Sunteți pe pagina 1din 15

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de nvmnt: Dialogul


Profesor: Pavelescu Marilena
Obiectul: Limba i literatura romn
Clasa: a VI-a
DATA:

Subiectul: Cinele i celul de Grigore Alexandrescu


Tipul leciei: predare-nvare- evaluare
Scopul: formarea deprinderilor de recunoatere a unei specii literare( fabula)
Timp alocat: 50'
Competene generale:
2.Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale, n situaii de comunicare monologat i dialogat
3.Receptarea mesajului scris, din texte literare i nonliterare, n scopuri diverse;
4.
Competene specifice

Coninuturi asociate
-ordonarea ideilor n comunicare
2.1 nlnuirea clar i corect a ideilor
-rezumarea oral a unui text dat (actualizare)
3.1 diferenierea elementelor de ansamblu de cele de detaliu -subiectul operei literare, momentele subiectului, timpul i spaiul n
n cadrul textului citit
naraiune
3.2 identificarea modurilor de expunere ntr-un text epic i a -caracteristicile operei epice (n proz sau versuri)
procedeelor de expresivitate artistic ntr-un text liric
-rolul figurilor de stil nvate n diferite texte literare
-trsturi ale speciilor literare: fabula
4.4 alctuirea rezumatului unui text literar sau nonliterar
-rezumarea textelor narative
Competene derivate:
C1: exprimarea unor puncte de vedere personale pe marginea unui text (corelare cu c.s. .2.1 );
C2. Sesizarea inteniei comunicative din mesajul transmis (corelare cu c.s. 3.2);
C.3 definirea fabulei i recunoaterea trsturilor specifice acestei specii (corelare cu c.s. 3.2);
C4: identificarea prilor componente ale fabulei: ntmplarea narat, respectiv, morala (corelare cu c.s. 3.2);

C5: recunoaterea procedeelor artistice specifice fabulei: personificarea (corelare cu c.s. 3.2);
C6: rezumarea prii narative a fabulei (corelare cu c.s. 4.4).
Activiti de nvare:
A1: exerciii de selectare a unor informaii, idei, opinii, n funcie de substana, autenticitatea i precizia mesajelor ascultate (activiti
individuale, n perechi i n grupe)

exerciii de identificare a trsturilor specifice operei epice;


formularea unor aprecieri personale referitoare la textele studiate/mesajele ascultate

activitate de identificare a caracteristicilor speciei literare studiate;


A3: exerciii de identificare a figurilor de stil;
A4: activitate de identificare a trsturilor fabulei;
A5. exerciii de identificare a problemei principale abordate ntr-un text literar
A6. exerciii de rezumare

STRATEGIA DIDACTIC:
Metode i procedee didactice: conversaia euristic, reflecia, explicaia, exerciiul, ciorchinele, spargerea gheii, metoda cadranelor.
Forme de organizare a activitii: activitate frontal, pe grupe, individual ;
Metode i tehnici de evaluare: observarea sistematic, conversaia examinatoare, aprecierea verbal, expunerea.
Resurse:
a umane: 16 elevi ai clasei a VI-a cu capaciti apropiate de nvare;
b materiale / mijloace de nvmnt: fie de lucru, foi de flip-chart, markere, carioci, fia de evaluare, caietele elevilor, manualul;
c de timp: 50 de minute.
Locul desfurrii activitii: sala de clas
BIBLIOGRAFIE
1.ILIE, Emanuela, 2008, Didactica literaturii romne. Fundamente teoretico-aplicative, ediia a II-a revzut i adugit, Iai: Polirom.
2.NICOLA, Ioan, 1994, Pedagogie, ediia a II-a,Bucureti:EDP R.A.
3.PAMFIL, Alina, 2008, Limba i literatura romn n gimnaziu. Structuri didactice deschise, ediia a V-a,Colecia Metodica activ, Piteti:
Ed. Paralela 45.

4. MINISTERUL EDUCAIEI I CERCETRII, CONSILIUL NAIONAL PENTRU CURRICULUM, 2002, Ghid metodologic pentru
aplicarea programelor de limba i literatura romn, nvmnt primar i gimnazial, Bucureti: ARAMIS PRINT.

SECVENELE
INSTRUIRII
DIDACTICE/
DURATA

CREAREA SITUAIILOR DE
NVARE

Activitatea profesorului
1. Moment
organizatoric
1

2. Verificarea,
reactualizare,
sistematizarea, i
esenializarea
cunotinelor
5`

* Salutul;
* Prezentarea invitailor;
* Notarea absenelor n
catalog;
* Asigurarea unui climat
adecvat desfurrii
leciei.
* Verificarea temei pentru
acas.
Se vor reactualiza
noiunile legate de opera
literar ,,Cinele i
celul de G.
Alexandrescu prin
ntrebri adresate frontal.
Prin interevaluare, elevii

Activitatea
elevului
Elevii se
pregtesc pentru
nceperea orei
de limba i
literatura
romn

STRATEGII DIDACTICE

Metode/
procedee

expunere

* Elevii prezint
tema. Au avut
de
povestit
Cinele
i Conversaia
celul de G.
Alexandrescu

Mijloace de
nvmnt

FORME I
INSTRUMENTE
DE EVALUARE

Forme de organizare a
activitii

frontal

*Aprecierea
verbal a
rspunsurilor
Activitate frontal

Interevaluar
ea

3. Captarea ateniei
i asigurarea
climatului afectiv
5

4. Anunarea temei
i a competenelor
derivate
1

vor pune intrebri de


tipul:
Care personaj i-a atras
atenie? Cui aparine
replica....?
* Crui gen literar
aprine opera literar
Cinele i celul de G.
Alexandrescu?
Argumentai.
* n debutul orei noastre ,
vom pleca de la
rezolvarea unui rebus. n
final , pe axa AB, vei
obine un cuvnt care ne
va conduce la titlul
activitii noastre de
astzi.(Anexa1)
Pe axa AB, n urma
rezolvrii exerciiului ati
obinut cuvntul fabul.
Drept urmare , astzi vom
trece la aprofundarea
studiului operei epice n
versuri, fabula, avnd ca
text- suport opera
literar ,,Cinele i
celulde G.
Alexandrescu i
ncadrarea n genul literar
epic i specia literar
fabula. Termenul de

Elevii rspund
ntrebrilor puse
de colegi.

Elevii rezolv Joc didacticrebusul


rebus

Foi flip-chart

Activitate frontal

Markere

Activitate frontal
Conversaia

Caietul

5. Dirijarea
procesului de
nsuire a
cunotinelor/ de
dezvoltare a
competenelor
15`

fabul vine din latin i


nseamn povestire.S-a
pstrat i astzi sensul
cuvntului a fabula- a
spune poveti, lucruri
neadevrate.
Se scrie titlul pe
tabl.
*Prezint competenele
derivate ntr-o form
accesibil elevilor.
A1 * Elevii recit fabula
pe roluri.
A1, A2, A3, A4, A5.
* Continum
discutarea leciei prin
metoda cadranelor, care
este o metod activ de
rezumare i de
sistematizare a
cunotinelor.(Anexa 2.)
*Pornind de la sarcinile
rezolvate,
profesorul
noteaz trsturile i
definiia
fabulei
cu
ajutorul elevilor.
(Anexa 3.)
Citete textul cu

Expunerea
Activitate frontal
* Ascult, apoi
noteaz
titlul
leciei n caiete

* Elevii ascult.

Joc de rol

Manualul

Conversaia

Volume de
fabule

Elevii
sunt
mprii pe 4 Cadranele
grupe.
*Elevii
colaboreaz
pentru
rezolvarea
sarcinilor.
*Un elev citete Ciorchinele
rspunsurile,
ceilali urmresc
corectitudinea
rezolvrii.

Foi de flipchart

Activitate frontal

Activitatea pe grupe

*Aprecierea
verbal a
rspunsurilor

Carioci

Foi de flipchart
Carioci

Activitatea frontal

* Observarea
sistematic

atenie i rspunde la
urmtoarele ntrebri:
1) Cine/ce
sunt
personajele? Cum se
comport ele?
2) Care dintre ele ai
vrea s fii? De ce?Dar
care nu?
3) Ce nvtur poi
trage
din
aceste
ntmplri?
Este
exprimat
aceast
nvtur diect in text.
4) tii ce nseamn a
face moral
4) Ai putea s aezi
n locul personajelor
cunotine de-ale tale?
3)
6. Obinerea
performanei
10

7. Integrarea
evalurii de tip
formativ
5

* Se realizeaz permanent
prin aprecieri verbale,
prin solicitarea unor
exemple din partea
elevilor.

Elevii rspund
la ntrebri i
noteaz
n
caiete.

Caietul
* Observarea
sistematic
Explicaia
Activitatea frontal

Elevii noteaz n
caiete.

* Observarea
sistematic
Ciorchinele

* Primesc fiele
i
ascult
explicaiile.
* Elevii rezolv
sarcina dat.

Elevii primesc fie


*Elevii rezolv
individuale cu fabula n
testul.
proz ,,Houl i cinele
din care au s desprind
morala.(Anexa 5.)
Dup circumstane, testul

*Aprecierea
verbal a
rspunsurilor

Explicaia
Caiete
Conversaia
examinatoare
Explicaia
Conversaia
examinatoare

Fia de
evaluare

Activitatea individual
Activitate individual

*Observaia
sistematic
*Aprecierea
verbal

Activitate individual
Fia de
evaluare

*Aprecierea
verbal
*Observarea
sistematic

8. Intensificarea
procesului de
retenie i transfer
3

se verific, prin sondaj, n


clas, sau se evalueaz
toi elevii prin cercetarea
testelor acas de ctre
profesor.
* Comunic elevilor tema * Noteaz tema
pentru acas:
pentru acas.
T1: Caracterizai unul
dintre personajele
fabulei ,,Cinele i
celul de G
Alexandrescu.
T2: ntr-o compunere de
5-7 rnduri, exprim-i
prerea despre morala
fabulei ,,Cinele i
celul de G.
Alexandrescu.

Explicaia

Explicaia

Manualul

Activitate frontal

* Observarea
sistematic

1) Dac ai talent,
alctuiete un desen
animat. Poate c va fi
publicat ntr-o revist.
9. Evaluarea
activitii didactice
5

* Noteaz elevii cu * Elevii ascult


participare reprezentativ cu interes.
la activitate.
Elevii evalueaz lecia:
Dup discutarea fabulei,
a putea spune c.
M-am descurcat foarte

Conversaia

Activitate frontal
Autoevaluarea

* Aprecierea
verbal
* Apreciere cu
note

f
G

A
B

bine la/cnd
Mi-am dat
ntampin
cnd.

seama c
probleme

i
E
g

M
S

L
O

D
P

A
I

I
R

Anexa 1

Rebus

A
B
F
E

F
E G A L I

T A T E

B O U
S A M U R A C H E
L E U
P I D L A

1. Un dobitoc este un animal domestic. Pentru animalele slbatice folosim termenul de (sg. Neart)
2. Despre ea vorbesc i Samson lu Samurrache, dar fiecare o nelege altfel.

5. Intervine in discuia lui Samson cu boul


3. Personaj figurant (art cu art hotrt)
5 Un animal pe care Samson pare a-l dispreui deoarece crede despre sine c preuiete ceva.
6 Sinonim pentru exemplu nvtur
7. Personajele sunt animale dar se poart ca i cum ar fi,

Metoda cadranelor

CADRANUL I
Grupa I:
Notai n cadranul I rezumatul prii narative.,,Cinele i celul
de G. Alexandrescu. Rescriei un indice temporal i unul spa ial

CADRANUL II
Grupa II: Notai n cadranul al II-lea versurile n care i face
simit prezena direct naratorul.
Subliniai cuvintele n care naratorul include i cititorul.
Rescriei un indice temporal coninut n versurile respective.

CADRANUL III

CADRANUL IV

Grupa III : Notai numele personajelor i scriei n ce cmp


lexical se pot ncadra acestea.

Grupa IV: Nota dou personificri din text.

Anexa 3.

FABULA
structur

trsturi

naraiune de mici
dimensiuni
personaje din

lumea plantelor ,
animalelor
povestirea propriu-zis

nvtura/
morala

personificarea,
figura de stil
dominant
moduri de expunere:
naraiunea,
dialogul

Fabula este creaia epic ,n versuri sau n proz, n care autorul , prin intermediul animalelor, plantelor sau
obiectelor personificate satirizeaz defecte sau moravuri omeneti cu scopul de a le ndrepta.

Anexa 4.
EVALUARE FORMATIV

Completeaz spaiile libere cu afirmaia corect:

1. n text sunt folosite urmtoarele moduri de expunere:


..................................................................................
2. Dialogul are rolul de a :.....................................................
..............................................................................................
3.

Selecteaz din text dou secvene n care poate fi sesizat prezena naratorului.
.............................................................................................

4. Cinele i celul este un text care aparine genului


.................................................................
5. Fabula are dou pri:...............................i.......................
6. Fabula are ca figur de stil dominant..............................
7. n fabul se satirizeaz ......................................prin intermediul plantelor, animalelor,obiectelor.

Anexa 5.
FI DE LUCRU INDIVIDUAL

Desprinde morala din fabula ,, Houl i cinele


,, ntr-o noapte ,un ho vru s intre ntr-o cas pzit de un cine. Aa c i arunc o bucat de carne, gndindu-se c astfel l va adormi.
Cinele lu carnea i apoi i spuse hoului:
-Nu tiam care sunt inteniile tale, dar acum c m-ai mituit , tiu c sunt rele.i ncepu s latre pentru a-i avertiza stpnii.

Desprinde morala din fabula ,, Houl i cinele


,, ntr-o noapte ,un ho vru s intre ntr-o cas pzit de un cine. Aa c i arunc o bucat de carne, gndindu-se c astfel l va adormi.
Cinele lu carnea i apoi i spuse hoului:
-Nu tiam care sunt inteniile tale, dar acum c m-ai mituit , tiu c sunt rele.i ncepu s latre pentru a-i avertiza stpnii.

S-ar putea să vă placă și