Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

DATA:
ORA: 800- 900
CLASA: I C
ARIA CURRICULAR: Matematic i tiine
DISCIPLINA: Matematic
UNITATEA DE NVARE: Numeraia de la 0 la 100 i operaii n concentrul 0-30
SUBIECTUL: Adunarea i scderea n concentrul 0-30, fr trecere peste ordin
TIPUL LECIEI: de consolidare
OBIECTIV FUNDAMENTAL: dezvoltarea interesului i a motivaiei pentru studiul
i aplicarea matematicii n contexte variate;
formarea i dezvoltarea capacitii de a comunica
utiliznd limbajul matematic;
OBIECTIVE DE REFERIN:
1.3.- exerciii de adunare i scdere cu numere naturale n concentrul 0-30;
1.2.- scrierea unui numr ca o sum sau ca o diferen;
2.4.- exerciii joc de identificare, de completare a semnelor specifice
operaiilor;
2.5.- rezolvarea de probleme n care numerele sunt date obiectual sau figurate
prin desene simple; compunerea oral de probleme pornind de la exerciii;
3.1.- exerciii de comparare a rezultatelor, prin utilizarea semnelor: >, =,
<;
STRATEGII DIDACTICE:
a) resurse procedurale: conversaia, problematizarea, exerciiul, explicaia,

povestirea, demonstraia, jocul didactic, braimstorming-ul, metoda


ciorchinelui;
1

b) resurse materiale: plane cu exerciii i probleme matematice ilustrate, fie

de munc independent, tabla flitcher;


c) forme de organizare: activitate frontal, pe grupe, individual, cu forme de

munc independent.
PROPUNTOR:nv. Geist Erika, coala cu clasele I-VIII, Nr. 2, Sighetu
Marmaiei, jud. Maramure

Etape i
strategii
1. Avanpremier

Obiective
operaionale
- s sesizeze

Coninutul leciei

Evaluare

Descifrai cu ajutorul codului mesajul pe care

corespondena

l-ai primit. (Ora aceasta este destinat

dintre simbol i

copiilor istei.)

2. Captarea

cuvnt;
- s calculeze

- vezi anexa 1;
Fiindc ora aceasta este destinat copiilor - formativ

ateniei

corect i rapid;

istei, iar eu tiu c voi suntei nite copii istei,

- exerciiul

a dori s rezolvm mpreun cteva exerciii.

3. Anunarea

- vezi anexa 2;
Astzi la ora de matematic vom rezolva

subiectului i a

multe exerciii i probleme cu adunri i

obiectivelor

scderi, n concentrul 0-30, fr trecere peste

- explicaia

ordin. Pentru c n aceast or vom rezolva


multe exerciii, a dori s fii foarte ateni ca s
nu facei greeli.
- se va completa un rebus matematic, pe baza

4. Organizarea
situaiei de

- s gseasc

rspunsurilor date de elevi prin care verific - formativ

consolidare prin

cheia rebusului

vocabularul i noiunile matematice:

exerciii i

- pe msur ce se obin rspunsuri corecte voi

probleme

completa rebusul pe plan;

- exerciii

1. Diferena se afl prin operaia de


2. Adunarea i scderea sunt
3. Numerele care se adun se numesc
4. Rezultatul adunrii se numete
5. Numrul pe care l scdm se numete
6. Sum sau
7. Rest sau
8. Numrul din care scdem se numete
9. Suma este rezultatul operaiei de
10. Are date i ntrebare
11. Rezultatul scderii se numete

Etape i

Obiective

- vezi anexa 3;
Coninutul leciei
3

Evaluare

strategii

operaionale
- un elev va citi cuvntul obinut pe verticala
AB;
Acum voi citi cteva ghicitori-problem, iar
voi vei calcula ct mai repede, dar cu atenie

- conversaia

ca s nu greii, vei ridica mna i vei


rspunde. Vor fi apreciai elevii care au
rspuns corect.
- problematizarea - s sesizeze

1) Pe o creang de cire

sensul

Stteau patru rndunele

propoziiei i s

nc cinci au mai venit

rezolve

Ca s stea la sfat cu ele.

exerciiul

Cte au mai continuat

corespunztor

S-i vorbeasc ne-ncetat?

- formativ

(7 rndunele)
2) O gin mititic
ntr-o zi de primvar
i-a chemat puii afar
Atunci i-am vzut i eu;
Trei micui i glbiori,
Doi moai i pieptnai,
Doi aveau gtul gola,
Iar unul pieptra.
Cloca avea zece pui
Ci din ei umbl hai-hui?
(2 puiori)
Pentru c mi-ai demonstrat c suntei copii
istei, eu v propun s ne jucm un joc, care
conine exerciii i probleme, un traseu
matematic.
Etape i

Obiective

strategii

operaionale

Coninutul leciei

Evaluare

- captarea ateniei se va face prin urmtoarea


povestioar:
- povestirea

ntr-o zi, din lumea copiilor a fost furat un

- explicaia

cuvnt foarte important. Cel care a furat


cuvntul l-a ascuns ntr-un castel aflat n
vrful unui munte. Ca s ajungem la ele
trebuie s trecem printr-o pdure plin de
obstacole. Noi suntem cei care trebuie s - formativ

- jocul didactic

obinem cuvntul fermecat.


rezolve - se va prezenta plana cu traseul matematic,
explicndu-le c fiecare obstacol constituie un
sarcina
corespunztoare exerciiu oral sau scris. Exerciiile sunt scrise
-

fiecrui pas din pe cartonae cu numere:


traseu;
25: Calculai:
- exerciiul

20+ 3=

14+13=

30-10=

20-10=

10+10=

24+ 4=

27- 2=

25- 14=

92: Numr de la 21 la 29.


13: Compar numerele:
18 25

23 28

1 21

14 14

11 22

15 16

61: Descompunei numrul 14 :

- metoda
ciorchinelui

12+
2

+
14

Etape i

Obiective

strategii

operaionale

Coninutul leciei

17-2
5

Evaluare

14

- conversaia

48: Spune vecinii numerelor: 25, 14, 10, 28,7.


36: Compune o problem care s rezolve
scderea: 16-10= 6

- braimstormingul
5. Asigurarea
feed- back-ului
- munca

Ana are 10 ani. Peste ci ani va avea 16 ani?


- se vor rezolva fiele; vezi anexa 4;
lucreze 17: Ordoneaz cresctor numerele de la
fiecare obstacol;
independent

independent

La o ordonare corect a numerelor se va

6. ncheierea

descoperi cuvntul furat: <<POVESTE>>.


Vou v plac povetile, nu-i aa? Care sunt

leciei

povetile voastre preferate? Ce s-ar ntmpla


dac ntr-o zi ar disprea povetile sau
desenele animate care sunt inspirate din
poveti? Cum v-ai simi?
- precizarea temei pentru acas;
- discuii despre pregtire temei;
- se vor face aprecieri individuale i generale.

ANEXA 1

- sumativ

.
- este

- copiilor
- destinat
- aceasta
- istei
-ora
ANEXA 2

12+4=

25+3=

26-2=

15-5=

29-?=

11+7=

ANEXA 3
A
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
B

S-ar putea să vă placă și