Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

SANDA ROTAR

DATA: 3.06.2008
UNITATEA DE NVMNT: coala general Snger
NVTOARE: Sanda Rotar
CLASA: a II-a
ARIA CURRICULAR: Lb. i comunicare
OBIECTUL: Limba i literatura romn
SUBIECTUL LECIEI: Puiorul i vulpea
TIPUL LECIEI: formare de priceperi i deprinderi
SCOPUL LECIEI: s utilizeze tehnici simple de construcie i finisare a unor produse
MOTIVATIA:Prin stabilirea succesiunii logice a evenimentelor, povestind, crend cvintete, elevii vor demonstra citirea constienta a
textului.Utilizand metodele de gandire critica pot dovedi deprinderile formate in atelierele R.W.C.T., capacitatea de a restabili succesiunea logica
a textului, emiterea unor judecati de valoare, exprimarea unei pareri personale.
OBIECTIVE OPERAIONALE:
S aleaga ordinea logica a desfasurarii evenimentelor
Sa compuna o problema pe baza textului
Sa deminstreze intelegerea textului prin dezbarea unor probleme pe care le ridica textul
Sa explice comportamentele si atitudinile prezentate in text
CONDITII PREALABILE
Pentru a invata din aceasta lectie, elevii trebuie sa aiba deprinderi de citire corecta, constienta, capacitati de comunicare, de aplicare a
metodelor R.W.C.T., de gandire critica, de decodificare a textului.
EVALUARE-predictiva, continua
Emiterea unor judecati de valoare prin justificari, argumentari, convingeri.
Observarea proceselor de gandire, folosirea strategiilor de invatare in grup
MANAGMENTUL RESURSELOR SI AL TIMPULUI
TIMPUL: 50 MIN
EVOCARE:10 MIN
REALIZAREA SENSULUI: 30 MIN
REFLECTIE: 10 MIN
RESURSE: coli A4, fise cu poezii, material pt realizarea puisorului, carioci, lipici, foarfece.
METODE I PROCEDEE R.W.C.T. :CVINTETUL, METODE INTELIGENTELOR MULTIPLE,
FORME DE ORGANIZARE: - pe grupe
BIBLIOGRAFIE:
2

Curriculum Naional. Programe colare pentru nvmntul primar, Bucureti, 2005;

1. MOMENTE-LE
LECIEI

SANDA ROTAR

2.ACTIVITATEA NVTOAREI

3.ACTIVITATEA
ELEVILOR

4. METODE I
PROCEDEE

1.MOMENT
ORGANIZATORIC

Se asigur condiiile necesare pentru buna desf-urare Elevii se pregtesc pentru ora ..
a orei .
- aerisirea slii de clas
- pregtirea materialelor necesare la lecie.
Vom executa un joc de comunicare pozitiva:Maina
de splat
Se formeaz dou iruri de copii, faa n fa. Un Elevii urmresc cu atenie, se implic
voluntar/cel care rmne fr pereche sau animatorul activ , menionnd calitile elevului
trece printre cele dou iruri (maina de splat). Cnd splat.
ajunge n dreptul primei perechi din ir se oprete i
ateapt s fie splat: fiecare participant la joc i pune
mna pe umr i i spune o caracteristic, o calitate
personal sau o vorb bun. Cel splat mulumete i
trece mai departe. Atenie: se va insista de la nceput pe
caracterul pozitiv al comunicrii ! Neaprat trebuie s
treac prin maina de splat copiii triti, timizi,
negativiti, pentru a le ridica moralul, pentru a le
dezvolta ncrederea n sine sau pentru a-i determina s
gndeasc pozitiv.

SPARGEREA
GHEII

EVOCARE

Pentru constituirea grupelor voi folosi


Vntoarea
mi plac crile, mi place s citesc.
M simt bine cnd sunt cu ali copii.
Iubesc animalele.
Cnt frumos.
mi place s fac sport.
mi plac plimbrile, excursiile, drumeiile.
Pot s socotesc n minte cu uurin.
Am muli prieteni.
mi place s stau mai mult singur.
Vor realiza un ciorchine cu tema LUMEA
2

plana Elevii pe baza caracteristicilor scrise


pe plan i vor alege grupa unde vor
s lucreze: lingvitii, matematicienii,
muzicienii, individualitii, prietenoii,
naturalitii....

Joc pentru
dezvoltarea
inteligenei
emoionale.

S-ar putea să vă placă și