Sunteți pe pagina 1din 5

Prof.

Constantin Lenuta
PLAN DE LECTIE
"Tinerii trebuie sa invete sa solutioneze conflictele prin mijloace neviolente, sa constientizeze ca altul inseamna fiecare dintre noi. A
practica toleranta inseamna a renunta la violenta. (Federico Mayor, Director General a UNESCO)
TITLUL LECTIEI:Toleranta
CLASA : a VIII a (deficienta mintala moderata)
DISCIPLINA: Cultura civica
Motivatia:Cunoasterea valorilor fundamentale ale democratiei, a practicilor democratice si a drepturilor omului. Stimularea
interesului pentru participarea la viata sociala si pentru exersarea calitatii de cetatean .
OBIECTIVE DE REFERINTA:
Sa utilizeze corect limbajul de specialitate, in diferite contexte;
Sa utilizeze deprinderi si competente de dialog;
Sa recunoasca diferentele dintre oameni precum si ceea ce ii aseamana;
Sa identifice conflicte valorice din societate si modalitati de solutionare constructiva a acestora
OBIECTIVE OPERATIONALE
A) Obiective cognitive:
Sa defineasca concepte ca toleranta, intoleranta, pace, conflict

Sa identifice drepturi refuzate victimelor intolerantei


Sa se raporteze fata de o situatie descrisa
Sa exemplifice tipuri de comportamente civice
B) Obiective afective:
Sa manifeste o atitudine corespunzatoare fata de problemele discutate;
Sa-si dezvolte capacitatea de relationare si de intretinere a unor relatii positive cu cei din jur;
Sa traiasca o stare afectiva pozitiva de buna dispozitie si placere de a participa la activitate.
C) Obiective psihomotrice
Sa adopte o tinuta corecta in timpul activitatii de invatare
Sa reactioneze in cadrul jocului pe grupe numai la semnalul propunatorului
RESURSE MATERIALE SI TEMPORALE: foi flipchart, markere de culori diferite, fise de lucru,portofoliul.
- durata orei de 45 min.(evocare-10min.,realizarea sensului-20min., reflectie-15min.); ora este inclusa in unitatea de
invatare Cetatenia Europeana, fiind a treia ora in cadrul celor patru ore ale unitatii de invatare.
RESURSE PROCEDURALE:
- lucru in echipe
- linia valorii
- conversatia
- exercitiul
- brainstorming
- turul galeriei
Forme de activitate: frontala, individuala, pe grupe
Evaluare: observatia sistemica,autoevaluare, evaluare intre colegi.

Nr.crt.
1.

Etapa lectiei
Evocare

Competente derivate

Activitati de invatare

Resurse
procedurale/
evaluare

Un elev prezinta, timp de un minut, un caz de Elevul prezinta cazul de discriminare si Conversatia,
discriminare.Va incheia prezentarea cu o lanseaza intrebarea reflectie pentru analiza

2.

Realizarea sensului

intrebare adresata colegilor-reflectie adresata colegi.


colegilor.
Doi elevi vor prezenta raspunsurile lor
la intrebarea reflectie din lectia
anterioara
Elevii vor raspunde intrebarilor privind
Elevii vor raspunde individual la chestionar.
valorile discutate in lectia anterioara.
Dupa predarea fiselor completate, elevii
raspund
oral
la
intrebarile
chestionarului.
Sub forma unor corelatii fulger se vor
stabili analogii intre valorile europene
studiate deja.
Ex. Libertate-libertate de a calatori,
libertatea de a munci in oricare stat
membru al UE, libertatea de a participa
la alegerile Parlamentului European.
Elevii vor produce o definitie operationala a Elevii vor incerca sa scrie cu un
tolerantei.
partener definitia, apoi vor lucra pe
grupuri pentru a da o definitie intregii
clase a ceea ce inseamna a fi tolerant.
Fiecare grup va alege un simbol grafic
pentru notiunea de toleranta.
Aceste vor fi afisate.(turul galerie) si se
va alege cel mai reprezentativ ce va
apare in revista scolii cu ocazia Zilei
internationale
a
tolerantei
-16
noiembrie
Profesorul scrie o definitie pentru
notiunea de toleranta si o va compara
cu cele date de elevi.
Profesorul prezinta un studiu de caz

Fisa de evaluare
Analogia
Conversatia
Brainstorming

Lucru in echipa

3.

Reflectie

4.

Incheiere

selectat din presa.


Intr-un oras din Moldova primarul a Analiza de text
anuntat ca va construe locuinte in
afara orasului pentru persoanele de
etnie rroma.
Elevii vor explica cum intoleranta conduce la Li se cere elevilor sa-si exprime opinia
aparitia unor conflicte.
in legatura cu aceasta decizie. Pe un Linia valorica
Elevii vor argumenta ca toleranta este un perete va fi pus un afis DA, iar pe
comportament civic necesar.
peretele opus un altul cu NU.Unii elevi
pot fi indecisi. Se vor forma 3 grupe.
A
B
C
DA
NU
INDECISI
Elevii vor discuta si vor explica
colegilor consecintele alegerii facute.
Li se va cere indecisilor sa se decida
asupra echipei pe care doresc sa o
aleaga si sa se regrupeze.
Termeni cheie:
Profesorul propune ca activitate de exercitiu
TOLERANTA
reflectie, elevilor indecisi: Cum te-ai
INTOLERANTA
simtit in timpul discutiilor? Descrie
CONFLICT
comportamentul tau si al colegilor.
RESPECT
Activitate: Scrisoare despre toleranta
POLITETE
Lucrand in grup elevii vor redacta o
EGALITATE
scrisoare in care sa argumeneze
necesitatea
tolerantei.vor
folosi
urmatoarele cuvinte cheie: toleranta,
respect,
intoleranta,
politete,
conflict,egalitate
Aprecierea scrisorilor
La sfarsitul orei fiecare elev primeste o

fisa:
Colorati figura care corespunde starii
voastre emotionale la sfarsitul
activitatii.

multumit, indiferent,
nemultumit.

S-ar putea să vă placă și