Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

LICEUL TEORETIC Orizont


CLASA :
a-II-a D
TIPUL DE LECTIE :
COMUNICARE-INSUSIRE DE NOI CUNOSTINTE
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1-sa isi insuseasca si sa isi clarifice terminologia cu privire la notiunile de violenta si nonviolenta;
O2-sa analizeze cauzele si efectele unui conflict;
O3- sa participe activ si constient la dezbaterea unor cazuri concrete;
O4-sa gaseasca solutii pentru stoparea violentei;
O5-sa manifeste trasaturi pozitive de caracter in relatiile cu ceilalti;
O6-sa exprime sentimente de adeziune fata de valorile morale:bunatate,adevar,corectitudine,luciditate,stapanire de sine;
O7-sa coopereze la stoparea violentei in cadrul miniorganizatiei PRIETENIA.
STRATEGIA DIDACTICA:
a)RESURSE PROCEDURALE(METODE SI PROCEDEE):
CONVERSATIA
DEMONSTRATIA
EXPLICATIA
JOC DE ROL
ELEMENTE DE PROBLEMATIZARE
b)RESURSE MATERIALE:
IMAGINI CU SCENE DE VIOLENTA-suport vizual
FRAGMENTE DIN OPERELE AUTORILOR: TOPARCEANU,CARAGIALE,EDMONDO DE AMICIS;
FISE DE LUCRU:
ECUSOANE:
c) RESURSE INFORMATIONALE:
M.E.N.PROGRAME SCOLARE PT. INVATAMANTUL PRIMAR/1998
MANUALE PENTRU EDUCATIA CIVICA-ED.PETRION
LOC DE DESFASURARE : SALA DE CLASA
PARTICIPANTI
:INVATATORUL,INTREG COLECTIVUL CLASEI.

Design instructional

SECVENTELE
LECTIEI

CONTINUTUL INSTRUCTIV- EDUCATIV


AL PROCESULUI DIDACTIC

EVALUARE

1. MOMENT

Se stabileste linistea in clasa; elevii au pregatite toate materialele necesare orei.


ORGANIZATORIC

2. CAPTAREA

ATENTIEI

Formativa,
( daca se cearta ,uneori, daca se jignesc, se bat, etc.).Cer cateva exemple concrete mai recente. prin
comunicare
Voi conduce discutia in asa fel , incat
orala
Sa putem observa motivele ce au declansat acele conflicte, modul cum au evoluat ,
dar si cum au fost ele finalizate.Se pune intrebarea problema:
puteau fi toate acestea stopate?
- Voi provoca o discutie cu privire la iscarea unor conflicte intre elavii din clasa

3.ANUNTAREAElevii sunt anuntati ca in aceasta ora se vor discuta fapte si inaplari mai putin placute, numite acte de
TEMEI SI A violenta, vor invata cum pot fi dezamorsate la timp unele conflicte, astfel inact sa nu aiba urmari
OBIECTIVE- foarte grave.De altfel, pana la sfarsitul orei se va completa si o fisa , iar la sfarsit vor avea o schita a
LOR
tot ceea ce se discuta in ora.
4.
Formativa
DIRIJAREA -Citesc un rezumat al povestirii ,,Cearta,, de E. de Amicis.
prin
INVATARII
- Dialog dirijat:
aprecieri
verbale
Statutul personajelor:colegi, prieteni;
a)valorificarea
Locul desfasurarii actiunii: clasa, strada;
mesajului
Motivul declansarii conflictului;
audiat
Trairile interioare ale celui care si-a apreciat gresit prietenul.
Observarea
-Intrebarea mea este: A fost un conflict?
atitudinii
-Concluzie: violenta porneste de la o neintelegere, continua cu stari de enervare, certuri, injurii,
elevilor
jignir, batai, sau
chiar crima.

b.activitatea
frontala
c.joc de rol
activitatea
interdisciplinara

Se completeaza cerinta unu din fisa :


Momentele( treptele) actului de violenta sunt :
-neintelegere,enervare,cearta,jignire,injurii,bataie,crima.

Formativa prin proba orala


si scrisa

Se pune in scena un fragment din Arendasul roman de


I.L.Caragiale si se cere elevilor sa sesizeze ce fel de acte de violenta Observarea sistematica a
se desprind (cearta,jigniri,agresare,bataie ).
atitudinii elevilor fata de
Se concluzioneaza :Violenta poate fi verbala si fizica.
cele puse in discutie

Se completeaza cerinta a doua din fisa :

-verbala:calomnii,jigniri,porecliri,injurii,insulte,contradictii;
-fizica :agresare,terorizare,atac,bataie,crima
d.exercitiu joc
activitate
frontala

e.activitate
interdisciplinara

Se recita de catre un copil poezia Un duel de G.Toparceanu.


Doi elevi vor manui doi cocosi care se lupta.
Se poarta un dialog cu privire la locul desfasurarii actiunii si a Formativa ,
personajelor.
orala si
Se concluzioneaza :Orice forma de conflict poate avea loc
scrisa
(in,pe,la)
si poate fi dezamorsata prin: stapanire de sine,calm,rabdare
,intelegere ,iertare etc. .

Se completeaza cerinta a treia si a patra din fisa.Apoi se citesc fisele si se


comenteaza raspunsurile acestora.
Formativa ,prin
aprecieri verbale
Se pun intrebari cu privire la citate din Biblie de unde reies acte
grave de violenta (Cain-Abel,tradarea lui Iisus,vinderea lui
Iosif),dar si invataturi privind stoparea unor conflicte date de
Iisus(daca primesti o palma pe un obraz,intoarce-l si pe
celalalt;precum si noi iertam gresitilor nostri;iarta-I Doamne ,ca nu

5.ASIGURAREA
RETENTIEI
SI A
TRANSFERULUI

6.INCHEIEREA
ACTIVITATI

Ivatatorul propune ca incepand din aceasta ora intreg colectivul de


elevi sa infiinteze o miniorganizatie ce va avea ca scop permanent
folosirea oricarui mijloc de dezamorsare si stopare a conflictelor
atat in clasa, cat si in scoala,pe strada,la joaca etc.
Pentru o recunoastere a celor implicati in aceasta actiune ,toti vor
purta ecusoane cu simbolul nonviolentei;
Miniorganizatia va purta numele PRIETENIA.

Formativa globala,
a capacitatii de angajare

Aprecieri verbale

In incheierea activitatii elevii vor primi ecusoanele si vor canta un


refren al unui cantec ce poarta numele miniorganizatiei.

FISA DE LUCRU
VIOLENTA- NONVIOLENTA
1.MOMENTELE(TREPTELE)unui act de violenta sunt:
2.VIOLENTA poate fi:
a)verbala:
b)fizica :
3)ACTELE DE VIOLENTA pot avea loc (in,pe,,la):
-

4)ACTELE DE VIOLENTA pot fi stopate prin:


TINE MINTE!
DACA ALTUL SE POARTA JOSNIC,TU FII DEMN
DACA ALTUL TE TRATEAZA URAT,TU FII BUN!
DACA ALTUL ITI FACE RAU,TU AI RABDARE,
CACI D-ZEU PLATESTE FIECARUIA DUPA FAPTE!

G.Washington

S-ar putea să vă placă și