Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Data:
Clasa: I
Institutor:Csaszar Izabela Maria
Aria curriculară: Matematică şi Ştiinţe ale naturii
Obiectul: Matematică
Subiectul Exerciţii şi probleme de adunare şi scădere în concentrul 0-30, fără trecere peste
ordin;

Tipul lecţiei:recapitulare
Scopul lecţiei: -să efectueze operaţii de adunare ,scădere în concentrul 10-30, fără trecere peste ordin;
-să rezolve probleme care presupun o singură operaţie dintre cele învăţate;
Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
- să opereze cu noţiunile şi expresiile matematice învăţate: sumă,diferenţă;
- să efectueze oral exerciţii adunare, de scădere folosind numere în concentrul 0-30 fără
trecere peste ordin;
- să identifice termenul necunoscut, aplicând algoritmul de calcul;
- să rezolve probleme care presupun o singură operaţie, folosind numere din concentrul 0-
30;
- să rezolve individual, prin cooperare în perechi exerciţii şi probleme.

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul ,jocul didactic,problematizarea, munca independentă.,


metoda cadranelor.
Mijloace de învăţământ:fişe, planşă, jetoane.
Bibliografie:
▪ Programa şcolară
▪ „Matematică–clasa I”(manual), V.Padureanu, T. Pitila, C. Mihailescu, Editura Aramis, 2005
▪ „Aritmetică – clasa I – exerciţii, jocuri şi probleme” M. Neagu, C. Petrovici, Ed. Polirom, 1997
▪ „Metodica predării matematicii la clasele I-IV”, Editura Didactică şi Pedagogică, 1988
:
.
Nr. Secvenţele lecţiei Conţinutul lecţiei Metode şi Mijloace Forme de
Crt. procedee didactice organizare

Moment
1. organizatoric Se asigură condiţii optime pentru începerea orei. conversaţia

2. Verificarea temei Se va face controlul cantitativ şi calitativ al temei


elevilor. frontală
3. Reactualizarea Fac verificarea cunoştinţelor cu ajutorul exerciţiilor de conversaţia
cunostinţelor calcul mintal :
anterioare „În junglă pe un pom frontală
10 maimuţe dorm conversaţia
Au mai venit însă 5
Câte sunt acum ghici?” exerciţiul
Umblă urşii prin pădure
. 3 după mure
Unul însă a plecat
Câţi au mai rămas?
10+ 2= 20+ 2+ 3=
20+ 6= 20+ 1+ 2= conversaţia
24- 2= 21+ 3- 3= exerciţiul frontală

Verificarea cunoştinţelor-terminologie matematică:


-Care sunt operaţiile învăţate?
-Care este semnul adunării?
-Cum se numesc numerele care se adună?
-Ce scriem înainte de rezultat?
-Cum se numeşte rezultatul adunării?
-Care este semnul scăderii?
–Cum de numeşte numarul din care se scade?
–Cum se numeşte numarul care se scade?
-Ce scriem inainte de rezultat?
–Cum se numeşte rezultatul scăderii?
*Joc didactic: Potriveşte literele în căsuţe şi vei afla conversaţia
ce vom face azi la matematică.

10+10= C 20 -10= L 19-10= O 17- 5 = I frontală


12+ 3=Ă 6+10= T 15 - 1 5=R 11+2 = E

20 15 10 15 16 9 0 12 13 planşă

C Ă L Ă T O R I E
Probabil că sunteţi curioşi să aflţi în ce fel de
4. Captarea atenţiei călătorie vom porni astăzi! Vom călători cu elefantul
Dumbo. exerciţiul
Să vedem ce se va întâmpla.
Scopul nostru e să îl ajutăm pe Dumbo să se
descurce în lumea circului .Să pornim în Frontală
călătorie.
Ca să nu îl mai necăjească celelalte animale trebuie
să: exerciţiul
explicaţia
5. Dirijarea învăţării Sarcina nr 1- Trebuie să rezolvaţi următoarele
exerciţii:
15+2= 28+1= 22-11= 17-5=
19 – 10 = 18 – 15 = exerciţiul
explicaţia
16 + 3 = 15 + 4 = conversaţia
14 – 2 = 12 +12 =

18 - 1 5- 1 7- 1 3+ 25-
17 4 1 0 2 1 0 Frontală

Sarcina nr 2 – Pentru a reuşi acrobaţia la prima lui


paradă trebuie să aflaţi care este diferenta
numerelor:20 şi 10 ; 17 şi 2. explicaţia
Sarcina nr 3 – Pentru a trece de peretele în flăcari exerciţiul
trebuie să calculăm:
26-3-1=
24-2+1=
29+0-9= Individuala
25-15-0=
Sarcina nr 4–Pentru a reuşi să zboare cu ajutorul
penei de la cioară are nevoie de ajutorul vostru el nu
poate zbura decât dacă aflaţi numerele necunoscute: În perechi
□- 5=14
18-□=13 exerciţiul
□-12=24
25-□=15
Sarcina nr 5 – Iar ca să zboare singur fără pană
trebuie să rezolvi nişte probleme:
În junglă sunt 14 maimuţe.Mai târziu vin 13.
Câte maimuţe sunt acum în junglă?
(problema se rezolvă prin metoda cadranelor) frontala
I – datele II – întrebarea exerciţiul planşă
problemei; problemei ;
IV– răspunsul III – rezolvarea
Metoda
problemei. problemei;
cadranelor Frontală

6. Obţinerea Pentru ca am reusit să îl ajutăm pe Dumbo să se


performanţei descurce în lumea circului pe bancă aveti un plic cu o
surpriză în ea, trebuie sa rezolvati exercitiile de pe exerciţiul fişe
fisa.(anexa2)

7. Încheierea Drept recompensă pentru ca l-am ajutat Dumbo fişe


activităţii trimite fiecărui elev o fişă ce conţine un dresor cu un conversaţia
animal. Elevii trebuie să unească punctele de la 1 la individuala
30 pentru a descoperi animalul iar apoi să îl coloreze.
Se vor face aprecieri verbale şi prin calificative
asupra activităţii;
Se da tema pentru acasă.

Fişă de lucru independentă


1. Efectuaţi:

13- 14+ 15 + 16 + 17 -
3 11 20 10 10

11 + 12 + 11 + 13 + 17 - 14 +
15 12 18 14 12 15

2.Încercuieşte rezultatul corect:


21+2=22 23 25
14-11= 10 3 25
13+13=28 26 27

S-ar putea să vă placă și