Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Grdinia: Grdinia cu Program Normal Nr. 7 Bistria


Institutor: Ionela Camelia Lazea
Grupa: Mic
Domeniul experienial: Domeniul limb i comunicare (DLC)
Tema sptmnii: Eu i familia
Tema activitii: Familia mea
Categoria de activitate: Educarea limbajului
Tipul activitii: Activitate de comunicare de noi cunotine
Mijloc de realizare: Lectur dup imagini
Scop:
S1 mbogirea vocabularului activ i pasiv prin utilizarea cuvintelor din cmpul lexical al
cuvntului familie.
Obiective operaionale:
O1 s-i nsueasc cuvintele noi n cadrul activitii de nvare;
O2 s utilizeze cuvinte noi n contexte adecvate;
O3 s alctuiasc propoziii simple i dezvoltate cu elementele sugerate;
O4 s discute cu colegii i cu educatoarea;
O5 s participe afectiv la jocurile de grup.
Strategii didactice:
Metode i procedee: conversaia, conversaia euristic, explicaia, exerciiul, discuia colectiv
Mijloace didactice: imagini, plane, jetoane
Bibliografie:
M.Ed.C - Metodica predrii activitilor instructiv educative n grdinia de copii, Editura
Gheorghe Cru Alexandru, Craiova, 2009
M.Ed.C Programa activitilor instructiv educative din grdinia de copii, Editura. V& Integral,
Bucureti 2005;
Boca, Miron, Elena; Chichian, Elvira Ghidul metodologic i aplicativ al educatoarei, Ed.
Eurodidact, Cluj-Napoca 2006 .

EVENIMENTUL
DIDACTIC
1. Organizarea activitii
2. Verificarea
cunotinelor

3. Captarea ateniei
4. Dirijarea activitii

CONINUTUL TIINIFIC I MODALITI DE


REALIZARE
Se aeaz scunelele n semicerc, materialul este expus n faa
copiilor, se organizeaz colectivul de copii.
Se va purta o scurt discuie cu copii:
- ,,Unde mergei voi de la grdini? (Acas)
- ,,Cine v ateapt aici ? (Mama, bunica)
- ,,Ce formeaz cei care locuiesc n aceeai csu? (O familie)
Se anun tema activitii i obiectivele propuse :
- Astzi copii, vom vorbi despre cei care locuiesc n aceeai cas.

STRATEGII
DIDACTICE

EVALUAREA

Observarea

Aprecierea
comportamentului

Conversaie

Aprecierea oral

Explicaia

Observarea
comportamentului

Explicaia
Exerciiul

Aprecierea

n faa copiilor va fi expus o plan mare pe care vor fi desenate :


o cas, o grdin, o triciclet, o minge, o main. Ua casei, geamul
casei, o tuf cu flori din grdin, tricicleta, mingea, portiera uii vor fi
detaabile. Sub fiecare element enumerat mai sus se va afla imaginea
unui cuvnt din cmpul lexical al cuvntului familie.
a. Educatoarea va detaa ua casei. Aici apare mama i tata.
- ,,Cine locuiete n csu? (Mama, tata)
- ,,Cum sunt ei? (............)
Copilul care va fi mai activ va detaa geamul csuei descoperind
imaginea bunicii.
- ,,Cine mai locuiete n csu? (Bunica)
- ,,Ce face bunica? (Mncare)
- ,,Unde se afl ea? (n buctrie)
n grdin va fi bunicul, sub triciclet vai fi biatul (fiul), sub
minge va fi fetia (fiica), din main vor cobor unchiul, mtua i
veriorul.
Descoperirea fiecrei imagini vai fi urmat de o scurt convorbire
n care copii vor identifica cuvntul din cmpul lexical i vor specifica
rolul i locul acestuia.

b. Dup identificarea cuvintelor din cmpul lexical se va da un titlu


imaginii prezentate :
- ,, Cum credei voi c s-ar putea numi aceast imagine?
Rspunsurile copiilor vor fi canalizate spre titlul ,,Familia mea.
5. Fixarea cunotinelor

6. ncheierea activitii

- ,,Pentru a vedea ct de ateni ai fost, am pregtit o cutie n care se


afl jetoane cu imagini. Pe rnd va veni cte un copil, va scoate o
imagine, va spune pe cine reprezint, va despri cuvntul n silabe
prin bti din palme, apoi va forma o propoziie cu cuvntul din
imagine.
Ex:
- ,,Cine este n imagine? (Mama)
- ,, Din cte silabe este format cuvntul mama? (Dou: ma-ma)
- ,, S formm propoziii cu cuvntul mama.
Vor fi antrenai ct mai muli copii n formarea propoziiilor.
Se vor face aprecieri individuale i generale asupra felului n care
au lucrat n timpul activitii.
Se va cnta cntecul ,,Familia.

Exerciiul

Aprecierea oral

Aprecierea i
recompensarea copiilor
cu stimulente

S-ar putea să vă placă și