Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DE LECTIE

DATA: 04.04.2023

CLASA: a 5-a

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială „Gura Vadului”

PROFESOR: Ilie Sorana-Maria

DISCIPLINA: Limba și literatura română

UNITATEA DE INVĂȚĂMÂNT: Vreau să salvez lumea

SUBIECTUL: Tipare textuale de structurare a ideilor: narativ, explicativ,


descriptiv

TIPUL: Lecție de recapitulare

DURATA: 50 de minute

COMPETENȚE GENERALE:

1. Participarea la interacţiuni verbale în diverse situaţii de comunicare, prin


receptarea şi producerea textului oral

2. Receptarea textului scris de diverse tipuri

3. Redactarea textului scris de diverse tipuri

4. Utilizarea corectă, adecvată şi eficientă a limbii în procesul comunicării orale


și scrise

5. Exprimarea identității lingvistice și culturale proprii în context național și


internațional
COMPETENȚE SPECIFICE:

1.2. Prezentarea orală, pe baza unor repere date de profesor, a unor informaţii şi
a unor idei, exprimând opinii, emoţii şi sentimente prin participarea la discuţii pe
teme familiare, de interes sau pornind de la textele ascultate/citite

2.1. Identificarea informaţiilor importante din texte literare și nonliterare,


continue, discontinue şi multimodale

2.2. Identificarea temei și a ideilor principale și secundare din texte diverse

3.1. Redactarea unui text scurt pe teme familiare, având în vedere etapele
procesului de scriere și structurile specifice, pentru a comunica idei și informaţii
sau pentru a relata experiențe trăite sau imaginate

OBIECTIVE OPERAȚIONALE/COMPETENȚE DERIVATE:

O1: Să identifice tiparele textuale specifice textelor suport.

O2: Să precizeze cel puțin o particularitate specifică fiecărui tipar textual


învățat, pe baza explicațiilor oferite de profesor.

O3: Să rezolve corect cel puțin un exercițiu cu diferite tipare textuale, pe baza
explicațiilor oferite de profesor.

O4: Să ilustreze într-o creație proprie cel puțin un tipar textual învățat, pe baza
explicațiilor oferite de profesor.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

Metode și procedee: conversația euristică, explicația, exercițiul, observația,


lectura explicativă

Mijloace de învățământ: tablă, fișe de lucru, cărți, plicuri

Forme de organizare: frontală și individuală

Modalități de evaluare: observarea sistematică a elevului, aprecierea verbală.


BIBLIOGRAFIE:

*Programă școlară pentru disciplina Limba și literatura română, Clasele a V-a –


a VIII-a, București, 2017

* Ilie Emanuela, Didactica limbii și literaturii române, Editura Polirom, Iași,


2014

* Dindelegan Pană, Gabriela (coord.), Gramatica limbii române pentru


gimnaziu, Editura Univers Enciclopedic Gold, 2019
SCENARIU DIDACTIC

NR Etapele Ob Demersul didactic Resurse procedurale


Crt lecției Op Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode și Forme de Materiale Forme de
procedee organizare didactice evaluare

1 Moment Profesorul intră în clasă, Elevii răspund și își pregătesc conversația frontal
organizatoric salută elevii și face prezența. cele necesare pentru
( aprox. 2 min) începerea orei.

2. Captarea Profesorul îi întreabă pe elevi Elevii răspund la întrebările Conversația Frontal


atenției dacă le place să citească. Îi profesorului, unii dintre ei euristică
( aprox 3 min) întreabă ce cărți le place să supunând că preferă cărțile de
citească, dacă citesc doar cărți povești, alții că preferă
de povești sau și enciclopedii. enciclopediile.
3. Anunțarea Profesorul îi anunță pe elevi Elevii scriu data și titlul în Conversația Frontal Tablă
temei și a că vor recapitula tiparele caiete. caiete
obiectivelor textuale de structueare a
( aprox 1 min) ideilor: narativ, descriptiv și
explicativ.
Profesorul scrie data și titlul
pe tablă.
4. Recapitularea O1 Pentru prima activitate, Elevii citesc textele, stabilesc Conversația, Frontal cărți
conținutului pe profesorul le oferă elevilor particularitățile fiecărui text Lectura Individual plicuri Observarea
baza planului câte un plic. Înăuntrul plicului în parte și mai apoi le explicativă sistematică
stabilit. se află mai multe bilețele cu încadrează în tiparele textuale
extrase din cărți/enciclopedii. potrivite (narativ, descriptiv,
(Anexa 1) explicativ)
Profesorul citește pe rând
fiecare text, le cere elevilor să
citească la rândul lor textele
și mai apoi îi îndrumă în Frontal
analizarea fiecărui text,
observarea particularităților și
încadrarea textelor în tiparele
textuale potrivite. Aprecieri
verbale
O2 Tablă
Pentru a doua activitate, Elevii ies pe rând la tablă și Conversația Frontal Caiete
profesorul împarte tabla în scriu particularitățile fiecărui euristică Individual
trei părți egale, câte una tipar textual, cei rămași în Exercițiul
pentru fiecare tipar textual bancă, trecându-le la rândul
recapitulat și numește câte un lor într-un tabel.
elev care să iasă la tablă și să
scrie câte o particularitate
pentru unul dintre tiparele
textuale, în funcție de Aprecieri
alegerea profesorului.
(Anexa 2)
verbale
Fișe de
O3 Pentru a treia activitate, Elevii sunt atenți la Exercițiul Individual lucru
profesorul le oferă elevilor o explicațiile profesorului și
fișă de lucru cu exerciții apoi încep să rezolve fișa de
bazate pe tiparele textuale lucru. Unii elevi adresează
recapitulate. Le explică ce au întrebări profesorului pentru
de făcut și răspunde la explicații suplimentare cu
potențialele întrebări adresate privire la ce au de făcut.
de elevi. ( ANEXA 3) ( Anexa 3)
5 Realizarea de O4 Profesorul le cere elevilor să Elevii ascultă explicațiile Conversația Individual Caiete Aprecieri
către elevi a scrie un paragraf de 6-7 profesorului și apoi rezolvă verbale
unor lucrări pe rânduri în care să includă o cerința.
baza secvență aparținând unuia
cunoştinţelor dintre tiparele textuale
recapitulate recapitulate, ținând cont de
particularitățile fiecăruia.
6 Aprecierea Profesorul evaluează unii Frontal
activității elevi pentru felul în care au
elevilor răspuns în timpul orei
7 Precizarea și Profesorul le dă ca temă Elevii își notează tema în Frontal.
explicarea temei pentru acasă elevilor să caiete.
realizeze o compunere de cel
puțin 10 rânduri, pe o temă
aleasă individual, în care să
includă o secvență aparținând
tiparului narativ și celui
descriptiv.
ANEXA I
ANEXA 2

S-ar putea să vă placă și