Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Clasa: a VII-a
Data 31. 03. 2016
Profesor: Murean Laura
Aria curriculara: Matematic i tiine ale naturii
Disciplina: Matematic
Tipul de curriculum: Curriculum nucleu
Subiectul: Descompunerea n factori-metoda artificiului de calcul
Tipul lectiei: mixt
Competene generale
1. Identificarea unor date i relaii matematice i corelarea lor n funcie de contextul n care au fost definite
2. Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse n enunuri matematice
3. Utilizarea algoritmilor i a conceptelor matematice pentru caracterizarea local sau global a unei situaii concrete
Competene specifice
1. Identificarea unor reguli de calcul numeric sau algebric pentru simplificarea unor calcule .
2. Aplicarea regulilor de calcul i folosirea parantezelor n efectuarea operaiilor cu numere reale.
Obiective operaionale:
Pe parcursul activitii didactice elevii vor fi capabili:
O1: S enune metodele de descompunere n factori nvate.
O2: S descompun n factori utiliznd factorul comun.
O3: S descompun n factori utiliznd formulele de calcul prescurtat.
O4: S descompun n factori utiliznd diverse artificii de calcul.
O5: S rezolve diverse exerciii de descompunere n factori utiliznd metodele nvate.
Strategie didactic:
A. Metode si procedee didactice: exerciiul, observarea, nvarea prin descoperire, metoda tiu/Vreau s tiu /Am nvat.
B. Material didactic:culegere, fi de lucru, tabla, cret colorat
C. Tipuri de activitate: conversaia frontal i munc individual.
Etapele leciei

Coninuturile leciei

Metode i procedee

(timp)

didactice

I. Moment
organizatoric

Creez condiiile organizatorice i psihologice necesare desfurrii optime a procesului instructiv

Conversaia

educativ.

(1 min)

Verific prezena, inuta, aspectul slii de clas precum i predispoziia psihocomportamental a


elevilor pentru lecie.
Trec apoi la verificarea selectiv a temei de cas. Dac sunt neclariti la tem dau explicaii.

II.Captarea
atenieireactualizarea

Mai nti profesoara le prezint elevilor metoda de lucru pe care o va utiliza pe parcusul acestei

individual.

ore. Fiind vorba de metoda tiu/Vreau s tiu/Am nvat, profesorul deseneaz pe tabl un tabel care
va avea urmtoarea structur:

unor

tiu

cunostine
(15 min)

Conversaia frontal i

Vreau s tiu

Am nvat

Pe baza unor ntrebri adresate de profesor, elevii i vor complecta tabelul astfel:
-

Pt coloana tiu:
P1: Ce capitol studiem n acest moment?
P2: Ce tim din acest capitol?

E1: Noi studiem cap. Calcul algebric


E2: tim s facem toate cele 5 operaii cu nr

Observaia

reale reprezentate prin litere.


E3: tim formulele de calcul prescurtat
E4: tim s descompunem n factori folosind
metoda

factorului

comun

metoda

formulelor de calcul prescurtat


-

Pt coloana Vreau s tiu:


P1: Ce vrem s mai tim legat de acest E1: Vrem s tim ce metod de descompunere
capitol?

Conversaia

exist pentru expresiile n care nu se pot

aplica metodele nvate.


Dup completarea primelor dou coloane din tabel, profesoara mparte elevilor cte o fi de lucru
(Anexa 1). Se rezolv cteva exerciii de pe fi cu scopul recapitulrii metodelor de descompunere

tiu /Vreau s tiu/Am


nvat

anterior nvate:
Ex.1: metoda factorului comun
a 5 x2 10 x=5 x (x2)
b 2 x 3 +8 x 210 x=2 x( x 2 + 4 x5)
c 3 x 29 x y 2=3 xy (x y )
Conversaia

d 4 x 2+ 6 xy=2 x(2 x +3 y)

Demonstraia

e 3 x ( x1 )2 ( x1 )=( x1)(3 x2)


2

f 2 x ( x +3 ) +6 ( x+ 3 )=2 ( x+ 3 )( x +3 ) =2( x+3)

Brainstorming

Ex. 2: metoda formulelor de calcul prescurtat


a)

x 2+2 x +1=( x+1)2

b)

x 2+16 x +64=( x +8 )2

c)

4 x 24 x +1=( 2 x1 )2

d)

9 x +12 x+ 4=( 3 x+ 2 )

e)

x 49=(x +7)( x7)

f)

9 x 264=(3 x8)(3 x +8)


Profesoara anun elevii c astzi vor nva metoda de descompunere numit
Metoda artificiului de calcul (se scrie titlul pe tabl)

III. Anunarea
temei(2 min)

Pentru nceput trebuie specificat faptul c aceast metod se aplic doar pentru expresiile care au
coeficientul lui

x 2 egal cu 1.

Primul exemplu l va rezolva profesoara la tabl urmnd ca mai apoi s rezolve elevii la tabl
exerciiile de pe fi.
Ex. 3: a)
IV. Asigurarea
feed-back-ului

x 2+5 x +6=

Pentru nceput trebuie s observm c nu se poate aplica metoda factorului comun deoarece acesta

Conversaia
Demonstraia
nvarea prin descoperire
Brainstorming

(30 min)

nu exist. n al doilea rnd, dac ncercm s aplicm metoda formulelor de calcul prescurtat, se observ
c nr 6 nu este ptrat perfect dect dac l gndim ca

ceea ce nu ne avantajeaz. n acest caz

Conversaia
Explicaia

apelm la urmtoarea gndire:


-

P: Trebuie s ne gndim la un produs de numere ntregi care nmulite s ne dea 6.

E: 1 6=6 sau 2 3=6

P: Din cele dou perechi vom alege acea pereche pentru care dac facem suma numerelor(din

Exerciiul

cauza semnului plus din faa lui 6) s obinem rezultatul 5 (coeficientul termunului cu x din
exerciiu )
-

E: 2+3=5

P: n aceste condiii vom face aa numitul artificiu de calcul prin care expresia dat la nceput va
deveni:

2
x +2 x +3 x+6 , apoi vom aplica metoda factorului comun pentru primii doi termeni i

pentru ultimii doi termeni separat. Vom obine:

x ( x +2 ) +3(x +2) . Aplicm din nou metoda

factorului comun i vom ajunge la rezultatul final: (x+ 2)(x +3)


n continuare elevii vor iei la tabl pentru rezolvarea exerciiilor de pe fi care corespund
acestei metode:
E1: b)

x 2+3 x +2=x 2 + x+ 2 x +2=x ( x+1 )+2 ( x +1 )=( x +1 )( x +2 )

E2: c)

x 2+7 x +10=x2 +2 x+ 5 x +10=x ( x+ 2 )+ 5 ( x +2 )= ( x +2 ) ( x+5 )

E3: d)

x 2+11 x +30=x2 +6 x +5 x+30=x ( x +6 )+5 ( x +6 ) =( x+ 6 )( x +5 )

E4: e)
E5: f)
E6: g)

x + 9 x +8=x + x +8 x +8=x ( x +1 )+ 8 ( x+1 ) =( x+1 ) ( x+ 8 )


2

x 4 x 5=x + x5 x5=x ( x+1 )5 ( x+1 ) =( x+1 ) ( x5 )


2

x + x2=x + 2 xx2=x ( x +2 )( x +2 )= ( x +2 ) ( x1 )
Pe parcusul rezolvrii elevii vor primi explica ii suplimentare i diverse indica ii din partea

profesoarei n funcie de capacitatea de nelegere a elevului.


-

Pt coloana din tabel : Am nvat

Conversaia
Demonstraia
nvarea prin descoperire
Brainstorming

La finalul orei se va completa i ultima rubric din tabelul fcut la nceputul orei: Am nv at s
descompunem expresiile algebrice pentru care nu putem utiliza iniial metoda factorului comun sau

tiu /Vreau s tiu/Am


nvat

metoda formulelor de calcul prescurtat.


Ceea ce nu se termin de rezolvat n clas va rmne tem pt acas.
V. ncheierea
activitii
(2 min)

Pe parcursul leciei se fac att aprecieri verbale (Bravo! Da! Foarte bine! Felicitri) dar se pun i note
elevilor care au o activitate mai deosebit.

Conversaia

Fi de lucru
Metode de descompunere n factori
Ex.1: metoda factorului comun
a 5 x2 10 x=
b 2 x 3 +8 x 210 x=
c 3 x 29 x y 2=
d 4 x 2+ 6 xy=
e 3 x ( x1 )2 ( x1 )=
f 2 x ( x +3 ) +6 ( x+ 3 )=
Ex. 2: metoda formulelor de calcul prescurtat
2

a x +2 x +1=
b x 2+16 x +64=
2

c 4 x 4 x+1=
d 9 x 2 +12 x+ 4=
2

e x 49=
f 9 x 264=
Ex. 3: metoda artificiului de calcul
a)

x 2+5 x +6=

b)

x 2+3 x +2=

c)

x 2+7 x +10=

d)

x +11 x +30=

e)

x 2+ 9 x +8=

f)

x 4 x 5=

g)

x 2+ x2=

h)

x 27 x+12=

i)

x 9 x+ 14=

j)

x 25 x+ 4=

k)

x 4 x 21=

l) x 2+ x6=
m)

x 2+ 4 x12=

n)

x 26 x7=

o)

x 211 x12=

S-ar putea să vă placă și