Sunteți pe pagina 1din 16

PORTOFOLIU CURS

”DIDACTICI DIGITALE CLOUD”

60 de ore - 15 credite profesionale transferabile

Perioada derulării cursului: 16.01.2023 – 10.02.2023


Seria: S1, grupa: G1

Formatori,
Prof. Timofti Afrodita, Bostan Mihaela

Cursant,
FAUR PATRICIA ELENA
ŞCOALA GIMNAZIALĂ „OLTEA DOAMNA” ORADEA

2023
CUPRINS

1. Proiect didactic
2. Resurse digitale
3. Activități de evaluare
4. Test de evaluare
5. Fișă de autoevaluare
6. Fișă de feedback
7. Plan de măsuri
1. Proiect didactic

Noţiuni de constantă, variabilă. Expresii

Prof. Faur Patricia Elena


Şcoala Gimnazială „Oltea Doamna” Oradea

Disciplina: Informatică și T.I.C.


Clasa: a V-a
Lecția: „Noţiuni de constantă, variabilă. Expresii”
Tipul lecției: dobândire de noi cunoștințe
Competențe specifice:
1. Definirea noțiunii de dată, clasificarea datelor (date numerice, constante, variabile)
2. Definirea noţiunii de expresie, clasificarea operatorilor
3. Manifestarea creativă prin utilizarea unor aplicații simple de construire a unor jocuri digitale.

Competențe derivate:
C1 - Descrierea în limbaj natural a unor algoritmi pentru rezolvarea unor situații din viața
cotidiană;
C2 - Clasificarea datelor şi a operatorilor cu care lucrează algoritmii în scopul utilizării acestora în
prelucrări;
C3 - Enumerarea și exemplificarea pașilor rezolvării unor probleme.
Metode și procedee didactice: conversația, explicația, jocul, exercițiul, învățare prin
descoperire, observarea, algoritmizarea, studiul de caz.

Resurse materiale:
 Fișe de lucru
 Flipchart sau tabla pentru prezentarea ideilor
 Videoproiector
 Tablete, PC-uri

Forme de organizare: activitate frontală, lucru în perechi.

Bibliografie:
Informatica și TIC, Carmen Diana Baican, Melinda Emilia Coriteac
Informatica pentru gimnaziu, Emanuela Cerchez, Marinel Șerban
Informatica și TIC, Luminita Ciocaru, Stefania Penea, Claudia-Elena Stan, Oana Rusu
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
COMPETENȚE
ETAPELE ACTIVITATEA STRATEGII METODE DE
SPECIFICE ACTIVITATEA PROFESORULUI
LECŢIEI ELEVULUI DIDACTICE EVALUARE
Moment Salutul. Verificarea prezenței elevilor. Salută profesorul. Își Conversația
organizatoric Pregătirea materialelor necesare lecției. organizează locul de
2 minute lucru.
Reactualizarea cunoștințelor se realizează cu ajutorul Răspund la întrebări Conversația
următoarelor întrebări:
a) Care este definiţia algoritmului ?
b) Puteți enumera proprietăţile algoritmilor?

Răspunsuri așteptate:
a) Algoritm = succesiune de pași (instrucțiuni) care se
pot aplica pentru rezolvarea unei probleme.

b) Algoritmii au următoarele proprietăţi:


CLARITATE - trebuie să descrie precis, riguros, fără
Reactualizarea ambiguități toate acțiunile ce urmează a fi executate
cunostintelor
5 minute GENERALITATE - o secvența de pași reprezintă un
algoritm de rezolvare a unei probleme dacă obține date
de ieșire (rezultate) pentru orice date de intrare
specifice problemei; nu vom scrie niciodată un program
care rezolvă o singură problemă concretă.

FINITUDINE - rezultatele problemei se obțin după un


număr finit de pași.
EFICIENȚA - executarea unui algoritm urmărește
obținerea unei soluții optime pentru rezolvarea
problemei atât din punct de vedere al spațiului de
memorie utilizat cât și al timpului de executare.

Captarea Profesorul prezintă următoarele fişe: Elevii participă la Conversaţia


atenţiei discutie si împreună
elevilor cu profesorul Explicația
(7 minute)
Le explică elevilor faptul că acest Dicţionar vizual este
creat pentru a-i ajuta să retină noţiunile obiectelor cu
care lucrează algoritmii: dată, variabilă, expresie etc
Anunţarea Scrie titlul lecţiei pe tablă: „Noţiuni de Elevii ascultă cu Conversaţia
titlului lecţiei şi constantă,variabilă. Expresii” şi anunţă obiectivele atenţie şi scriu titlul în
a obiectivelor urmărite în această lecţie. caiete.
(3 minute)
Prezentarea de CLASIFICAREA DATELOR Elevii sunt atenți la Explicația Observarea
material nou și Datele sunt obiectele cu care lucreaza orice algoritm explicațiile sistematică a
dirijarea Datele au urmatoarele caracteristici: nume (unic), tip profesorului și elevilor
învățării (se refera la o anumita categorie de valori) si valoare participă activ la
(25 minute) (in functie de tipul precizat). lecție, răspuzând
întrebărilor puse de
 În functie de momentul intervenției lor în algoritm,
C1 profesor.
datele pot fi: de intrare, de ieșire și de manevră.
 În functie de tipul lor datele pot fi: numerice, logice
(True-1, False-0), şiruri de caractere (ex: Ana are
mere)
 În functie de valorile pe care le au pe parcursul
prelucrarii, pot fi :constante (sunt datele care nu îşi
modifică valoarea pe parcursul algoritmului) şi
variabile (date care îşi modifică valoarea)

Expresia este un enunţ alcătuit din unul sau mai mulţi


operanzi legaţi între ei prin operatori.

Elevii notează cu
Clasificarea operatorilor: atenție în caiete.
 de atribuire: utilizat pentru stabilirea valorii pentru o
anumita constanta
 aritmetici : +, -, / , *
 relaționali: <,>, <=, >=, = (egal), <> (diferit)
C2  logici: AND (și), OR (sau), NOT (negația)
Reprezentarea operatorilor în aplicaţia Tynker:

 operatori aritmetici:

 operatori de comparaţie: Elevii participă la


discuţie
 operatori logici:
C3

În realizarea unui algoritm se utilizează următoarele


structuri:
1. structura secventială (liniară) - se concretizează
printr-o insiruire de operații, scrise una după
alta, exact în ordinea în care se va dori
efectuarea acestora
2. structura decizională (alternativă) - este folosită
în situaţia în care rezultatele algoritmului
depinde de anumite condiţii și are forma: DACĂ
condiţie ATUNCI instrucţiune 1 ALTFEL
instrucţiune 2
3. structura repetitivă - se utilizează pentru
efectuarea in mod repetat a unui set de
instrucţiuni.

Fixarea Profesorul prezintă Anexa 1 şi provoacă elevii să Elevii își deschid Explicația Observarea
cunoştinţelor participe la realizarea preparării ceaiului asezând aplicațiile indicate Exercițiul sistematică a
(10 minute) obiectele în categoria potrivită: date de intrare, ieşire Munca individuală elevilor
sau de manevră.  urmăresc explicațiile
profesorului şi
Pentru fixarea cunoștiințelor se pot folosi aplicațiile răspund solicitărilor
Tynker (de pe tablete) sau Scratch (desktop) profesorului;
Enumerarea și exemplificarea pașilor rezolvării unor
probleme.
Accesaţi Tynker şi scrieţi scripturile de pe Fişa de
lucru 1

Strategii pentru lucrul diferențiat:


- Elevii care lucrează mai repede discută cu profesorul
soluția găsită și rezolvă în plus activitățile din Fișa de
lucru 2.

- Elevii care lucrează mai încet sunt îndrumați de


profesor, acesta explicându-le ce au de făcut, astfel
încât să poată realiza sarcinile de lucru.

Asigurarea Profesorul accesează aplicaţia Quizizz: Elevii accesează: Conversația Aprecieri


feed-back-ului https://quizizz.com/admin/quiz/5a118ad727ecc81100d6 Join.Quizizz.com şi verbale
(5 minute) ee39?from=quizEditor
sau aşteaptă să se Analiza
https://quizizz.com/admin/quiz/start_new/ genereze codul activităţii
5a118ad727ecc81100d6ee39

Tema Fișa de lucru 2 Conversația


Anexa 1
Profesorul deschide aplicaţia Smart Notebook şi îi provoacă pe elevi să realizeze Algoritmul preparării
ceaiului mutând ingredientele necesare la locul potrivit: date de intrare, de ieşire sau de manevră

Rezultat aşteptat:
CASEI CORPULUI DIDACTIC „Grigore Tabacaru” BACĂU

FIȘA DE LUCRU 1

Elevii accesează Tynker şi realizează următoarele scripturi:

A. Realizaţi scriptul şi calculaţi suma a două numere după model:

B. Realizaţi scriptul şi calculaţi produsul a două numere după model:

1
CASEI CORPULUI DIDACTIC „Grigore Tabacaru” BACĂU

Tema
FIȘA DE LUCRU 2
Stabileşte datele algoritmului activităţii şcolare zilnice.
Fiecare elev îşi va scrie propriul program zilnic:

Date de intrare Date de ieșire Date de manevră

Notează algoritmul activităţii şcolare:


................................................................................................................................................
De exemplu:
Procedură Ora de curs
...........................................................................................................................................................
...........................................................................................................................................................
...........................................................................................................................................................
...........................................................................................................................................................
...........................................................................................................................................................
...........................................................................................................................................................
...........................................................................................................................................................
...........................................................................................................................................................
...........................................................................................................................................................
...........................................................................................................................................................
...........................................................................................................................................................
...........................................................................................................................................................
...................................................
Sfârşit procedură.

2
CASEI CORPULUI DIDACTIC „Grigore Tabacaru” BACĂU

Rezultate aşteptate:
FIȘA DE LUCRU 2

Algoritmului activităţii şcolare zilnice pentru un elev (acelaşi pentru toţi - generalitate):
Date de intrare Date de ieșire Date de manevră

Orarul săptamânal şi zilnic Cunoştinţe Tabla de scris


Sala de clasă Deprinderi Exerciţii
Elevii Abilităţi practice Jocuri de rol
Resursele fiecărui elev: caiete, Experienţe noi Demonstraţii
cărţi, alte Evaluări: note, premii

Notează algoritmul activităţii şcolare:


Se exemplifică un model de analiză concretă: ziua curentă prezentată de profesor, după care
elevii sunt invitaţi să noteze paşii fară echivoc ai acestui algoritm zilnic, pentru orice zi de şcoală.
-invarianţii: repetarea secvenţei unei ore de curs conform orarului prestabilit, desfăşurarea unei
ore, pregătirea şi încheierea, schimbarea profesorului şi a manualelor, pauza.
-enunţarea în succesiune a fiecărei activităţi

De exemplu:
Procedură Ora de curs
Inceput
Se pregătesc resursele
Intră profesorul
Se salută reciproc, se face prezenţa
Dacă lecţia este de predare, atunci:
- se verifică tema, se anunţă titlul lecţiei, se predă, se dă tema
Altfel
Dacă lecţia este de evaluare atunci:
- se propun verificările, se rezolvă temele propuse, se evaluează
Pauză

Sfârşit procedură.

3
CASEI CORPULUI DIDACTIC „Grigore Tabacaru” BACĂU

2. Resurse educaționale digitale

Aplicaţia MENTIMETER:
Realizarea norişorilor de răspunsuri la întrebări precum: ,,Cum ne-am îmbrăcat astăzi? De ce? ( pentru că
este frig), În ce anotimp suntem?

Aplicaţia JAMBOARD:

Aplicaţia Google MEET:

4
CASEI CORPULUI DIDACTIC „Grigore Tabacaru” BACĂU

Aplicaţia Google Presentation (Prezentare din Google Drive):

Aplicaţia Google CLASSROOM:

3. Activități de evaluare
Aplicaţiile Learning Apps, Google FORMS, Mentimeter
4. Test de evaluare
5. Fișă de autoevaluare
FIȘĂ DE AUTOEVALUARE

5
CASEI CORPULUI DIDACTIC „Grigore Tabacaru” BACĂU

1. Ce a mers bine în această lecție? De ce?


Materialele au fost pregătite din timp,
conexiunea la internet a funcţionat,
elevii au fost prezenţi şi activi.
2. Ce probleme am întâmpinat? De ce?
Nu am întâmpinat probleme.
3. Au fost implicați elevii? A existat interacțiune între ei?
Elevii au fost implicaţi.
Am creat săli de lucru cu ajutorul aplicaţiei Google MEET, astfel încât elevii au
interacţionat în rezolvarea temelor propuse.
4. Am utilizat eficient instrumente digitale interactive, platforme și/sau aplicații
online?
Lecţia a fost programată şi s-a desfăşurat prin intermediu aplicaţiei Google Meet.
Am aplicat chestionarul iniţial şi am prezentat conţinuturile lecţiei prin intermediul
platformelor Mentimeter şi Google Drive.
Elevii au pus întrebări pe chat şi lucrat pe fişele individuale şi de grup pe tabla
interactivă Jamboard.
La final au participat la un QUIZ şi au primit prin Classroom tema de lucru pentru
acasă.
5. Metoda (metodele) mea (mele) de evaluare măsoară ceea ce doresc?
S-au descurcat elevii?
Chestionarele online sunt obiective şi oferă un feedback util.
6. Ce aș fi putut face diferit?

6
CASEI CORPULUI DIDACTIC „Grigore Tabacaru” BACĂU

6. Fișă de feedback

FIŞA DE FEEDBACK

1. Utilizarea aplicațiilor în proiectarea lecțiilor online, generând dezvoltarea


competențelor elevilor și creând experiențe interactive de învățare

DA – FOARTE BINE
Prin suportul aplicaţiilor interactive, lecţia propune elevilor un conţinut valoros şi
posibilitatea ca aceştia să-şi poată dezvolta competenţele digitale, gândirea critică
şi creativitatea.
…………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………
…………………………………………………
2. Stabilirea tipului de instrumente pentru ca lecțiile să își atingă obiectivele propuse
 Crearea de conţinut digital utilizând aplicațiile învățate
 Implementarea instrumentelor digitale pentru educaţie interactivă în cadrul
lecției
DA – FOARTE BINE
Lecţia a oferit elevilor noi experienţe de învăţare atractive şi interactive.
Obiectivele propuse au fost atinse.
…………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………
…………………………………………………

3. Proiectarea lecțiilor online ținând cont de didacticile digitale cloud

DA – FOARTE BINE
Lecţia a fost proiectată în acord cu cerinţele educaţionale specifice vârstei
menţionate în programa şcolară.
…………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………
…………………………………………………

7
CASEI CORPULUI DIDACTIC „Grigore Tabacaru” BACĂU

4. Evaluarea lecţiei utilizând instrumente digitale interactive

DA – FOARTE BINE
Elevii au răspuns la întrebările realizate cu Google Forms, Mentimeter, Kahoot,
Google Meet, răspunsurile fiind arhivate în foile de calcul Google. Ele vor
constitui punctul de plecare în proiectarea următoarelor sesiuni de predare -
învăţare.

…………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………
…………………………………………………

5. Gestionarea eficientă și eficace a echipelor de elevi, ținând cont de interacțiune și de


gestionarea emoțională prin utilizarea de instrumente de tip colaborativ

DA – FOARTE BINE
Elevii au scris pe tabla albă Jamboard şi au lucrat în grupe în sălile generate cu
Google Meet.

…………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………
…………………………………………………

7. Plan de măsuri

PLANUL DE MĂSURI

o Păstrarea interesului pentru digitalizarea materialelor didactice


o Dezvoltarea portofoliului educatorului
o Salvarea portofoliului educatorului în Google Drive
o Colaborarea cu colegii în vederea utilizării reţelelor de resurse educationale
deschise

S-ar putea să vă placă și