Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Propuntor: Lazari Roman


Data: 12.10. 2015
Clasa : a VII-a
Disciplina: Religie
Subiectul leciei: Faptele bune- roade ale virtuolor
Tipul leciei: Mixt
Durata: 45minute
Scopul leciei: nsuirea normelor morale din Decalog i cultivarea sentimentului de iubire fa de Dumnezeu
Competene specifice:
La sfritul leciei elevii vor fi capabili:
C1 - s identifice virtuile unor Sfini;
C2 - s caracterizeze virtutea cretin;
C3 - s numeasc o virtute pe care i-ar dori s o dobndeasc mai nti;
C4 - s argumenteze importana virtuii n viaa adevratului cretin.
Strategia didactic:
1. Metode i procedee: exerciiul, povestirea, expunerea, explicaia, conversaia, exerciiul, problematizarea, meditaia religioas.
2. Mijloace de nvmnt: fiele de lucru, Sfnta Scriptur, tabelul
3. Forme de organizare a activitii elevilor: activitate frontal, individual i pe grupe
Bibliografia:
1. Biblia sau Sfnta Scriptur, Editura IBMBOR, Bucureti, 1982
2. Prof. Florin Boldea, Prof. Violeta Boldea Pr. Prof. Vasile Pop, Prof. Dr. Liviu Lazr, Religie cretin-ortodox, clasa a VII- a, Ed. Corvin, Deva, 2009
3.Pr. Prof. Sebastian ebu, Prof. Monica Opri, Prof. Dorin Opri, Metodica predrii religiei, Editura Rentregirea, Alba Iulia, 2000
4. Mladin, Mitrop. Nicolae, Teologia moral ortodox, vol. I (Morala general), Editura Institutului Biblic i de Misiune al Bisericii Ortodoxe Romne, Bucureti, 1979.
5. Ghid de proiectare didactic, Religie Cretin Ortodox, vol. II Ed. Sf. Mina, Iai, 2004

Demersul didactic
Nr.
crt.

Etapele Leciei

Cp.

Timp

Activitatea profesorului/ Activitatea elevului

(min.)

Metode

Mijloace

Forme de

i procedee

de

organizare

Evaluare

nvmnt
1

4
2'

Momentul
1.

- Profesorul salut, rostete rugciunea, noteaz absen ele i se pregte te pentru Exerciiul de Icoana
nceperea leciei

rugciune

8
din Activitate

sala de clas frontal

- Elevii salut, rostesc rugcinea i se pregtesc pentru lecie

organizatoric
Verificarea

8'

cunotinelor

9
Observarea
comportame
ntului

- Se verific cunotinele dobndite n lec ia anterioar solicitandu-se redarea i Conversaia

Activitate

Aprecieri

explicare fiecrei Fericiri de ctre cte un ele.

frontal

verbale

Activitate

Aprecieri

frontal

verbale

- Elevii solicitai rspund:

2.
Pregtirea

2'

pentru
3.

- Profesorul prin jocul didactic cere elevilor s descopere cuvntul.

Explicaia

VIRTUTE

receptarea

- Dup ce elevii descoper cuvntul VIRTUTE, Profesorul precizeaz faptul c cele

noilor

9 Fericiri ne prezint 9 virtui, 9 ci de dobndire a sfineniei, prin care, prin

cunotine

dobndirea lor treptat, omul poate ajunge la Dumnezeu. Astzi vom vedea ce sunt
virtuile i cum le putem dobndi pe aceste virtui necesare mntuirii noastre.
- Elevii ascult cu atenie

4.

Anunarea
titlului i a
obiectivelor

- Se anun i se noteaz pe tabl titlul noii lecii: Faptele bune-Roade ale Explicaia

Activitate

virtuilor

frontal

Se precizeaz compentenele urmrite leciei


- Elevii noteaz titlul i trimiterea scripturistic n caiete

Comunicarea
5.

- Se prezint elevilor nvturile principale despre virtutea cretin, astfel:

noilor

10'

-definiia virtuii

cunotine

Explicaia

Activitate

-importana dobndirii virtuii cretine

frontal

Aprecieri
verbale

-nsuirile virtuii cretine


- clasificarea virtuilor
- Elevii ascult cu atenie i noteaz explicaiile profesorului
a)Virtui teologice: credina, ndejdea i dragostea
b)Virtui morale: dreptatea, nelepciunea, curajul, cumptarea
- Elevii ascult cu atenie explicaiile profesorului
- Sub ndrumarea profesorului se citete din Sfnta Scriptur cteva

versete

semnificative pentru fiecare virtute teologic, apoi conform tabelului de pe foaia de Lectura
flip-chart se completeaz definiia roadele i pcatele mpotriva fiecrei virtui

din Sfnta

Sfnta

Scriptur

Activitate

Aprecieri

frontal

verbale

Scriptur
Conversaia
- Elevii adreseaz ntrebri atunci cnt sunt nelmurii

Flip - chart

Fixarea
6.

10'

cunotinelor
C1

Marker

- Elevii sunt organizai n grupe de cte trei - patru i li se mparte fiele de lucru
Sfinii, dobnditorii virtuilor

Exerciiul

Fi de lucru Activitate pe
grupe

Elevii vor rspunde urmtoarelor cerine:


1. S menioneze aspecte semnificative din viaa Sfntului
3

Aprecieri
verbale

2. Menionai virtuile care i-au fcut bineplcui lui


Dumnezeu
C2

- Elevii se grupeaz i rezolv exerciiul iar dup rezolvarea exerciiului un elev


din fiecare grup prezint rspunsurile notndu-le
ntru-un tabel pe foaia de flip-chart ori pe tabl

7.

Asocierea

10'
- Profesorul citete pilda:

generaliza-rea

Cum se poate schimba un om

si aplicarea

ntr-o zi, nite tlhari au venit n chilia unui clugr i i-au zis:

Povestirea

Activitate

- Toate cele ce sunt n chilia ta, am venit s le lum. Iar clugrul a zis:

frontal

- Toate cte vei voi, fiilor, s le luai. Atunci tlharii au luat toate i au plecat.
Dar au uitat o hain ce atrna ntr-un cui. Iar clugrul, lund-o i pe aceea, a alergat n
urma lor, strignd:
- Fiilor, luai i pe aceasta, pe care ai uitat-o n chilia mea!
Tlharii, minunndu-se de nerutatea stareului, i-au adus tot ce furaser
napoi i, pocindu-se, au zis unul ctre altul: Cu adevrat om al lui Dumnezeu este
acesta."
- Se propune elevilor rezolvarea urmtorului exerciiu
- Exerciiu:
Colegii ti i cer ajutorul cu un sfat. ncearc s i ajui. Pentru aceasta, gndete-te
C3

la faptul c este cel mai bine s te vindeci de un pcat, fcnd virtutea opus lui. Problematiza
Urmrii i exemplul de mai jos:

rea

a) Ionel sufer de nfumurare. Ce s fac s fie mai bun?


Sfat: S nu se mai laude cu ceea ce tie sau cu ce face bun; s se
roage spunnd rugciunea vameului: Doamne, milostiv fii mie, pctosului." S
4

Caiet de

Activitate

religie

individual

Evaluarea
Aprecieri
verbale

rabde orice cuvnt de mustrare primete.


b) Marius sufer de lene. Nu-i place s fac nimic.
Sfat: .....................................................................................................
c) Marta nu are rbdare cu nimeni, se enerveaz din orice.
Sfat: .....................................................................................................
d) Aneta, cnd greete, d vina pe altcineva. Nu poate recunoate ce a fcut.
Sfat: .....................................................................................................
e) Liviu e harnic; pune mna la orice treab. Dar nu are interes s citeasc i s
nvee deloc.
Sfat: .....................................................................................................

- Se adreseaz ntrebri elevilor pentru formularea nv turilor desprinse din


lecie:
-De ce e necesar dobndirea virtuii pentru viaa unui cretin?
- Elevii formuleaz rspunsuri:
-Virtutea este necesar pentru fiecare cre tin deoarece ea l face pe acesta plcut Conversaia

Activitate

lui Dumnezeu, mulumit n viaa pmnteasc i fericit n viaa viitoare.

frontal

C4

8.

Aprecierea
activitii
elevilor

- Se fac aprecieri generale i individuale privind pregtirea elevilor pentru lec ie Argumentare
i implicarea lor n predarea noilor cunotine

- Se noteaz elevii care au participat la lecie

Catalogul

Activitate

prof.

frontal i
individual

Aprecieri
verbale

- Elevii ascult aprecierile profesorului

9.

Precizarea i

explicarea
temei

10.

ncheierea

- Se anun i explic tema pentru acas Realizai un eseu despre una din virtuile Explicaia

Caietul

Activitate

teologice

elevului

frontal

- Elevii noteaz tema ncaiete


1

- Rugciunea

Exerciiul de Icoana din

- Salutul

rugciune

Activitate

sala de clas frontal

Obs.
Comportam
entului

OGLINDA TABLEI

1. Definiie:
Vlrtutea cretin este o nzuin i un efort continuu al omului credincios ajutat de harul lui Dumnezeu pentru mplinirea
6

faptelor bune.
2. nsuiri:
Virtutea cretin trebuie s fie fcut de bun voie i cu tiin, dovedit prin fapte i dobndit prin druina prin struina i
statornicia n mplinirea poruncilor lui Dumnezeu.
3. Clasificare:
Virtuile se mpart n dou grupe:
a. Virtui teologice credina, ndejdea i dragostea
b. Virtui morale nelepciunea, dreptatea, cumptarea i brbia (curajul);
Trind n virtute, suntem ai lui Dumnezeu. (Sf. Antonie cel Mare)

Credina

Ndejdea

Dragostea

Referine

- Marcu 11, 22-24

- Luca 2, 25-32

- Ioan 13, 34-35

scripturistice

- Luca 8, 43-48

- Romani 5, 5

- Matei 22, 37-39

- Ioan 20, 30-31

- Romani 15, 4

- I Ioan 4, 16

- Evrei 11, 1

- Romani 15, 13

- I Ioan 4, 7

Definiia virtuii

ncrederea n Dumnezeu, o punte de legtur ntre om i

Dorul i ateptarea cu ncredere a

Dumnezeu, care pentru a fi mntuitoare trebuie s fie nsoit

mplinirii tuturor buntilor fgduite de


7

Nzuina omului ctre Dumnezeu i voina


hotrt de a mplini voia lui atotsfnt

de fapte bune.

Dumnezeu, omului care face voia lui.

Evrei 11, 1
Roadele

mpotriva

Virtuii

- Ridicarea sufletului pn la Dumnezeu

- Rbdarea

- Ascultarea de poruncile lui Dumnezeu

- nelegerea Tainelor care depesc puterea minii

- Linitea

- Rbdarea

- ndemnul spre svrirea faptelor bune

- Blndeea

- Uurarea necazurilor

- Iertarea
- nelegerea ntre omeni
- Ferirea de pcat

Pcate

mpotriva

- Ateismul

virtuii

- ncrederea numai n sine, sau n alte

- Egoismul

fpturi

- Ura fa de Dumnezeu

- Dezndejdea

- Invidia

- ncrederea prea mare n mila lui


Dumnezeu

Cum

se poate schimba un om

ntr-o zi, nite tlhari au venit n chilia unui clugr i i-au zis:
- Toate cele ce sunt n chilia ta, am venit s le lum. Iar clugrul a zis:
- Toate cte vei voi, fiilor, s le luai. Atunci tlharii au luat toate i au plecat. Dar au uitat o hain ce atrna ntr-un cui. Iar
clugrul, lund-o i pe aceea, a alergat n urma lor, strignd:
- Fiilor, luai i pe aceasta, pe care ai uitat-o n chilia mea!
8

Tlharii, minunndu-se de nerutatea stareului, i-au adus tot ce furaser napoi i, pocindu-se, au zis unul ctre altul: Cu
adevrat om al lui Dumnezeu este acesta."

S-ar putea să vă placă și