Sunteți pe pagina 1din 2

Proiect de activitate didactica

DISCIPLINA: Activitati de socializare


TEMA: Activitati de socializare
SUBIECTUL: Mijloace de transport
CLASA:
DATA:
ORA:
TIP LECTIE: mixta
MATERIALE DIDACTICE: Planse cu mijloace de transport, jucarii de reprezinta mijloace de
transport, planse cu ariile de circulatie, jetoane cu imagini
METODE DIDACTICE: Conversatia, explicatia, exercitiul, jocul didactic, analiza, demonstratia
MODURI DE ORGANIZARE: Frontal, individual
OBIECTIVE CADRU:
1. Formarea si dezvoltarea comunicarii verbale in mediul social si natural (mijloace de transport)
2. Cunoasterea denumirilor si formarea deprinderilor de comunicare verbala in mediul social
(mijloace de transport)
OBIECTIVE OPERATIONALE:
1. Sa recunoasca mijloacele de transport prezentate de profesor (masina, tramvai, avion, vapor, tren)
2. Sa denumeasca corect cele cinci mijloace de transport prezentate
3. Sa asocieze corect mijlocul de transport scris pe jeton cu imaginea lui
4. Sa asocieze corect mijloacele de transport cu aria de circulatie specifica
5. Sa recunoasca mijlocul de transport desenat pe jeton intre jucariile de pe masa
OBIECTIVE SPECIFICE:
1. Dezvoltarea interesului si a motivatiei ptr limbajul verbal
2. Dezvoltarea capacitatii de labiolecturare
3. Dezvoltarea auzului fonematic

ETAPE
ACTIVITATE
1. Moment
organizatoric

2. Captarea
atentei

3. Anuntarea
temei

4. Desfasurarea
activitatii

5. Evaluarea
performantei

CONTINUTUL ACTIVITATII
Se pregatesc toate materialele necesare. Se executa
exercitiile respiratorii si de antrenare a mobilitatii
organelor fonatoare
Se prezinta elevilor o scurta povestire despre 2 prieteni
care locuiesc in tari diferite. Ei doresc sa se intalneasca si
unul pleaca spre casa celuilalt. Ptr a ajunge cat mai repede
el trebuie sa foloseasca mai multe mijloace de transport.
Prima data merge cu masina la gara, apoi ia trenul, apoi
trebuie sa mearga cu vaporul, ia avionul iar cand ajunge in
orasul prietenului lui merge cu tramvaiul pana la el acasa.
Astazi ne vom aduce aminte cum se numesc aceste
mijloace de transport cu care a calatorit prietenul baiatului
din poveste si vom vedea pe unde circula aceste
mijloacele de transport.
Se prezinta plansa cu mijloacele de transport. Elevii vor
citi denumirea in cor, apoi 2-3 elevi vor citi individual.
Se desprind denumirile de pe panou si se aseaza cu fata in
jos pe masa. Cate un elev vine, alege un cartonas, citeste
denumirea si o aseaza in dreptul mijlocului de transport
potrivit de pe panou.
Cu ajutorul intrebarilor se stabileste aria de circulatie ptr
mijloacele de transport prezentate. Voi stiti pe unde
merge masina? (pe sosea) Un elev vine, alege plansa cu
soseaua si o aseaza pe panou alaturi de mijlocul de
transport corespunzator. Asemanator se procedeaza si ptr
celelalte mijloace de transport.
Se insista pe pronuntarea corecta a cuvintelor
reprezentand mijloacele de transport. Se insista pe
exprimarea in limbaj gestual si pe cat posibil verbala a
ariilor de circulatie.
Se introduce jocul cartonasul calator
Varianta 1 Potriveste imaginea cu jucaria: pe o masa se
aseaza jucarii reprezentand mijloacele de transport
invatate.
Separat profesorul va avea jetoane cu aceste mijloace de
transport. Se va da un jeton elevului din prima banca, el
trebuie sa transmita mai departe colegului din dreapta lui.
La semnal elevul la care sa oprit jetonul va denumi
mijlocul de transport si il va aseza in dreptul jucariei
corespunzatoare de pe masa. Copiii vor fi apreciati ptr
raspunsul corect si recompensati.

OB.

METODE

MATE
RIAL

Exercitiul

Frontal

Conversatia

Frontal

Conversatia

Frontal

O1

Conversatia

O2

Explicatia

Panou cu
mijloacele de
transport

O3

Exercitiul
Conversatia

Planse cu
ariile de
circulatie

O4

MOD
ORG.

Jocul
didactic si
demonstratia

Jetoane cu
imaginea
mijloacelor
de transport

Frontal

Frontal

Individu
al

Jetoane cu
imaginea
mijloacelor
de transport

O5

Jocul
didactic si
demonstratia

Varianta 2 Se impart elevilor plicuri care contin cate un


mijloc de transport. Se alege un elev, acesta alege mijlocul
de transport, arata jucaria apoi aseaza imaginea pe aria de
circulatie corespunzatoare. Ptr raspuns corect elevii vor fi
recompensati cu buline.

O4

Jocul
didactic si
demonstratia

Imagini cu
mijloace de
transport
Jucarii
Planse cu
ariile de
circulatie

Individu
al

Se impart elevilor fise de lucru individuale si diferentiate.


Pe fise vor fi desenate mijloacele de transport. Sarcina
elevilor este de a completa cu cuvinte potrivite spatiile
libere. Elevii vor fi recompensati cu note ptr prestatia din
ora respectiva

O4

Munca
independenta
Analiza

Fise de lucru

Individu
al

O
B
S

S-ar putea să vă placă și