Data: 17.01.2017
Clasa : a VIII-a
Disciplina: Istorie
Tipul Leciei: ( lecie mixt, de nsuire a noi cunotine i deprinderi, de fixare, consolidare a cunotinelor i evaluare a
cunotinelor i deprinderilor)
Scopul lectiei : de a transmite cunostinte despre caracteristicile arhitecturii medievale din spatiu romanesc , a influentelor artistice si a
diferentelor intre stilul
romanic si gotic;
Competene specifice: Includerea informaiilor obinute n medii non-formale n prezentarea faptelor istorice
Bibliografie: Manual de clasa a VIII-a . Istorie. Coordonatori Sorin Oane i Marina Ochescu, Editura
Humanitas, Bucureti, 2016; Istoria Romaniei in texte Ed. Corint ;Istoria Romaniei in imagini;
PROIECT DE LECTIE
OBIECTIVE CONINUT CAPACITI DE STRATEGII DIDACTICE ITEMII
OPERAIONALE ADECVAT NVARE TESTULUI DE
SARCINI DE SITUAII DE NVARE
EVALUARE
NVARE
a. Stil
brancovene
sc
b. Stil romanic
c. Stil bizantin
d. Stil gotic
O4 CO4 Identificati Elevilor li se vor arata I4
La sfarsitul lectiei toti Cucerirea maghiara si raporturile dintre poze cu diferite Cum puteti explica
elevii vor fi capabili sa tendintele de cauzele si biserici, diferenta stilurilor
argumenteze diferenta catolicizare au impus consecintele neidentificate, arhitectonice pe
stilurilor arhitectornice influentele stilului gotic evolutiei stilurilor in cerandu-li-se sa le teritoriul tarii
dintre zona transilvana si romanic provenite din arhitectura in identifice ei noastre in sec XV-
si cea extra-carpatica vestul Europei; in TR si spatiul XVII?
M biserica ortodoxa era transilvanean si cel
dependenta de Scaunul extracarpatic
Patriarhal din
Constantinopol, arta
ecleziastica fiind de
inspiratie bizantina
SCENARIUL DESFURRII ACTIVITII
Captarea ateniei 10
- elevii urmaresc un film de prezentare a Palatului de la Mogosoaia
- profesorul ii intreaba pe elevi daca au vizitat acest palat si daca stiu cine l-a
construit si din ce stil arhitectonic face parte
Enunul obiectivelor 2
-este enuntat titlul lectiei Arta ecleziastica
-sunt precizate obiectivele lectiei legate de stilurile arhitectonice in sec XIV-XVII,
arhitectura religioasa, sculptura, pictura, miniatura, broderia
Reactualizarea celor -sunt reactualizate cunostintele elevilor despre raportul dintre stat si , biserica in 3
nvate anterior ideile Trans, TR si M, precum si influentele culturale determinate de expansiunea
ancor otomana, precum si de cuceririle maghiare in Trans
Asigurarea reteniei -se recapitulelaza pe scurt continuturile esentiale prezentate in cadrul lectiei 3
Asigurarea transferului 2
-profesorul anunta tema pentru acasa: cunoasteti in localitatile vizitate de voi si
alte monumente de arta din epoca medievala? prezentati-le pe scurt si comparati-le
cu cele prezentate in lectie