Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA : 18.11.2010
GRUPA: PREGTITOARE
TEMA DE STUDIU : CINE SUNT/SUNTEM ?
TEMA SPTMNII : ACTIVITATEA COPILULUI N FAMILIE
FORMA DE REALIZARE : ACTIVITATE INTEGRAT
ACTIVITI DE NVARE : ADE : DS- joc did. Te rog s-mi dai
DOS Cum ne comportm n familie
TIPUL ACTIVITII : consolidare i fixare de cunotine
D
SCOP : consolidarea deprinderii de a numr n limitele 1-10 , raportarea nr.la
cantitate , dezvoltarea gndirii logice
OBIECTIVE : - s numere corect n lim.1-10
- s ascieze nr. la cantitate
- s mnuiasc materialele puse la dispoziie
- s foloseasc un limbaj matematic adecvat
SARCINA DIDACTIC : raportarea cantitii la nr. folosind analizatorii
visual i auditiv
REGULA DE JOC : educatoarea va allege un cartona care se va opri la
semnalul stop ; copilul la care s-a oprit cartonaul l va arta tuturor iar apoi va
aeza tot attea obiecte pe flanelograf , apoi n funcie de nr. btilor din palme
auzit .
ELEMENTE DE JOC : surpriza , ntrecerea , aplauzele , bti din palme
DOS
SCOP : dezvoltarea capacitii de a diferenia aciuni i comportamente
positive de cele negative , contientizarea unor reguli de comportare
OBIECTIVE : - s cunoasc norme de comportare
- s analizeze comportamentul unor copii
- s deosebeasc binele se ru
- s-i exprime ideile proprii folosind un limbaj
STRATEGII DIDACTICE :
METODE I PROCEDEE : observaia , conversaia , explicaia ,
demonstraia , exerciiul , expunerea , problematizarea
MIJLOACE DE REALIZARE : imagini , fie , foarfeci , hrtie , lipici
modelul educatoarei
FORMA DE ORGANIZARE : frontal , individual .

DESFURAREA ACTIVITII
Captarea ateniei : se realizeaz prin dirijarea atentiei spre materialul aezat pe
masa educatoarei .
Anunarea temei i a obiectivelor : se va anuna tema : ne vom juca un joc
Te rog s-mi dai , i se vor explica obiectivele urmrite
Reactualizarea cunotinelor : se va alctui irul numeric in lim 1-5 ,
raportndu-se nr. la cantitate
Dirijarea nvrii : se vor explica regulile jocului educ. d drumul unui
cartona pe care e scris o cifr ( 1-5 ) s circule de la un copil la altul ; la
semnalul stop , copilul la care s-a oprit cartonaul l va arta tuturor i va aeza
pe flanelograf tot attea obiecte ct arat cifra ; se motiveaz aciunea : am
aezat 4 fetie ptr. c pe cartona este cifra 4
- n continuarea jocului se vor nlocui semnalele vizuale cu cele auditive ;
se vor grupa obiecte dup nr. de bti de palme ale educatoarei.
Fixarea n memorie a materiei : rezolvarea fiei copiii trebuie s colorize tot
attea obiecte ct arat cifra .
ncheierea activitii : se vor evalua fiele si se vor face aprecieri asupra
desfurrii activitii .
Tranziii : joc Clueii
Copiii se aeaz pe scunele n semicerc realizndu-se astfel introducerea n
activitate ; pentru a face legtura cu tema activitii se va repeat poezia Sfatul
mamei
Anunarea temei : vom vorbi astzi despre cum ne comportm n familie
Dirijarea nvrii : se vor prezenta imagini pe baza crora se vor purta discuii
astfel stabilindu-se comportamente positive i negative de caracter . se vor ntri
rspunsurile copiilor folosind expresiile : aa da , aa nu
Ex. - imaginea reprezint doi copii care se bat pentru o jucrie
- Ce vadem n imagine ?
- Ce fac copiii ?
- De ce se bat ?
- Este bine ce fac ?
- Deci este bine s ne purtm aa ?
Evaluare : se va face prin rezolvarea unei fiei , copiii avnd sarcina imaginile
n care copiii au un comportament frumos .
ncheierea activitii : se vor face aprecieri asupra modului de desfurare a
activitii , se acord recompense .

S-ar putea să vă placă și