(1 + a )i
IR = i =1
I
CFi = profitul neti + amortismentuli , i = 1,5
Amortismentul anual ( Ai ) = I/Dn = 10.000/5 = 2.000 lei
1. Determinarea valorii actualizate a cash flow-urilor viitoare (VA)
lei
Elem/Anii
1
2
3
4
5
1.Profit net
1.600
2.100
2.300
2.200
1.800
2.Amortisment
2.000
2.000
2.000
2.000
2.000
4.100
4.300
4.200
3.800
3.CF anual ( CFi 3.600
)
CFi
3.600
4.100
4.300
4.200
3.800
=
+
+
+
+
=
i
2
3
4
1 + 0, 08 (1 + 0, 08) (1 + 0, 08) (1 + 0, 08) (1 + 0, 08) 5
i =1 (1 + a )
= 3.600 x 0,9259 + 4.100 x 0,8573 + 4.300 x 0,7938 + 4.200 x 0,7350 + 3.800 x 0,6806 =
= 15.934,79 lei.
n
VA =
IR= i =1 (1 + a )i 15.934, 79
> 1 , i deci proiectul este fezabil.
=
= 1,593479
I
10.000
Aplicaia 29
Pentru un proiect de investiii al crui VAN este 7.250 lei i I=20.000 lei, s se
determine indicele de rentabilitate i s se stabileasc fezabilitatea acestuia.
Rezolvare:
VAN
7.250
IR =
+1 =
+ 1 = 0,3625 + 1 = 1,3625 > 1
I
20.000
Deci proiectul de investiii se accept.
Aplicaia 30
Se presupune c un proiect de investiii n valoare de 20.000 lei, amortizabil n 4
ani n cote egale, aduce urmtoarele profituri brute anuale:
lei
Anii
1
2
3
4
5
Profit brut anual
2.500
2.400
2.700
2.900
1.800
S se determine indicele de rentabilitate i s se stabileasc fezabilitatea
proiectului de investiii tiind c rata de actualizare este de 10% iar cota de impozit pe
profit este de 16%.
Rezolvare:
n general:
n
CFi
(1 + a )i
IR = i =1
I
1. Determinarea profitului net anual i a amortismentului
lei
Anii
1
2
3
4
5
Profitul brut anual
2.500
2.400
2.700
2.900
1.800
Impozitul pe profit (T=16%)
400
384
432
464
288
Profitul net anual
2.100
2.016
2.268
2.436
1.512
1
2.100
5.000
7.100
2
2.016
5.000
7.016
3
2.268
5.000
7.268
4
2.436
5.000
7.436
5
1.512
5.000
6.512
CFi
7.100
7.016
7.268
7.436
6.512
=
+
+
+
+
=
i
2
3
4
1 + 0,1 (1 + 0,1) (1 + 0,1) (1 + 0,1) (1 + 0,1)5
i =1 (1 + a )
= 7.100 x 0,9091 + 7.016 x 0,8264 + 7.268 x 0,7513 + 7.436 x 0,6830 + 6.512 x 0,6209 =
= 26835,1696 lei
n
VA =
Aplicaia 31
O ntreprindere trebuie s opteze pentru unul din urmtoarele dou proiecte de
investiii folosind criteriul DRA:
Proiectul 1: investiia are o valoare de 10.000 lei, este amortizabil liniar n 5 ani
i asigur un profit net annual, dup plata impozitului pe profit, de 1.500 lei;
Proiectul 2: valoarea investiiei este de 20.000 lei, amortizabil n 5 ani n cote
egale. Investiia asigur un profit anual dup impozitare de 2.000 lei.
Rata de actualizare n cazul ambelor proiecte este de 8%.
Not: factorul de actualizare se va folosi cu dou zecimale.
Rezolvare:
Relaiile de calcul a duratei de recuperare actualizat sunt urmtoarele:
Cu exprimarea fraciunii de an n luni i zile:
m
CFi
(I
) x12
i
i =1 (1 + a )
DRA = m +
CFm +1
(1 + a ) m +1
Cu exprimarea fraciunii de an n zile:
m
CFi
(I
) x365
i
i =1 (1 + a )
DRA = m +
CFm +1
(1 + a) m +1
a) se determin cash flow-urile pentru cele dou proiecte:
Proiectul 1
10.000
= 2.000 lei, i = 1,5
Amortismentul anual Ai =
5
CFi = PN i + Ai = 1.500 + 2.000 = 3.500 lei, i = 1,5
Proiectul 2
20.000
= 4.000 lei, i = 1,5
Amortismentul anual Ai =
5
CFi = PN i + Ai = 2.000 + 4.000 = 6.000 lei, i = 1,5
b) se identific momentul n care soldul cash flow-urilor devine pozitiv:
Proiectul 1 (8%)
A0
A1
-10.000
previzionate
3.500
A2
A3
A4
A5
3.500
3.500
3.500
0,93
3.255
0,86
3.010
0,73
2.555
0,68
2.380
-6.745
-3.735
3.50
0
0,79
2.76
5
-970
Investiia (I)
Cash
flow-uri
neactualizate
Factor de actualizare
1
Cash
flow-uri
previzionate -10.000
actualizate
Soldul cash flow-urilor
-10.000
+1.585 +3.965
Investiia (I)
Proiectul 2 (8%)
A0
A1
-20.000
Cash
flow-uri
previzionate
neactualizate
Factor de actualizare
1
Cash
flow-uri
previzionate -20.000
actualizate
Soldul cash flow-urilor
-20.000
A2
A3
A4
A5
6.000
6.000
6.000
6.000
6.000
0,93
5.580
0,86
5.160
0,79
4.740
0,73
4.380
0,68
4.080
-4.520
-140
+3.940
-14.420 -9.260
c) se determin DRA
DRA1 = 3 +
970 x12
= 3 ani, 4 luni i 16 zile
2.555
Sau:
970 x365
= 3 ani i 138 zile
2.555
140 x12
DRA2 = 4 +
= 4 ani, 0 luni i 12 zile
4.080
Sau:
140 x365
DRA2 = 4 +
= 4 ani i 12 zile
4.080
Deci se va opta pentru primul proiect ntruct capitalul investit este recuperat mai repede.
DRA1 = 3 +
Aplicaia 32
O ntreprindere trebuie s opteze pentru unul din urmtoarele dou proiecte de
investiii folosind criteriul DRA:
Proiectul 1: investiia are o valoare de 20.000 lei, este amortizabil accelerat n 5
ani i asigur urmtoarele profituri nete anual:
lei
Anii
1
2
3
4
5
Profit net anual
3.500
3.400
2.700
3.950
4.850
Proiectul 2: valoarea imvestiiei este de 40.000 lei, amortizabil accelerat n 5 ani.
Investiia asigur urmtoarele profituri nete anual:
lei
Anii
1
2
3
4
5
Profit net anual
5.700
5.450
5.800
5.950
6.900
Rata de actualizare n cazul ambelor proiecte este de 10%.
Not: factorul de actualizare se va folosi cu dou zecimale.
Rezolvare:
1
3.500
10.000
13.500
2
3.400
2.500
5.900
3
5.800
2.500
5.200
4
3.950
2.500
6.450
5
4.850
2.500
7.350
3
5.800
5.000
10.800
4
5.950
5.000
10.950
5
6.900
5.000
11.900
Proiectul 2
A1 = 40.000 x50% = 20.000 lei
20.000
A2 = A3 = A4 = A5 =
= 5.000 lei
4
CFi = PN i + Ai
lei
Anii
PN
A
CF
1
5.700
20.000
25.700
2
5.450
5.000
10.450
Investiia (I)
Cash
flow-uri
neactualizate
Factor de actualizare
Proiectul 1 (8%)
A0
A1
-20.000
previzionate
13.500
1
0,91
A2
A3
A4
A5
5.900
5.200
6.450
7.350
0,82
0,75
0,68
0,62
Cash
flow-uri
previzionate -20.000
actualizate
Soldul cash flow-urilor
-20.000
Investiia (I)
12.285
4.838
3.900
4.386
4.557
-7.715
-2.877
1.023
5.409
9.966
Proiectul 2 (8%)
A0
A1
-40.000
Cash
flow-uri
previzionate
neactualizate
Factor de actualizare
1
Cash
flow-uri
previzionate -40.000
actualizate
Soldul cash flow-urilor
-40.000
A2
A3
A4
A5
25.700
10.450
10.800
11.900
0,91
23.387
0,82
8.569
0,75
8.100
10.95
0
0,68
7.446
-16.613
-8.044
56
7.502
14.880
0,62
7.378
c) se determin DRA
DRA1 = 2 +
2.877 x12
= 2 ani, 8 luni i 25 zile
3.900
Sau:
2.877 x365
= 2 ani i 269 zile
3.900
8.044 x12
DRA2 = 2 +
= 3 ani
8.100
Sau:
8.044 x365
DRA2 = 2 +
= 2 ani i 362 zile
8.100
Deci se va opta pentru primul proiect ntruct capitalul investit este recuperat mai repede.
DRA1 = 2 +
Aplicaia 33
Considerm dou proiecte de investiii A i B ale cror durate de via, respectiv
cash flow-uri sunt prezentate n tabelul urmtor:
Anii
Proiectul
A
B
0
-10.000
-10.000
1
6.000
4.000
2
6.000
4.000
3
4.750
Pentru o rat de actualizare de 10% s se determine VAN-urile simple, VAN (N,) i
anuitatea echivalent (AE) i s se stabileasc opiunile.
Rezolvare:
Cele dou proiecte vor avea urmtoarele VAN-uri simple:
Proiectul A, cu durata de via de 2 ani:
CFi
6.000
6.000
I =
+
10.000 = 413 lei
i
(1 + 0,1) (1 + 0,1) 2
i =1 (1 + a )
Proiectul B, cu durata de via de 3 ani:
3
CFi
4.000
4.000
4.750
VAN (3) =
I =
+
+
10.000 = 510 lei
i
2
(1 + 0,1) (1 + 0,1) (1 + 0,1)3
i =1 (1 + a )
La prima vedere trebuie optat pentru proiectul B care crete mai mult valoarea firmei.
VAN (N,):
Valoarea proiectului de 2 ani, A, reluat la scar constant perpetuu, este:
(1 + 0,1) 2
1, 21
VAN (2, ) = VAN (2)
= 413
= 2.379 lei
2
(1 + 0,1) 1
0, 21
Pentru proiectul de 3 ani, B, valoarea este:
(1 + 0,1)3
1,331
VAN (3, ) = VAN (3)
= 510
= 2.050 lei.
3
(1 + 0,1) 1
0,331
n consecin, vom alege proiectul A deoarece acesta furnizeaz o avere mai mare.
Anuitile echivalente:
AE(A) = 2.379 x 0,1 = 237,9 lei
AE(b) = 2.050 x 0,1 = 205 lei.
Adic proiectul de investiii A contribuie mai mult la obinerea cash flow-urilor viitoare.
2
VAN (2) =
Aplicaia 34
Considerm dou proiecte de investiii A i B ale cror durate de via, respectiv
cash flow-uri sunt prezentate n tabelul urmtor:
Anii
0
1
2
3
4
Proiectul
A
-10.000
5.000
5.500
4.200
-
B
-10.000
4.500
4.300
4.800
500
Rezolvare:
Proiectul A, cu durat de via de 3 ani:
3
CFi
5.000
5.500
4.200
I =
+
+
10.000 = 2.246, 43 lei
VAN(3) =
i
2
(1 + 0,1) (1 + 0,1)
(1 + 0,1)3
i =1 (1 + a )
Proiectul B, cu o durat de via de 4 ani:
4
CFi
4.500
4.300
4.800
5.000
I =
+
+
+
10.000 = 4.665 lei
VAN(4) =
i
2
3
1 + 0,1 (1 + 0,1) (1 + 0,1) (1 + 0,1) 4
i =1 (1 + a )
La prima vedere, trebuie optat pentru proiectul B.
VAN (N;);
(1 + 0,1)3
1,331
= 2.246, 43x
= 9.033, 22 lei
VAN (3: ) = VAN(3) x
3
(1 + 0,1) 1
0,331
(1 + 0,1) 4
1, 4641
= 4.665 x
= 14.716, 71 lei
4
(1 + 0,1) 1
0, 4641
i
i =1 (1 + r )
n cazul nostru, RIR se obine din rezolvarea ecuaiei:
5
5000
20.000 = 0 /5.000
i
i =1 (1 + r )
5
CFi
=4
i
i =1 (1 + r )
Trebuie, deci, cutat valoarea lui r care asigur identitatea de mai sus.
Consultnd anexa 3, se constat c r se ncadreaz n intervalul [7%;8%].
n situaia n care nu putem apela la o astfel de anex, dm valori lui r pn le
gasim pe cele dou consecutive care asigur un VAN >0 i, respectiv un VAN <0.
Cash flow-uri
Factor de actualizare r =15%
Cash flow-urile actualizate
Factor de actualizare r =16%
Cash flow-urile actualizate
A1
5000
0,934
4670
0,925
4625
A2
5000
0,365
4365
0,857
4285
A3
5000
0,816
4080
0,793
3965
A4
5000
0,762
3810
0,735
3675
A5
5000
0,712
3560
0,680
3400
Suma
4,097
20485
3,99
19950
VAN
20000
+485
20000
-50
400.000
= 80.000 lei.
5
i
i =1 (1 + r )
5
120.000
i = 3,33
i =1 (1 + r )
Consultnd anexa 3, se constat c r este cuprins n intervalul [15%;16%].
Cash flow-uri
Factor de actualizare r =15%
Cash flow-urile actualizate
Factor de actualizare r =16%
Cash flow-urile actualizate
A1
120000
0,869
104280
0,862
103440
A2
120000
0,756
90720
0,743
89160
A3
120000
0,657
78840
0,640
76800
A4
120000
0,571
68520
0,552
66240
A5
120000
0,497
59640
0,476
57120
Suma
VAN
402000
400000
+2000
392760
400000
-7.240
VAN
A(X1;Y1)
+2000
Rata de actualizare
(%)
-7240
B(X2;Y2)
Ecuaia dreptei care trece prin dou puncte:
X X1
Y Y1
r 0,15
VAN 2.000
=
<=>
=
X 2 X 1 Y 2 Y1
0,16 0,15 7.240 2.000
Dar RIR se obine pentru VAN = 0, i deci:
2.000 x 0.1
+ 0,15 = 15,21%
9.240
120.000 120.000
120.000
120.000
120.000
+
+
+
+
400.000 = 27.183,39
VAN =
2
3
4
(1 + 0,1) (1 + 0,1)
(1 + 0,1)
(1 + 0,1)
(1 + 0,1) 5
r=
lei
VAN>0 => proiectul este acceptat;
Dup criteriul RIR, ntruct rata intern de rentabilitate este mai mare dect 10%,
ar trebui s se ajung la aprobarea proiectului.