Sunteți pe pagina 1din 1

Se scrie FII, cu doi i, numai la:

imperativ afirmativ: Fii cuminte!


conjunctiv prezent, forma afirmativ i forma negativ: Vreau s fii cuminte. Vreau s nu fii
obraznic.
viitorul format de la conjunctiv: o s fii, nu o s fii.
n rest e FI, cu un singur i:
infinitiv: a fi
imperativ negativ: Nu fi obraznic!
condiional prezent: a fi, ai fi
condiional perfect: a fi fost, ai fi fost, ai fi spus, ai fi fcut
conjunctiv perfect: s fi tiut, s fi fost, s fi avut
viitor: voi fi, vei fi
verb + FI: pot fi, poi fi, s poat fi, s poi fi, vei putea fi.