Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE

Data: 25.02.2019
Grupa: Nivel I
Tema anuală de studiu: Cum a fost, este și va fi aici pe Pământ?
Tema săptămânii: Lumea apelor
Tema activității: Pești de apă dulce
Tipul activității: Consolidare de cunoștiințe, priceperi și deprinderi
Categorii de activități de învățare: DLC – Educarea Limbajului
Forma de realizare: povestirea educatoarei
Scopul activității: Stimularea curioziutății privind explorarea și înțelegerea
lumii înconjurătoare. Dezvoltarea capacității de cunoaștere și înțelegere a
mediului înconjurător precum și curiozitatea investigării acestuia.
Obiective operaționale:
Cognitive:
-să asculte povestea;
-să asculte poezia;
-să spună unde se află leopardul;
-să spună cum se simte în cușcă și de ce se simte așa;
-să denumească animalele sălbatice;
-să spună ceva despre fiecare dintre ele;
Psiho-motorii:
-să mânuiască materiale didactice și instrumentele de scris corect;
-să coloreze elefantul;
Afective:
-să prezinte interes pentru activitate;
-să participe afectiv la desfășurarea activității;
Strategii didactice
Metode și procedee didactice: conversație, observație, explicație, audiția,
demonstrație, exercițiul;
Mijloace didactice: ursuleț de jucărie, povestea cu imagini, creioane colorate și
caiete de lucru;
Forme de organizare a activității: frontal, individual
Durata: 15 - 20 minute
Bibliografie:
Piramida Cunoașterii – Editura Diamant, Pitești 2014

1
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

EVENIMENTUL CONȚINUT STRATEGII EVALUARE


DIDACTIC ȘTIINȚIFIC DIDACTICE
MOMENT Pentru buna
ORGANIZATORI desfășurare a
C activității, voi aerisi
sala de grupă, voi
aranja scaunele în
semicerc și voi
pregăti materialul
didactic.
CAPTAREA Voi așeza un ursuleț Conversația Observarea
ATENȚIEI pe scaun și apoi voi comportamentului
întreba copii ce văd copiilor
ei pe scaun.
„Dragii mei, ce
vedeți voi pe scaun?”
R: un urs de jucărie
„Așa este, dar oare ce
creți că are? Pare
supărat...uite, are un
bilet în mână, ia să
aflăm.”
Citesc biletul, unde
Ursulețul vrea să le
povesteaască copiilor
ce a pățit el. Voi
întreba copii dacă vor
să asculte povestea.
„Vreți săl ascultăm
pe Ursulică?”
R: Da
ANUNȚAREA Voi anunța tema și Conversația Observarea
TEMEI obiectivele comportamentului
„Astăzi la educarea copiilor
limbajului, vom citi
povestea Ursul
păcălit de vulpe de
Ion Creangă. Dupaia
vom afla ce jocuri
ne-au mai pregătit
animalele sălbatice în
caietele noastre de
lucru.”
DIRIJAREA Voi citi povestea, Conversația Observarea

2
ÎNVĂȚĂRII arătând imaginile la Observația comportamentului
fiecare șcenă. La Explicația copiilor
sfârșit îi voi întreba: Demonstrația
„Ce poveste v-am
citit?”
R: Ursul păcălit de
vulpe
„Ce personaje sunt în
poveste?”
R: un urs și o vulpe
„Unde erau ursul și
vulpea în poveste?”
R: în pădure
„Cine mai trăiește în
pădure?”
R: animalele
„Ce fel de animale?
Domestice?”
R: nu, sălbatice
„Ce a făcut vulpea cu
peștii din căruță?”
R: i-a dat jos, i –a
furat
„Și ce-a făcut
dupaia?”
R: i-a mâncat
„Cine a venit pe
acolo?”
R: ursul
„Ce a rugat-o pe
vulpe ursul?”
R: să-i dea și lui
pește
„Ce-a făcut vulpea?”
R: L-a învățat să
meargă la baltă și să-
și bage cpoada în ea.
„Ce a pățit ursul?”
R: i-a înghețt coada
și s –a rupt
„E bine să facem ce a
făcut vulpea?”
R: Nu
„Dintre urs și vulpe

3
cine a făcut fapte
bune și cine a făcut
fapte rele?”
R: Ursul a făcut fapte
bune și vulpea fapte
rele.
OBȚINEREA Îi voi ruga să Conversația Observarea
PERFORMANȚEI deschidă caietele la Explicația comportamentului
ȘI ASIGURAREA pagina indicată de Exercițiul copiilor
FEED-BACKULUI mine, apoi le voii Răspunsurile
explica ce au de copiilor
realizat. Îi voi
îndruma și ajuta unde
va fi nevoie.
ÎNCHEIEREA Voi aprecia modul de Stimulente Aprecieri verbale
ACTIVITĂȚII desfășurare a
activității și al
comportamentului
copiilor și voi
împărții stimulente,
felicitându-i.

S-ar putea să vă placă și