Sunteți pe pagina 1din 15

PROIECT DIDACTIC

AL OREI DE BIOLOGIE
CLASA A VII-A

Subiectul:

Fructul și sămânța

Date generale
Data:
Clasa: a VII-a
Unitatea de învățământ:
Subiectul lecției: Fructul
Scopul lecției: Cunoașterea etapelor formării fructelor, a principalelor tipuri de fructe și a
structurii semințelor
Tipul lecției: predare-învățare
Durata: 50 de minute

Obiective operaționale:
- Să enumere transformările pe care le suferă componentele florii după fecundație pe desen
sau mulaj
- Să se clasifice fructele după consistența peretelui ovarului, pe baza observării
materialului proaspăt de pe mese și imaginilor din manual; fiecare elev să dea cel puțin 2
exemple
- Să exemplifice minim 2 tipuri de fructe dehidratate și indehiscente
- Să evidențieze minim 3 modalități de răspândire a fructelor și semințelor
- Să explice semnificația noțiunii “angiosperme” pe baza informațiilor predate
- Să precizeze importanța fructelor pe baza cunștințelor din viața cotidiană și a noțiunilor
predate
- Să descrie alcătuirea unei semințe
Strategia didactică:
1. Resurse procedurale:
a) Sistem metodologicobservaţia, metoda cubului , conversaţia euristică, învăţarea
prin descoperire,explicaţia,demonstraţia.
b) Forme de organizare:
- frontal
- individual
- în grup

2. Resurse materiale :
Registru, tabla, creta, manualul, fructe proaspete sau conservate, planşe cu tipuri de fructe fişa
de activitate, prezentare power point, fişa de evaluare.

3. Modalități de evaluare

Observația sistematică, evaluarea orală.


Locul de desfășurare : cabinetul de biologie.
Bibliografie : manualul, compediu la biologie, atlasul.

Scenariul lecţiei
Etapele Activitatea profesorului Activitatea elevului
lecției

Evocarea -verific dacă sunt condiţii optime pentru -îşi pregătesc caietul, manualul,
desfăşurarea orei;
15-20 min creioanele colorate, atlasul
-notează elevii absenţi şi solicit elevilor să-şi
pregătească cele necesare desfăşurării lecţiei

-Verific lecţia Floarea- alcătuirea şi funcţiile


ei Răspund la întrebări:
prin chestionare orală:

1.Care sunt organele de înmulţire ale 1.Organele de înmulţire ale plantelor


plantelor? sunt florile din care se formează
fructele cu seminţe

2.Floarea este alcătuită din pedicel,

receptacul,înveliş floral şi organe de


2.Din ce este alcătuită o floare?
reproducere

3.Androceul –partea bărbătească

gineceul-partea femeiască a florii,


3.Care sunt organele de reproducere? format din ovar cu ovule ,stil şi stigmat
lipicios

4.Polenizarea este trecerea polenului


de pe stamină pe stigmatul pistilului

-fecundaţia este unirea dintre celula


4.Ce este polenizarea? Dar fecundaţia? bărbătească şi cea femeiască

5.De regulă cad sepalele şi


petalele,staminele,stilul şi stigmatul se
usucă,ovarul se îngroaşă şi devine fruct
iar ovulele fecundate se transformă în
seminţe
5.Ce transformări suferă floarea în urma
fecundaţiei?

Elevii completează schemele

-Acum ia hai sa vedem știți voi care sunt


părțile componente ale unei flori? Afișez pe
tablă păianjenul cu părțile componente ale Elevii completează păianjenul cu
unei flori. părțile componente ale florii.
Părțile componente ale florii

1. penduncul floral
2. receptacol
3. sepale
Lucrul pe fișe. Fiecare pereche de elevi 4. petale
primește fișe pe care trebuie să scrie toate 5. stamine
părțile componente ale unei flori timp de 3 6. pistil
minute. (Anexa 1)

Componentele florii:

1. peduncul floral
2. receptacol
3. sepale
4. petale
5. stamine
6. pistil
Componentele staminei :

1. anteră
2. filament
Componentele pistilului :

1. stigmat
2. stil
3. ovar

Realizarea
sensului
Acum vreau să vă citesc o ghicitoare:
15-20 min
Să vă spun o ghicitoare
Despre ceva de mâncare:
Crude sau puse la fiert
Se consumă ca desert,
Le doreşte orişicine Elevii ascultă și dau răspuns la
Că-s pline de vitamine. ghicitoare.
(Fructele)

Bravo elevi. Ați răspuns corect, sunt fructele. - fructele

Și acum vă notați tema de astăzi:

Fructul

Elevi dar poate știe cineva ce numim noi


fruct, aduceți-vă aminte de ghicitoare.
Elevii notează tema.

Notați-vă în caiete noțiunile cheie.

Explic elevilor termenul fruct


Este ceva care se mănâncă, fie în stare
crudă sau fiartă,este pe plac tuturor și
Produs care apare și se dezvoltă din pistilul conțin vitamine necesare
unei flori fecundate și care conține organismului.
semințele. 

Prezint elevilor diferite fructe şi le cer să


observe deosebirile dintre acestea și să
determine speciile cărora le aparţin
Elevii notează în caiete.
Evidenţiaz modificările pe care le suferă
elementele florii la transformarea în fruct şi
Elevii studiază fructele,le recunosc, le
le noteaz în schema lecţiei.
evidenţiază principalele
caracteristici,indică plantele cărora le
aparţin

-Răspund la întrebări, urmăresc


explicaţiile, reţin ideea că fructul de
Explic alcătuirea seminței făcând desenul la formează din ovarul îngroşat
tablă și dând o definiție explicativă.

‘Sămânța este alcătuită din: embrion,


endosperm și tegument seminal. Embrionul
provine din diviziunea oului, ou care după -Elevii îndrumați de profesor
fecundație se divide în două celule desenează alcătuirea seminței.
suprapuse. Din embrion, prin germinație, se
poate dezvolta o nouă plantă, la germinare
embrionul folosește amidonul din sămânță
ca sursă de nutriție.’
I.Cei care au sarcina de a descrie vor
observa formele şi consistenţa
fructelor
Împart elevii în 6 grupe şi folosesc un cub pe
ale cărui feţe sunt scrise cuvintele: descrie,
compară, analizează, asociază, aplică,
argumentează pentru a repartiza fiecărei II.Cei care au sarcina de a compara
grupe o temă de pe feţele cubului(folosind vor observa ce este asemănător şi ce
cubul ca pe un zar). (Anexa este diferit la fructele observate

III.Grupa care are sarcina de a analiza


va preciza din ce este alcătuit
fructul,evidenţiind tipurile de fructe
după structură.

IV.Grupa care trebuie să asocieze va


face corelaţia dintre structura şi
funcţiile fructului.

V.Grupa care a primit sarcina de a


aplica va evidenţia importanţa
fructelor.

VI.Grupa aceasta va argumenta dacă


există fructe false, va explica ce sunt
acestea.

împart fructele de pe mese în 4 grupe ,


Utilizând cunoştinţele evidenţiate de elevi după criteriile prezentate iar elevii
prin metoda cubului prezintă un alt criteriu selectează fructele.
după care fructele uscate şi cărnoase se
împart în dehiscente şi indehiscente şi solicit
elevilor să dea exemple de fructe ce se
încadrează în aceste grupe.

Refecția Propun elevilor să rezolve fișa de evaluare Se gândesc şi rezolvă testul

5 min (Anexa 3)

Extensia Pentru acasa elevii vor elabora un referat Elevii își notează lucrul pentru acasă

1 min pe tema: “Nașterea unei cireșe”

La finele lecției elevii sunt apreciați cu note și


calificative.

FIȘĂ DE LUCRU NR. 1


FIŞA DE ACTIVITATE

GRUPA I. DESCRIE
Materiale necesare:
manualul de biologie, fişa de activitate, atlas botanic, fructe proaspete şi conservate,
lupe, truse de biologie planşe, imagini

Mod de lucru :

Invăţaţi prin
descoperire
De câte feluri sunt fructele?
Sarcini de lucru
Observă fructele de pe masa de lucru şi din imaginile de mai jos
Descrie forma, mărimea,culoarea,consistenţa(tare,uscat,cărnos) acestora.

fasole mazăre floarea-soarelui stejar

castane nuci mere portocale

............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................

FIŞA DE ACTIVITATE

GRUPA II. COMPARĂ


Materiale necesare:
manualul de biologie, fişa de activitate, atlas botanic, fructe proaspete şi conservate,
lupe, truse de biologie planşe, imagini

Mod de lucru :

Invăţaţi prin
descoperire
Compară fructele pe care le-ai observat.
Ce fructe comestibile şi necomestibile cunoşti?

Sarcini de lucru
Observă fructele de pe masa de lucru şi din imaginile de mai jos
Ce este asemănător şi ce este diferit la fructele observate?

fasole mazăre floarea-soarelui stejar

castane nuci mere portocale

............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
...........................................................................................................................................................

FIŞA DE ACTIVITATE

GRUPA III. ANALIZEAZĂ


Materiale necesare:
manualul de biologie, fişa de activitate, atlas botanic, fructe proaspete şi conservate,
lupe, truse de biologie planşe, imagini

Mod de lucru :

Invăţaţi prin
descoperire
Analizează fructele de pe masa de lucru.
Sarcini de lucru
Observă fructele de pe masa de lucru şi din imaginile de mai jos.
Precizează din ce este alcătuit fructul şi evidenţiază tipurile de fructe după structură.

fasole mazăre floarea-soarelui stejar

castane nuci mere portocale

............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
...........................................................................................................................................................

FIŞA DE ACTIVITATE

GRUPA IV. ASOCIAZĂ


Materiale necesare:
manualul de biologie, fişa de activitate, atlas botanic, fructe proaspete şi conservate,
lupe, truse de biologie planşe, imagini

Mod de lucru :

Invăţaţi prin
descoperire
Ce legătură există între structura şi funcţiile fructului ?
Sarcini de lucru
Observă fructele de pe masa de lucru şi din imaginile de mai jos.
Corelaţi structura cu funcţiile fructului.

fasole mazăre floarea-soarelui stejar

castane nuci mere portocale

............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................

FIŞA DE ACTIVITATE
GRUPA V. APLICĂ

Materiale necesare:
manualul de biologie, fişa de activitate, atlas botanic, fructe proaspete şi conservate,
lupe, truse de biologie planşe, imagini
Mod de lucru :
Invăţaţi prin
descoperire
Aplică cunoştinţele teoretice în practică şi descrie importanţa fructelor.

Sarcini de lucru
Observă fructele de pe masa de lucru şi din imaginile de mai jos.
La ce se folosesc acestea? Ce importanţă au ?

fasole mazăre floarea-soarelui stejar

castane nuci mere portocale

...........................................................................................................................................................
...........................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................
..........................................................................................................................................................
...........................................................................................................................................................
...........................................................................................................................................................

FIŞA DE ACTIVITATE

GRUPA VI. ARGUMENTEAZĂ

Materiale necesare:
manualul de biologie, fişa de activitate, atlas botanic, fructe proaspete şi conservate,
lupe, truse de biologie planşe, imagini

Mod de lucru :
Invăţaţi prin
descoperire
Argumentează pro sau contra.
Sarcini de lucru
Observă fructele de pe masa de lucru şi din imaginile de mai jos.
Există şi fructe false?Argumentează şi explică.

fasole mazăre floarea-soarelui stejar

castane nuci mere portocale

...........................................................................................................................................................
...........................................................................................................................................................
...........................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
..........................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................

FIŞA DE EVALUARE

FRUCTUL

1.Completaţi spaţiile punctate cu noţiunile potrivite:


a.Organele de înmulţire ale unei plante sunt: ................................., ............................................,
şi .......................................
b.După consistenţa pericarpului fructele pot fi.................................. şi ........................................
2.Desenaţi o floare şi coloraţi partea care se va transforma în fruct.
3.Completaţi tabelul de mai jos şi daţi câte două exemple din fiecare categorie de fructe.

Fructe uscate Fructe cărnoase

........................................ Care nu se deschid Care se deschid ....................................

Punctaj : oficiu = 10 puncte, subiectul1=10p., subiectul 2 = 30p.,subiectul 3=50p


Timp de lucru : 10 minute

S-ar putea să vă placă și