Sunteți pe pagina 1din 4

Gimnaziul Mitropolit Gurie Grosu

Nimoreni

Proiect didactic
la tiine
A realizat:
nvtoarea clasei a II-a
Ciocan Maria

Ialoveni 2014

Clasa: II
Tipul leciei: Predare-nvare-evaluare
Subiectul leciei: Anotimpurile
Subcompetene:
2.7. Interpretarea schimbrilor care se produc n lumea vie.
3.3 Realizarea unor experimente.
Obiective operaionale:
Elevul va fi capabil:
- s numeasc anotimpurile i lunile lor;
- s descrie fiecare anotimp;
- s perceap influena micrii pmntului n jurul soarelui;
- s relateze despre schimbrile sezoniere produse n natur;
- s descrie anotimpul preferat;
- s comunice despre observaiile duse n natur.
Metode: observaia, conversaia, exerciiul, demonstraia, jocul didactic, lectura
imaginii, asaltul de idei, interviul, metoda R.A.I., masa rotund, cubul,
experimentul, analiza, sinteza.
Mijloace: manualul(pag. 59-60), imagini ce reprezint anotimpurile, globul
pmntesc, bec, desene, poezii, ghicitori, cntece despre fiecare anotimp.
Forme organizaionale: frontal, n echipe, n perechi.
Suport bibliografic:
1. Curriculum colar, clasele I-II, Chiinu 2010,
2. Manualul de tiine pentru clasa a II-a, Chiinu, Editura Prut Internaional,
2011.
3. Ghid de implementare a curriculumului modernizat, Chiinu, 2011.

Design instrucional

Realizarea sensului

Evocare

Etapele
leciei

Activitatea nvtorului i a elevului


1. Orgnizarea colectivului de copii. Se asigur
condiiile necesare pentru o bun desfurare a
leciei.
2. Verificarea temei de acas. Elevii aflndu-se n
cerc salut oaspeii.
a) se intoneaz cntecul Mic vntul frunzele,
mimeaz micrile.
b) - De ce se mic moritele?
- Dar frunzele? Cine mic vieuitoarele? (propriile
puteri, energia intern).
c) jocul R.A.I. (rspunde, arunc, ntreab). Mingea
se arunc de la un elev la altul.
Arunc i ntreab:
- Ce este micarea?
Rspunde:
- Corpurile i schimb locul, poziia.
Arunc i ntreab:
- Cum se mic corpurile vii?
- Dar cele nevii?
- Ce tipuri de micare cunoti? (cine nu tie
rspunsul iese din joc).
3. Captarea ateniei:
a) Rebus n imagini, s descopere subiectul leciei;
b) Anunarea obiectivelor operaionale;
c) Lectura imaginilor. Elevii recunosc anotimpurile.
Argumenteaz. Spun lunile anului.
d) Ilustarea ghicitorii:
Am un capac cu 12 ramuri. Pe fiecare ramur snt
cte 4 cuiburi, iar n fiecare cuib cte 7 ou.
e) - tii voi oare de ce se schimb anotimpurile?
Explic elevilor cuvntul se succed. Demonstrez cu
ajutorul fetelor mbrcate n costume. (Parada
anotimpurilor)
f) Cu ajutorul globului i a becului aprins
demonstreaz rotirea Pmntului n jurul Soarelui.
Apoi se studiaz plana Rotirea Pmntului n jurul
Soarelui.
g) Studiul textului tiinific. nvarea reciproc a
rubricii Informeaz-te. Prezentarea n grup.
Concretizarea subiectelor.

Strategii didactice

activitate
frontal

conversaia
evaluarea
abilitilor
comunicative

raionament

descoperirea

demonstraia

experiment

activitate n
perechi
GPP

Reflecie

Se generalizeaz achiziiile. Metoda Cubul. Pe


fiecare fa este scris o sarcin.
Tehnica Masa rotund. Fiecare grup i prezint
tema de acas:
1. Desen.
2. Ghicitoare.
3. Cntec.
4. Poezie.
5. Costumul.
6. Reportaj.
Metoda Interviul. Cel mai activ elev, ales de
coleg ia interviul de la colegi referitor la tema
studiat.
- Ce anotimp este acum?
- Ce
semne
caracteristice
are
iarna/vara/primvara/toamna?
- Ce anotimp i place? De ce?
Activitate independent. Fiecare elev i scrie pe o
fi ceea ce a nsuit la aceast lecie i o lipete la
tabl.
Sinteza orei. (Se afieaz tabelul).
M-a impresionat faptul...
Am aflat...
M bucur...
Elevii se mpart dup anotimpuri, n funcie de
anotimpul n care s-au nscut.
Tem pentru acas: s descrie anotimpul n care
s-au nscut.

cubul

proiect de
grup

interviul

independent

S-ar putea să vă placă și