Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Clasa: a VI-a Clasa: a VII-a


Data: Data:
Profesor: Profesor:
Scoala: Gimnaziala nr 1 Scoala: Gimnaziala nr 1
Disciplina: Matematică Disciplina: Matematică
Unitatea de învăţare: Mulțimi Unitatea de învăţare: Mulțimea numerelor raționale
Titlul lecţiei: Operații cu mulțimi Titlul lecţiei:Împărțirea numerelor raționale
Tipul lectiei: de aprofundare a cunostințelor Tipul lecției: însușire de noi cunoștințe
Scopul lectiei: Dezvoltarea priceperilor si deprinderilor de rezolvare a Scopul lectiei: Dezvoltarea priceperilor si deprinderilor de rezolvare a
exercitiilor care contin operatii cu mulțimi operațiilor cu fracții
Competente specifice: Competente specifice:
1.identificarea in limbajul cotidian sau in enunțuri matematice a unor 1.Utilizarea proprietăţilor operaţiilor în efectuarea calculelor cu numere
noțiuni specifice teoriei mulțimilor raţionale pozitive
2. Exprimarea in limbaj matematic a unor situații concrete ce se pot descrie 2. Determinarea regulilor de calcul eficiente în efectuarea calculelor cu
utilizând mulțimile numere raţionale pozitive
3.Interpretarea unor contexte uzuale și/sau matematice utilizând limbajul 3. Interpretarea matematică a unor probleme practice prin utilizarea
mulțimilor operaţiilor cu numere raţionale pozitive şi a ordinii efectuării operaţiilor
Obiective operationale: Obiective operaționale:
a) cognitive:
- sa defineasca notiunile legate de mulțimi ; a) cognitive:
- - sa stabileasca legaturi intre aceste notiuni; - să utilizeze noţiunea de fracție;
- sa rezolve exercitii combinate folosind submulțimile,mulțimile. - să identifice termenii unei fracții(numitorul si numărătorul);
b) afective: - să efectueze înmulțiti și împărțiri de fracții.

- stimularea curiozitatii si dezvoltarea simtului critic;


- dezvoltarea spiritului de observatie si a concentrarii in rezolvare; b) afective:

- concentrarea afectiva la lectie. - stimularea curiozitatii si dezvoltarea simtului critic;

Metode si procedee didactice: conversaţia, exerciţiul, problematizarea. - dezvoltarea spiritului de observatie si a concentrarii in rezolvare;

Mijloace de invatamant: tabla, creta, culegere clasa a VI-a editura Paralela - concentrarea afectiva la lectie.
45, fise de lucru Metode si procedee didactice:: conversaţia, învăţarea prin descoperire,
exerciţiul, problematizarea.
Mijloace de invatamant: tabla, cretă, culegere Paralela 45 clasa a VII-a,
fişă de lucru.
Desfăşurarea lecţiei
ETAPELE CONTINUTUL LECTIEI Continutul lectiei STRATEGII DIDACTICE
LECTIEI Clasa a VI-a Clasa a VII-a Metode și procedee/
Forma de activitate
Activitatea profesorului Activitatea elevilor Activitatea profesorului Activitatea elevilor

1.Moment Asigur conditiile optime Asigur conditiile optime conversatia in grup


organizatoric pentru desfasurarea lectiei. pentru desfasurarea lectiei.
Se noteaza absentii. Se noteaza absentii.

Asigur conditiile optime


pentru desfasurarea lectiei

acasă comentându-se
ideile de rezolvare
enunţate de ele

2.Verificarea Se verifică tema pentru Elevii citesc tema cu Se verifică tema pentru acasă Elevii citesc tema cu conversatia in grup
temei acasă comentându-se atentie, corecteaza unde comentându-se ideile de atentie, corecteaza unde
ideile de rezolvare au gresit si completeaza rezolvare enunţate de elevi au gresit si completeaza
enunţate de elevi daca este cazul. daca este cazul.
3.Actualizarea Ce ati avut de pregatit Pentru astazi am avut de in grup
cunostintelor pentru astazi? pregătit Mulțimi conversatia
din lectia
anterioara „Cum se notează Multimile se noteaza cu Voi distribui elevilor o fisă de
mulțimile?” litere mari ,iar elementele lucru cu exerciții din lecția Elevii vor rezolva
Cand spunem ca doua mulțimilor intre acolade. anterioară –”Înmulțirea exercițiile de pe fișa de
multimi sunt egale? numerelor rationale ” ca lucru
muncă independentă . munca
(Activitate indirectă) independentă
exercițiul
4.Anuntarea Profesorul explica elevilor Elevii asculta cu atentie.
temei si o ca in aceasta ora isi conversatia
obiectivelor propune sa lucreze
exercitii cu
mulțimi. (Activitate Se va verifica modul de
directă) rezolvare a exercițiilor de pe
fișă (Activitate directă)

Verific frontal urmatoarele:


1. Adunarea și scăderea
5.Dirijarea Elevii vor rezolva fracțiilor
invatarii Profesorul imparte fiecarui exercitiile de pe fisa si 2. Elevii raspund. problematizarea in
elev cate o fisa de lucru si apoi vor efectua la tabla Anunt titlul lectiei: grup
explica elevilor cerintele. exercitiile, urmând ca ”Împărțirea numerelor
(Activitate indirectă) ceilalti elevi sa verifice si rationale” precum si
sa corecteze daca este obiectivele lectiei.
cazul.
Def:.
conversatia
Pentru a imparti doua fractii,
inmultim prima fractie cu Elevii noteaza.
inversa celei de a doua.

Ex:

Daca se da fractia conversatia

Profesorul inversa
supravegheaza activitatea fractiei este conversatia
elevilor din banca si a
celor care prezinta
rezultatele, intervenind
daca este nevoie. . conversatia
discutia libera

Va propun sa rezolvam
exercitiile de pe fișă.

Elevii rezolva pe rand


la tabla exercitiul. Activitate
frontală

conversația

Concluziile si aprecierile
6. Aprecierea profesorului vor fi orale, , Elevii asculta cu atentie. Profesorul anunta tema pentru explicația
activitatii mai ales de incurajare acasa. Tema din culegere –
pentru toti elevii. Cei mai pag
activi elevi vor fi notați

Profesorul anunta tema


7. Precizarea si pentru acasa. Elevii noteaza tema.
explicarea Tema:exercitiile 2 si 4de la Elevii noteaza tema.
temei pag 114

S-ar putea să vă placă și