Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Zmbetul copilriei
~Educaie plastic~

DATA: 7 iunie 2012


GRDINIA: Nr.37 Dumbrava minunat Brila
EDUCATOARE: Dornea Nina
NIVEL: II (grupa mare)
TEMA ANUAL DE STUDIU: Cnd, cum i de ce se ntmpl?
TEMA SPTMNII: Copilarie, copilarie
DOMENIUL EXPERIENIAL: Domeniul estetic i creativ Educaie plastic
TEMA ACTIVITII : Zmbetul copilriei
TENICA: Pictur pe material textil (tricouri)
DURATA: 35 '
OBIECTIVE DE REFERIN
-formarea i consolidarea deprinderii de a reda efecte plastice, forme spontane i elaborate prin
tehnici specifice picturii;
-realizarea unei compozitii plastice utiliznd diverse tehnici si materiale;
OBIECTIVE OPERAIONALE:
-s descrie din punct de vedere cromatic fiine, obiecte e ce i nveselesc;
-s foloseasc diverse instrumente i tehnici de lucru;
-s realizeze o compoziie plastic folosindu-i propria creativitate;
-s participe cu plcere , interes la activitate;
METODE I PROCEDEE:
conversaia;

demonstraia;

observarea;

exerciiul-joc;

explicaia;

descoperirea;

MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT


-cd-play-er, cd cu muzic specific copilriei, cutie surpriz, tricou(creaia model), tricouri albe,
plana suport pentru tricouri, acuarele pentru material textil, pensule, burei, tampile, erveele
umede i uscate, palet, ap.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
-Programa activitilor instructiv-educative n grdinia de copii, Ministerul Educaiei Naionale,
Bucureti 2000;
-Curriculum pentru nvmntul precolar, DPH, Bucureti 2009;
-Educaie plastic- Ghid metodic pentru nvmntul precolar, Tehno Art 2007;

DEMERSUL DIDACTIC
Nr.
Crt.

Eveniment

Coninutul tiinific

didactic
1.Organizarea - aerisirea slii de grup;
activitii

Strategie

Evaluare

didactic

- pregtirea materialului didactic necesar


desfurrii activitii;
-aranjarea scunelelor i a copiilor n

2.Captarea

semicerc;
Educatoarea va numi un copil care va

ateniei i

descoperi ntr-o cutie o surpriz i anume

anunarea

un tricou pe care aceasta l va mbrca,

temei plastice

pe el fiind pictate diverse elemente din


natur ce exprim frumuseea i

-surpriza;

-frontal;

-descoperirea

candoarea copilriei: soare, copaci, flori,


fluturi, zambete etc. , elemente ce se pot
sesiza i n cntecul ce va fi pus pe
fundal, Culorile i fredonat.
Se va purta o scurt conversaie
privind cele observate:
-Ce observai pictat pe tricoul meu?

-conversaia

-Ce culori sunt folosite?

euristic;

-Ce lucruri v fac pe voi sa fii veseli, s


zmbii?
-Ce culori au acestea?

-observaia;

-frontal;

Educatoarea va selecta cteva


raspunsuri rapide pe care le va picta
demonstrativ pe propriul tricou,
personalizndu-l.
Copiii asociaz i descoper c n

-demonstraia

aceast zi vor picta altfel dect n


activitile obinuite i anume i vor
picta propriul tricou.
3. Dirijarea
activitii

Copiii vor fi indrumai ctre spaiul de


lucru unde vor descoperi i intui
materialele puse la dispoziie, dup care

-frontal;

se fac exerciii pentru nclzirea


muchilor mici ai minii:
Umerii i vom mica,
Spatele vom ndrepta:
Sus, jos, sus, jos,
S pictm ct mai frumos.
Ne jucm, ne jucm,
Coatele noi le micm.
tergem tabla uite-aa,
S putem iari picta.
Mna lebd o fac,
Care d mereu din cap.
Lebedele-n jur privesc,
Minile eu le rotesc.
Palmele nu stau pe loc,
Ci se pregtesc de joc.
Degetele-mi sunt petale,
Se deschid ca la o floare.
Bate vntul ne-ncetat,

-exerciiuljoc;

Degetele le-am micat


Spre stnga sau dreapta mea

-exerciiuljoc;

Le micm noi: uite-aa.


Ploaia cade ne-ncetat,
Vrful degetelor bat
Iar apoi le rsfirm
i la pian noi cntm.
Copiii vor ncepe lucrul dnd fru liber

-individual

imaginaiei, iar educatoarea face


ndrumri permanente individual sau
frontal, apreciaz verbal i evalueaz

-conversaia

formativ.

euristic;

Aceia vor avea la dispoziie diverse

-formativ;

materiale pe care le vor putea folosi fr


restricie.

4. Obinerea

Dup ce copiii vor termina propria

performanei

creaie, vor realiza Expoziia copiilor


veseli,mbrcndu-se cu tricourile,
admirndu-se reciproc, fcnd comentarii

5. Incheierea

argumentate despre creaia unui coleg.


Copiii se vor prinde in Hora prieteniei

activitii

fcndu-se astfel tranziia ctre a III-a


etap a zilei.

-observarea;

-aprecieri
verbale;

S-ar putea să vă placă și