Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Colegiul Naţional „Ştefan cel Mare”, Tg. Neamţ


Disciplina : Informatică
Profesor : Airinei Ana-Maria
Clasa : a IX-a RC
Data : 30.11.2006
Unitatea de învăţare : Algoritmi
Tema : Algoritmi elementari - aplicaţii
Tipul lecţiei : fixarea şi consolidarea cunoştinţelor prin rezolvare de probleme

Obiectiv cadru : - realizarea de aplicaţii utilizând algoritmi specifici ;

Obiective referinţă :
- să elaboreze algoritmi pentru rezolvarea de probleme ;
- să urmărească etapele de realizare a unei aplicaţii ;

Obiective educaţionale :
• Obiective cognitive :
- să definească corect noţiunile teoretice însuşite ;
- să cunoască modul de citire, afişare a unor variabile;
- să aplice corect noţiunile învăţate în diverse situaţii ;
• Obiective afective :
- să argumenteze corect alegerea unei variante ;
- să aprecieze corect soluţiile oferite de ceilalţi colegi ai clasei ;
• Obiective psihomotorii :
- să-şi dezvolte atenţia concentrată şi spiritul de observaţie ;
- să-şi dezvolte gândirea algoritmică, logică, creatoare ;

Obiective operaţionale :
O1 : să cunoască forma generală a structurilor de baza (liniară, alternativă, repetitivă);
O2 : să descrie modul de execuţie a structurilor;
O3 : să identifice diferenţele dintre structurile repetitive;
O4 : să analizeze şi să interpreteze corect fiecare aplicaţie ;
O5 : să urmărească etapele de rezolvare a unei probleme

Strategii didactice :
• Principii didactice :
- principiul participării şi învăţării active ;
- principiul asigurării progresului gradat ;
• Metode de învăţământ :
- metode de comunicare orală : conversaţia, explicaţia ;

-1-
- metode de acţiune : exerciţiul, analiza, învăţare prin descoperire ;
• Mijloace didactice :
- fişe de lucru ;
• Procedee de instruire :
- explicaţia în etapa de instruire :
- învăţarea prin descoperire, prin rezolvarea de probleme ;
- problematizarea prin crearea situaţiilor problemă ;
- conversaţia de consolidare în etapa de fixare a cunoştinţelor ;
• Forme de organizare :
- frontal, individual şi pe grupe;
• Forme de dirijare a învăţării : dirijată de profesor sau independentă ;
• Resurse materiale :
- material bibliografic :
Tudor Sorin – Manual pentru clasa a IX-a, Ed. L&S Infomat, Bucureşti
Informatică – probleme propuse şi rezolvate, Ed. Niculescu, Bucureşti,
2002
Mioara Gheorghe – Informatică, Ed. Corint, Bucureşti 2003
- fişe de lucru ;
• Metode de evaluare :
- iniţială (întrebări orale)
- continuă

Desfăşurarea lecţiei :

I. Moment organizatoric :
• pregătirea lecţiei : - întocmirea proiectului didactic ;
- pregătirea noilor conţinuturi;
- pregătirea setului de aplicaţii ;
- pregătirea temei ;
• organizarea şi pregătirea clasei : - verificarea frecvenţei ;
• captarea atenţiei clasei : - anunţarea subiectului pentru tema respectivă ;
- anunţarea obiectivelor urmărite ;
- anunţarea modului de desfăşurare a activităţii ;
• verificarea temei pentru acasă

II. Se realizează un set de întrebări pentru reactualizarea cunoştinţelor teoretice :


1. definiţi noţiunea de algoritm
2. care sunt caracteristicile algoritmilor?
Selectaţi varianta corectă. Un algoritm este:
a. o metodă de calcul;
b. un set de date care sunt executate într-o succesiune logică;
c. o metodă ce se aplică unui set finit de date de intrare/ieşire;
d. un procedeu de calcul ce trebuie să dea o soluţie la o clasă generală de
probleme;
-2-
e. o succesiune de operaţii ce se derulează într-un număr finit de paşi.
3. ce tipuri de structuri cunoaşteţi?

III. Probleme propuse spre rezolvare :

-3-
1. Alegeţi varianta corectă:

În urma executării secvenţei: În urma executării secvenţei: În urma executării secvenţei:

pentru execută Cât timp execută


pentru execută
scrie
valoarea lui p este:
a. 16 valoarea lui x este: valoarea lui p este:
b. 256 a. 38 a. 6, 9, 12
c. 64 b. 15 b. 3, 5, 7, 9
c. 22 c. 5, 7, 9, 11

Scrieţi cea de-a doua secvenţă folosind o altă structură repetitivă.

2. Se citeşte un număr natural n. Să se afişeze toate numerele mai mici decât n care
sunt egale cu suma pătratelor cifrelor lor.

întreg
citeşte
pentru execută

cât timp execută

dacă atunci scrie

3. Se citeşte un şir de n numere reale. Afişaţi valoarea minimă citită.

întreg
real
citeşte

pentru execută
citeşte
dacă atunci
scrie

IV. Tema pentru acasă :


1. Se citeşte un număr natural n. Să se afişeze de câte ori apare cifra 5 în scrierea
numărului n.

-4-

S-ar putea să vă placă și