activităţii elevii trebuie să spună numele Elevii răspund solicitărilor
în aşa fel încât să menţioneze şi starea pe care o au profesorului.
în acel moment. Să le atragem atenţia elevilor să
Conversatia
spună despre emoţii, sentimente şi nu despre
gândurile lor. Desigur este nevoie de o formulare
scurtă şi concisă să aleagă trăirea cea mai evidentă
„Sunt Ana, plină de tristeţe”, „Sunt Mara cea
fericită”. Dacă cineva nu spune emoţii sau
sentimente liderul jocului îl opreşte cu semnalul
„STOP
3. Anuntarea temei
și a obiectivelor

4. Dirijarea învățării
.
5. Retenție și
transfer

6. Asigurarea
procesului de
retenție

7. Concluzii și Profesorul face aprecieri individuale și generale.


aprecieri

S-ar putea să vă placă și