Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECŢIE

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială „Vasile Alecsandri” Baia Mare


Data: 16.11.2023
Clasa: pregătitoare
Disciplina: Religie ortodoxă
Tema: Maica Domnului este ocrotitoarea copiilor
Tipul lecţiei: mixt
Durata lecţiei: 2 h
Profesor: Mureşan Raluca

Obiective cadru:
- dobândirea unor noi cunoștinte despre Maica Domnului;
- formularea unor aprecieri asupra comportamentului Maicii Domnului

Obiective de referinţă: -raportarea corectă la valorile creștine propovăduite de către Sfinții Bisericii;
-cunoaşterea relaţiei pe care copiii/omul o pot dezvolta cu Maica Domnului;

Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili să:


O 1 – să precizeze motivul pentru care Maica Domnului a ocrotit copiii;
O 2 – să specifice motivul bucuriei meșterului;
O 3 – să identifice motivul pentru care peretele pe care era pictată Maica Domnului nu a fost dărâmat;
O 4 – să precizeze ce trebuie să facă cineva când se simte în pericol.

Strategia didactică
1. Metode şi procedee: conversaţia, expunerea, explicaţia, povestirea, meditația religioasă:
2. Mijloace de învăţământ: icoane cu Maica Domnului, fișe de lucru, Sfânta Scriptură, tablă, creta/marker.
3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală şi activitate individuală.
Resurse
1.Oficiale: Programa şcolară pentru disciplina Religie, cult ortodox, clsasa Pregatitoare; Planificarea calendaristică
orientativă; Proiectarea unității de învăţare;
2.Temporale: număr de lecții 1; durata: 50 de minute
3.Bibliografice:
1. Biblia sau Sfânta Scriptura, Editura Institutului Biblic si de Misiune al Bisericii Ortodoxe Romane, 1982;
2. Muha, Camelia; Mocanu, Elena, Religia micului creștin – Fii creativ!, fișe de lucru, Clasa pregătitoare.
3. Muha, Camelia; Mocanu, Elena, Religia micului creștin – Să învățăm, fișe de lucru, Clasa pregătitoare.

1
Nr. ETAPELE TIMP OB. ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA METODE/ FORME DE
crt. LECȚIEI OP. ELEVILOR MIJLOACE ORGANIZARE/
EVALUARE
Salutul Salutul Conversaţia Activitate
1. Moment 2 min Rostirea rugăciunii Rostirea rugăciunii frontală
organizatoric Notarea absenţelor

Captarea atenției se va face , prin câteva întrebări din lecția trecută: Elevii răspund la întrebări. Conversaţia Verificare
1. Verificarea 5 min ” Maica Domnului este ocrotitoarea copiilor” orală
cunoştinţelor Cum se numește Maica Domnului? Ea se numește Maria.
Cum se numesc părintii Maicii Domnului? Ioachim și Ana.
Cum era Maica Domnului? Ea era iubitoare, bună,
blândă.
Ce veste a primit de la Îngerul Gavriil? Că va fi Mama lui Iisus,
Fiul lui Dumnezeu.
A cui ocrotitoare este Maica Domnului? Ea este ocrotitoarea
copiilor.
2. Pregătirea 1 min Profesorul repetă împreună cu copiii rugăciunea Maică Preacurată. Copiii repetă rugăciunea Exercițiul Activitate
aperceptivă alături de profesor. frontală
3. Anunţarea 1 min Astăzi vom vorbi tot despre Maica Domnului și vom citi o poveste din Elevii ascultă cu atenție. Expunerea Activitate
temei care vom vedea cum a ocrotit doi copii. frontală
Titlul lectiei de astăzi este tot ca cel de ora trecută, adică:”Maica
Domnului este ocrotitoarea copiilor.”

Profesorul citește copiilor povestirea din care reiese faptul că Maica Elevii ascultă cu atenție Expunerea, Activitate
5. Comunicarea 15 Domnului a ocrotit doi copii care s-au rugat ei, după care le arată și povestirea și privesc Descrierea, frontala
noilor min imaginea de la pagina 22, din Religia micului creștin – Să învățăm, fișe imaginea. Explicaţia,
cunoștințe de lucru. Conversaţia euristică

O1 Profesorul povestește elevilor despre faptul că Maica Domnului i-a


ajutat pe cei doi copii să scape din acel cutremur pentru că ei s-au rugat
acesteia.
O2 Chiar dacă meșterul cizmar nu mai spera să-și găsească ucenicii în viață,
el a fost atât de bucuros când a văzut că trăiesc și i-a mulțumit Maicii
Domnului că i-a ocrotit.
O3 Toți au fost surprinși când au văzut că peretele pe care era pictată Maica
Domnului cu Pruncul în brațe nu era dărâmat. Atunci au înțeles că a fost o
minune și că ea i-a salvat pe copii din cutremur.
O4 Când ne simțim în pericol si noi ne putem ruga Maicii Domnului.

2
6. Fixarea si 11 Profesorul pune întrebări referitoare la povestire. Elevii răspund întrebărilor Conversaţia Verificare
sistematizarea min profesorului. oralã
noilor O1 Cine i-a ocrotit pe copii? Maica Domnului.
cunoștințe De ce au fost ocrotiți copiii de către Maica Domnului? Ea i-a ocrotit pentru că ei i s-au
rugat.
O2 Mai spera omul să-i găsească vii pe copii? El nu mai spera acest lucru.
O3 S-a dărâmat și peretele pe care era pictată icoana cu Maica Domnului? Nu s-a dărâmat.
O4 De ce credeți că nu s-a dărâmat acel perete? Pentru că pe el era Maica Domnului.
Ce sfătuiți pe cineva să facă atunci când se simte în pericol? Să se roage Maicii Domnului.
7. Asocierea, 2 Din această povestire trebuie să învățăm că ne putwm și noi ruga Maicii Elevii ascultă cu atenție. Expunerea Activitate
aplicarea și min Domnului atunci când suntem în situații dificile. frontală
genaralizarea
Precizarea 1 Profesoul împarte elevilor fișe cu iconița (ANEXA 1) pe care trebuie să o Elevii primesc fișa și explicațiile Activitate
temei realizeze acasă. profesorului. frontală
Aprecierea 1 Se fac aprecieri generale şi individuale, privind pregătirea elevilor pentru Elevii ascultă aprecierile făcute de Conversatia Activitate
activitatii lecţie. profesor. frontală
Incheierea 1 *Rugăciunea *Rugăciunea Exercițiu Activitate
activitatii *Salutul. *Salutul. de rugăciu- frontală
ne

3
ANEXA 1

S-ar putea să vă placă și