Sunteți pe pagina 1din 17

Profesor Condurache Daniela

Liceul cu program sportiv, Iasi

PROIECT DIDACTIC
Data: 15.03.2007
Clasa: a VI-a
Obiectul: Biologie
Tema: Reptile - serpi,soparle
Tipul lectiei: predare-invatare
Timp de lucru: 50
Obiectiv fundamental: Insusirea de catre elevi a principalelor
particularitati de structura si functie ale reptilelor, in vederea intelegerii
.corelatiei dintre alcatuirea externa si interna si mediul de viata
:Obiective operationale
sa observe si sa determine principalele caractere ale alcatuirii .1
;externe si interne, determinate de mediul de viata terestru
sa observe si sa distinga partile componente ale organismului,in .2
;corelatie cu modul de hranire, la serpi
.sa enumere si sa recunoasca diferiti serpi si soparle .3
sa evidentieze caracterele de superioritate ale reptilelor, fata de .4
;amfibieni
:Strategii didactice
a) resurse procedurale: invatare prin descoperire, observatia
.dirijata,conversatie euristica, problematizare, explicatie
:b) resurse materiale
pentru fiecare elev: fisa de lucru, plansa serpi, soparle( xeroxate) pentru grupe de elevi: planse vacuumate, atlas zoologic, preparate in lichid ( soparla, inima si plamanii in seria vertebratelor)
pentru intreaga clasa: planse proiectate pe tabla interactiva, material .biologic ( un sarpe, o soparla), schelet de sarpe
.Moduri de lucru cu elevii: frontal, individual si combinat

:Surse de informare
Manual cls. a VI- a - Aglaia Ionel,Zoe Partin .1
Atlas zoologic .2
Metodica predarii biologiei Iordache Ion .3
Ghid de evaluare si examinare- Ed. Dramis,2001 .4
Ghid metodologic Ministerul Educatiei si Cercetarii .5
:Desfasurarea lectiei
Moment organizatoric- 2 ( prezenta elevilor, stabilirea grupelor de .1
.lucru )
Verificarea cunostintelor din lectia anterioara: Amfibieni - caractere .2
.generale, se va face ca o paralela pe masura ce se predau notiunile noi
intrucat testul aplicat la finalul lectiei va cuprinde atat amfibienii cat si )
.(reptilele care se predau
Captarea atentiei : prezentarea materialui ( sarpe, soparla omorate in .3
.prealabil prin asfixiere)
Pe tabla sunt proiectate obiectivele lectiei, precum si cerintele prevazute
.in fisele de lucru ale elevilor
Elevii primesc fisele de lucru si sunt solicitati sa rezolve sarcinile de
lucru, ce vor reprezenta punctul de plecare pentru predarea noilor
.cunostinte: Reptile- serpi, soparle
Predarea noilor cunostinte se realizeaza pe baza raspunsurilor oferite .4
de elevi in fisele de lucru, pe baza cunostintelor generale ale acestora
privind reptilele si utilizandu-se materialul didactic aferent.Fiecare
etapa a lectiei va fi insotita si de proiectia pe tabla interactiva a unor
imagini care sa sporeasca gradul de intelegere a cunostintelor. ( 25)
Schema lectiei

Reptile ( serpi,soparle)
Sarpele de casa .1
Mediul de viata- terestru
.Alcatuirea corpului: cap, trunchi, nu are membre. Forma cilindrica
Corpul este acoperit de solzi cornosi ce il protejeaza de uscaciune.
.Temperatura corpului variabila
Deplasarea - prin tarare, miscari ondulatorii datorate muschilor
.laterali

Hranirea - carnivor, inghite animale mai mari ca el ( cu circumferinta


.mai mare), fara a le mesteca( nu are receptori gustativi)
:Sarpele poate inghiti prada intreaga datorita urmatoarelor adaptari
mandibula ( maxilarul inferior) are doua parti unite printr-un ;ligament elastic- ce permite deschiderea laterala a gurii
osul patrat, prin care se articuleaza mandibula cu craniul se ridica pe verticala ( in repaus sta orizontal)- permitand deschiderea larga a gurii
;de sus in jos
dintii conici si ascutiti sunt indreptati spre fundul gurii,impiedicand ;iesirea prazii
glandele salivare, secreta o cantitate mare de saliva inlesnind ;inghitirea
; lipseste sternul- nu au cutie toracica peretii stomacului si intestinului sunt foarte elastici,permitand .inaintarea prazii

.Respiratia pulmonara ( serpii au un singur plaman)


Inmultirea prin oua protejate de coaja, depuse pe uscat si clocite la
soare. Fecundatia- interna. Din oua ies puii, care pentru a creste
.naparlesc periodic
:Exemple de serpi
Serpi veninosi din tara noastra: vipera si vipera cu corn
Serpi veninosi din ale zone geografice: cobra regala, sarpele cu clopotei
(crotal)
Serpi constrictori ( isi omoara prada prin sufocare): pitonul, anaconda,
.sarpele boa
Cel mai lung sarpe anaconda (7-10m)- Brazilia

Soparla cenusie .2
:Alcatuirea corpului
;cap triunghiular, mic trunchi acoperit de solzi, terminat cu o coada ( care se poate desprinde .in caz de pericol si se regenereaza )
patru membre scurte, dispuse lateral Hranirea cu insecte, rame, paiajeni
.Celelalte functii sunt aceleasi ca la serpi
Respiratia pulmonara
Inmultirea oua
Fixarea cunostintelor se realizeaza prin completarea de catre elevi a .5
fiselor de evaluare: 15 ( test de evaluare formativa)

FISA DE LUCRU REPTILE (soparla, sarpele)


Cls a VI- a
Timp de lucru pe grupe de trei elevi : 5
Pe baza desenelor din manual si a planselor de pe masa de lucru, . .1
.comparati si precizati partile corpului la serpi si soparle
:Sarpele de casa:

Soparla verde

Raspundeti la urmatorele intrebari, folosindu-va de plansele . 2


:xeroxate de pe masa de lucru
?Comparati pielea amfibienilor cu a reptilelor. Ce constatati
?Prin ce respira reptilele
?Prin ce se inmultesc reptilele

Profesor, Condurache Daniela


Liceul cu progam sportiv,Iasi
PROIECT DIDACTIC
Data: 15.03.2007
Clasa: a VII-a
Obiectul: Biologie
Tema: ANATOMIA APARATULUI CIRCULATOR
Tipul lectiei : Mixta ( AEL)
Timp de lucru : 50
Obiectivul fundamental : evidentierea particularitatilor anatomice si
structurale ale inimii si vaselor de sange in vederea intelegerii corelatiei
.dintre structura si functiile acestora
:Obiective operationale
;sa-si formeze deprinderi si priceperi de munca independenta .1
;sa identifice camerele inimii si vasele de sange .2
;sa inteleaga rolul inimii de pompa aspiro-respingatoare a sangelui .4
.sa evidentieze straturile inimii si in special miocardul .5
:Strategia didactica
Resurse materiale: calculatoare, videoproiector, mulajul inimii, inimi de
.porc, lupe
Resurse procedurale: invatarea programata, observatia dirijata,
conversatia euristica, problematizarea,explicatia
.Modalitati de lucru cu elevii : - individual si frontal
:Surse de informare folosite
Manual cls. a VII- a, Florica Macovei, Floarea Dobran,Ed. Teora .1
Metodica predarii biolopgiei- Iordache Ion .2
Ghid metodologic de aplicare a programei de Biologie, Ministerul .3
,Educatiei si cercetarii
Atlas anatomic .4
.Softul educational AEL .5
Desfasurarea lectiei: Lectia se va desfasura in sistem AEL. In paralel cu
prezentarea secventelor lectiei ( care sunt alese de profesor si trimise pe

monitoarele elevilor), profesorul utilizeaza materialul didactic aferent


.pentru a spori gradul de insusire al cunostintelor
Moment organizatoric:( notarea absentelor, verificarea conturilor in .1
AEL ale elevilor) 2
Verificarea cunostintelor: Mediul intern 10.2
:Elevii sunt solicitati sa raspunda urmatoarelor cerinte
?a) Care sunt componentele mediului intern
.b) Enumerati elementele figurate ale sangelui si precizati rolul lor
.c) Descrieti posibilitatile de transfuzie intre grupele sangvine
Etapa fundamentala : captarea atentiei: - prezentarea materialului .3
.stimul (inimi de porc, mulajul inimii, proiectarea obiectivelor lectiei)
Elevii sunt solicitati sa deschida calculatoarele si sa astepte primirea
.secventelor lectiei
:Schema lectiei
Anatomia sistemului circulator
Sistemul circulator cuprinde : - inima
,vase de sange: artere capilare
vene
;Inima:- organ situat in cutia toracica intre cei doi plamani
;organ musculos si cavitar a) Alcatuirea inimii - din patru camere: doua atrii ( sus) si doua
ventricule (jos)
.Atriul drept este separat de atriul stang prin peretele interatrial
Ventriculul drept este separat de ventriculul stang prin peretele
.interventricular
Prin partea stanga a inimii circula sange oxigenat, iar prin partea
.dreapta - sange neoxigenat
Atriile comunica cu ventriculele prin orificii atrio-ventriculare
prevazute cu valve( bicuspida in stanga si tricuspida- in dreapta)
.sustinute de corzi tendinoase, prinse de miocard
b) Structura inimii : - Pericard ( la exterior un sac cu pereti dubli)

Miocard ( muschiul inimii mai gros in ventricule, in special Vs)


.Endocard ( foita interna) -

:VASELE DE SANGE
:Arterele .1
;vase de calibru mare, cu peretii elastici .duc sangele de la inima ( din ventricule) la tesuturi si organe la baza arterelor aorta si pulmonara sunt valvule semilunare, ce .impiedica intoarcerea sangelui in ventricule
:Principalele artere
;a) artera aorta duce oxigen din venticulul stang la tesuturi
din ea de desprind: artere care iriga inima, capul , .organele cutiei toracice, abdomen si membre
b) artera pulmonara ( dreapta si stanga) duce dioxid de carbon din
.ventriculul drept la plamani
Capilare cele mai subtiri vase, cu peretele format dintr-un singur .2
;strat de celule
;fac legatura intre arteriole si venule .permit schimbul de substante intre sange si tesuturi Venele aduc sangele din corp la inima , in atrii, din tesuturi .3
:Principale vene
a) vene cave- 2 ( superioara si inferioara)- aduc dioxid de carbon in
atriul drept, de la tesuturi
b) vene pulmonare ( 4 ) aduc oxigen de la plamani in atriul stang
Fixarea cunostintelor- 5 .4
Elevii sunt solicitati sa prezinte alcatuirea inimii pe mulaj.( evaluare
orala)

FISA DE OBSERVATIE INDEPENDENTA

Inima-sectiune

Numele elevului:
Clasa:

FISA DE EVALUARE FORMATIVA


Anatomia sistemului circulator
Cls a VII-a
1 pct. din oficiu
Timp de lucru 15
1. Noteaza denumirea camerelor inimii si a vaselor de
sange pe desenul din fisa de evaluare. (5pct)

2.Completati pe sageti denumirea vaselor de sange si gazele


transportate: (4 pct)
a) circulatia mare :
inima (Vs) ------------ tesuturi -----------------inima (Ad)
b) circulatia mica:
inima ( Vd) ------------------ plamani ---------------inima (As)

Numele elevului:
Clasa:

FISA DE EVALUARE FORMATIVA


Anatomia sistemului circulator
Cls a VII-a
1pct. din oficiu

Timp de lucru 15
I. Alegeti raspunsurile corecte ( 3p.)
:Inima este alcatuita din patru camere din care .1
a) atriile comunica intre ele
b) atriul drept comunica cu ventriculul drept
c) ventriculele comunica intre ele
d) atriul stang comunica cu ventriculul stang
:Arterele au urmatoarele caracteristici .2
a) sunt vase de dimensiuni medii
b) sunt cele mai mari vase
c) duc sangele de la inima spre organe
d) aduc sangele la inima de la organe
II. Asociati notiunile:( 2p.)
globule albe
partea stanga a inimii
globule rosii
partea dreapta a inimii

a) hematii .1
b) dioxid de carbon .2
c) oxigen .3
d) leucocite .4

III. Completati spatiile libere: ( 2p.)


.Grupele sangvine sunt:......, A II , ........,AB IV
..................... Venele cave aduc sange cu dioxid de carbon in
.Venele pulmonare aduc sange cu................................ in atriul stang
IV. Reprezenati inima si notati denumirea camerelor.( 2p.)

Profesor Condurache Daniela


Liceul cu program Sportiv
PROIECT DE TENNOLOGIE DIDACTIC A
DATA: 15.03.2007
CLASA: a IX- a
OBIECTUL: Biologie
SUBIECTUL: Regnul Protiste
TIPUL LECTIEI: recapitulare- sistematizare
TIMP: 50
Obiectiv fundamental: Reorganizarea cunostintelor elevilor intr-un
context nou in vederea descoperirii si intelegerii caracterelor comune ale
.Protistelor, pentru a le deosebi de Regnul Monera
Obiective operationale: Se stabilete i precizeaz ce trebuie s tie i
s fac elevii pe parcursul i la sfritul leciei. La sfritul activitii,
elevii trebuie s fie capabili s realizeze urmtoarele:
Sa clasifice diferite specii de protiste dupa caracterele lor generale;
Sa utilizeze corect terminologia stiintifica pentru incadrarea
sistematica;
Sa explice importanta dar si efectele negative ale unor protiste.
Sa evidentieze superioritatea Regnului Protista fata de Regnul
Monera
Strategia didactica:
Resurse procedurale:
Conversaia, observaia, algoritmizarea, comparaia,
problematizarea, demonstraia, expunerea;
Resurse materiale:

Manual, atlase botanice, atlase zoologice, plane, referate, tabel


recapitulativ
Videoproiectare prezentare power-point
Modalitati de lucru cu elevii:
Pe grupe
Frontal
Combinat
Resurse de specialitate consultate:
Programa colar;
Metodica predrii biologiei- Ion Iordache
Biologie, manual- Mohan Gh.,Corneanu G.,Ardelean A.,
Ed.Corint, 1999.
Atlas zoologic.
Atlas botanic
Evenimentele lectiei
Moment organizatoric prezenta elevilor, impartirea materialului 3.1
2. Etapa fundamentala timp: 47.

Prezentarea sarcinilor de invatare si conducerea procesului didactic:


Elevii au fost anunai ora anterioar c urmeaz o lecie de
recapitulare i sistematizare. Elevii sunt informai ca recapitularea
Regnului Protiste, se va face prin impartirea acestora in:
protiste asemanatoare cu plantele, ( I )
protiste asemanatoare cu animalele ( II )
protiste asemanatoare cu fungii. ( III )
Elevii sunt impartiti in trei grupe si fiecare va prezenta, in urma
tragerii la sorti un anumit grup de Protiste.
Profesorul va dirija lectia prin intrebarile adresate si proiectare
planselor necesare. Elevii pot face completari la raspunsurile date de
colegii din alt grup.
TIMP EVENIMENTELE INSTRUIRII
2

ACTIVITATEA
ELEVILOR
Elevilor li se prezinta planul de Observa planul de recarecapitulare pe tabla si materialele pitulare si plansele proiec-

ORGANIZAREA
ACTIVITATII
Activitate
frontala

3
5

didactice.
O1. Captarea atentiei elevilor spre
prima problema de recapitulat;
sunt pusi sa defineasca Protistele si
sa le clasifice.
O2. Punerea elevilor in situatia de a
enumera si explica caracteristicele
algelor verzi.
O3. Se cere elevilor sa prezinte
alcatuirea algelor brune si sa
evidentieze superioritatea acestora
fata de algele verzi.
O4. Elevii sunt solicitati sa prezinte
caracterele generale ale Rhodophytelor.
O5. Punerea elevilor in situatia de a
extrage caracterele comune algelor,
pentru a le diferentia de restul
Protistelor.
O6.
Este
pusa
intrebarea
referitoare la alte Protiste asemanatoare cu plantele,in afara de
alge.
O7. Li se cere elevilor sa prezinte
componentele celulare ale Euglenei
verzi si sa explice importanta ei
pentru evolutia lumii vii.
O8. A doua grupa de elevi va trebui
sa enumere Protistele asemanatoare cu Fungii si sa treaca apoi la
prezentarea caracterelor generale
ale acestui grup de Protiste.
O9. Se cere celei de-a treia grupe de
elevi sa enumere Protistele asemanatoare cu animale si sa le caracterizeze pe fiecare in parte.

tate.
Pe
baza
cunostintelor
acumulate elevii definesc si
clasifica Protistele, folosind
materialele expuse.
Observa plansele cu alge
verzi si precizeaza alcatuirea acestora, modul de
hranire,
inmultire
si
importanta lor.
Observa plansa cu algele
brune si precizeaza caracterele
specifice
acestei
increngaturi.
Pe baza planselor proietate
elevii raspund cerintelor.

Activitate
combinata.
Activitate
pe echipe

Activitate
pe echipe
Activitate
pe echipe.

Pe baza raspunsurilor
anterioare elevii sistematizeaza caracterele generale
ale algelor.
Elevii trebuie sa precizeze
ca si Euglena verde este
asemanatoare cu plantele .

Activitate
combinata.

Pe baza plansei proiectate


sau de pe masa de lucru,
elevii explica rolul componentelor celulare si importanta Euglenei.
Utilizand plansele elevii
extrag carateristicile Oomycetelor si Myxomycetelor.

Activitate
pe echipe.

Activitate
combinata.

Activitate
pe echipe.

Elevii folosesc atlasul, plan- Activitate


sele si caracterizeaza
pe echipe.
Increngatura Protozoare,
insistand asupra fiecarei

O10. Punerea elevilor in situatia de


a sistematiza caracterele generale
ale Protistelor ,care vor fi notate pe
tabla si in caietele lor , ca shema a
lectiei recapitulative.
In final vor trebui sa precizeze de
ce Protistele sunt superioare Regnului Monera.

clase, iar in final precizeaza


aspectele
comune
ale
acestor Protiste.
Pe baza discutiilor din Activitate
timpul orei elevii vor combinata.
extrage caracterele generale ale Protistelor si le vor
nota pe caiet, in timp ce
profesorul le noteaza pe
tabla.

:Schema lectiei
:Caracterele generale ale protistelor
Organisme unicelulare sau pluricelulare, solitare sau coloniale, ( la
.majoritatea aparatul vegetativ este un tal )
:Clasificarea protistelor
Protiste asemanatoare cu plantele: Flagelate si alge .1
Protiste asemanatoare cu animalele: Protozoare .2
Protiste asemanatoare cu fungii: Oomicete .3
,Nutritie: a)autotrofa-algele
,b)heterotrofa- oomicete si protozoare
c) mixotrofa- euglena verde
:Reproducere
a) asexuata: diviziune, spori
,b) sexuata: izogamie, heterogamie, oogamie, conjugare
.heterogametangiogamie
:Importanta protistelor
;algele acvatice reprezinta o componenta a fitoplanctonului algele sunt folosite la fabricarea hartiei ,in industria farmaceutica, ;sau in agricultura ca ingrasaminte
;protozoarele compun zooplanctonul -

multe protiste sunt parazite, producand boli grave la animale si .om


Etapa finala: Esentializarea si generalizarea continutului stiintific .3
analizat si aprecierea raspunsurilor date de cele trei grupe de elevi
.ce vor fi notati corespunzator
1. Ce sunt protistele? Organisme eucariote, unicelulare,solitare,
pluricelulare,coloniale.
2. Unde traiesc ele? In mediul acvatic,terestru-locuri umede,organismele
vii-parazite.
3. Care sunt protistele asemanatoare cu plantele? ? Algele si Euglena verde
Cum se numeste corpul algelor? Tal
Cum se hranesc algele? Autotrof, facand fotosinteza.
Dati exemple?Alge rosii: Ceramium rubrum, alge brune-Fucus,
alge verzi: - unicelulare libere verzeala zidurilor;
- unicelulare coloniale - volvox aureus;
- pluricelulare: filamentoase: matasea-broastei, lana-broastei.
De ce se numesc asa? Pentru ca au in corpul lor pigmenti care le dau aceasta
culoare. Cele rosii- ficoeritrina, verzi- clorofila, brune- fucoxantina.
Cum se pot inmulti algele? Asexuat ( diviziune ) si sexuat ( cojugare,
izogamie,heterogamie)
Care sunt caracteisticile euglenei? Unicelulara, acvatica, are cromatofori.
Ce mai are carateristic? Flagelul .
Cum se hraneste? Ziua-fotosinteza; noaptea-heterotrof.
4. Ce protiste asemanatoare cu animalele cunoasteti?
Protozoare: amiba, parameciul, plasmodiul malariei
Ce are caracteristic amiba?
Pseudopode=picioruse false. La ce-i folosesc? Digestie-fagocitoza si
deplasare-diapedeza.

Parameciul face parte din? Ciliate.


Care sunt caracteristicile lui?Are:gura celulara=citostom, citoproct=anus
celular,vacuole contractile=rol excretor,doi nuclei ( mare,mic ).
Cine produce boala somnului? Tripanosoma ,care traieste parazit in sangele
omului
Cine o transmite?Musca tete.
Ce parazit traieste in canalele ficatului?Giardia (Lamblia) intestinalis
Din ce filum face parte? Flagelate
Sporozoare : Plasmodiul malariei. Unde traieste?In globulele rosii ale
omului=malaria
Cum se transmite? Prin femela tantarului Anofel.
5. Care sunt protistele asemanatoare cu fungii?
Oomicetele.
Ce fel de protiste sunt? Parazite terestre care ataca plantele( daunatoare ),
saprofite acvatice ( ex. Saprolegnia)
Ex: Plasmopara viticola-mana vitei de vie

S-ar putea să vă placă și