Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Data: 9.10.2014
Clasa a VII-a
Unitatea de nvmnt: Liceul Tehnologic Special Ion Pillat Dorohoi
Profesor-educator: Ruditeanu Adela
Obiectul TERAPIE OCUPATIONALA
Modulul Formarea i exersarea capacitilor perceptiv-motrice
Tema ,, TAINELE TOAMNEI
Tipul leciei consolidare

Argument
Natura , prin caracterul su viu i dinamic , trezete interesul copiilor , iar
sub ndrumarea profesorului , activitile desfurate i narmeaz pe copii cu
informaii diverse , lrgindu-le capacitatea de a cerceta i de a descoperi relaiile
dintre fenomene , le rspunde dorinei acestora de investigare , rspunde curiozitii
lor caracteristice i specifice vrstei .

Scop
Lrgirea orizontului de cunoatere n legtur cu mediul natural i nsuirea
unor cunotine valoroase pentru dezvoltarea capacitii de cunoatere i a pasiunii
de a cerceta , ocroti i investiga.
Trezirea curiozitii i a interesului pentru natur i nelegerea cauzelor care
genereaz schimbrile i transformrile eseniale la sfaritul /nceputul unui
anotimp .

Obiective cadru
Dezvoltarea capacitii de cunoatere i nelegere a mediului nconjurtor ,
precum i stimularea curiozitii pentru investigarea acestuia .
Utilizarea unui limbaj adecvat n prezentarea unor fenomene din natur i din
mediul nconjurtor .
Obiective de referin
COGNITIV INFORMAIONALE
O1 s descrie aspectele generale ale toamnei : fenomenele specifice lunilor de
toamn ;
O2 - s cunoasc schimbrile survenite n natur ;
O3 s cunoasc elementele specifice toamnei : fructe , legume , cereale , flori etc.
O4 s cunoasc activitile oamenilor i ale vieuitoarelor n anotimpul de toamn

PSIHO MOTORII
O5 s manuiasc materialele puse la dispoziie ;

AFECTIVE
O6 s aprecieze frumosul din natur ;
O7 s se implice afectiv n activitate.

Strategia didactic
Metode i procedee : conversaia , explicaia , demonstraia
Mijloace de nvare : calculatorul , jetoane , poster etc
Forma de organizare : frontal , individual
Metode de evaluare : observarea curent , verificare oral

Bibliografie
,,Terapia educaional integrat ed. Pro Humanitate , 1997 , coord.I.Muu,
A. Taflan
,,Proiecte tematice orientative ed. Tehno Art , 2006 , A. Ana , S.M.Cioflica
Momentele Timp/ Activitate Activitatea Strategii
leciei obiective profesorului elevului didactice
Moment organizatoric Se aranjeaz spaiul educaional. Se Ateapt s nceap
organizeaz colectivul de copii. Se lecia .
asigur un fond muzical adecvat.

S tii c azi am o mic surpriz


Captarea ateniei pentru voi .
Venind spre coal am auzit pe
cineva plangand . M-am ntors , dar n
spatele meu nu era nimeni . Dau s plec
i aud din nou acel glas stins ce ma
striga :
- Doamn profesoar slide show
De fapt era o frunz singur , Elevii urmresc cu
micu i trist : atenie imaginile pe
- Doamn profesoar luai-m i calculator.
pe mine la coal , poate copiii dum - slide show
neavoastr mi vor spune de ce sunt eu
galben armie i am czut , c-mi era
aa de bine sus pe-o rmurea lang
suratele mele

Anunarea temei i a Vedei , copii , am adus aceast Elevii ascult cu Prezentarea


obiectivelor frunz s-i dezvluim i ei tainele atenie . frunzei
toamnei , iar la finalul leciei i vom
realiza un poster cu cateva elemente ale
toamnei.
Desfurarea leciei
Reactualizarea S ne aducem aminte c zilele
cunotinelor trecute am fost la Grdina Botanic s
observm schimbrile din natur .
Dar s spun cineva cate Conversaia
anotimpuri are anul ?
n ce anotimp suntem acum ?
i care sunt lunile acestui anotimp?
Slide show
Dirijarea nvrii Pentru a-i putea rspunde frunzei
cat mai bine s mai privim un filmule
cu imagini din natur (care evideniaz
cateva din caracteristicile toamnei )
Cum arat cerul toamna ? Privesc i conver
Ce fenomene ale naturii ai sm pe marginea
observat n aceste imagini ? imaginilor
C-am cum credei c sunt ploile de
toamn ?
Dei nu se poate surprinde n
aceste imagini ,ce se ntampl cu ziua
i noaptea ?
Ce poet a scris depre acest
fenomen :
,,Ziua scade , noaptea crete
i frunziul mi-l rrete
Cine se plange c-I rrete
frunziul n aceste versuri ?
-Da , codrul care spre deosebire de
noi , oamenii care ne mbrcm cu
haine mai groase , el rmane gola :
frunzele-I nglbenesc i cad btute de
vant i ploi .
Se spune c natura moare dar
numai aparent cci primvara , cand
soarele ncepe s strluceasc , apar
mugurii care mbrac din nou codrul i
totul revine la via
Dar s revenim la toamn
Noi am mai discutat despre
toamn ca peisaj , am realizat chiar i
desene , colaje ce le avem expuse pe
holul colii, acum s discutm despre
activitile oamenilor i ale
vieuitoarelor n anotimpul de toamn :
Care sunt activitile oamenilor n
acest anotimp :
- pe ogoare:
- n grdini i livezi ; Rspund la ntrebri
- pe lang cas ?
Dar activitile vieuitoarelor care
sunt :
- ce se ntampl cu insectele?
- ce se ntampl cu psrile ?
- dar cu animalele ?
Obinerea Acum s-I realizm frunzei ce ne-
performanei i am propus :
asigurarea conexiunii -pentru aceasta vom juca i un joc Ascult explicarea Pliculee cu
inverse numit ,,Recunoaste-m jocului jetoane
-vei primi pliculee cu jetoane , iar
aceste jetoane au imagini cu elemente
ale toamnei ;
-printre ele sunt strecurate i elemente
specifice altor anotimpuri (greeli) ;
-va trebui s descoperii aceste greeli ,
iar elementele de toamn se vor lipi la
locul potrivit pe poster ;
- pentru rspuns corect vei primi o
bulin roie , iar pentru un rspuns
incorect o bulin albastr .

Evaluarea Frunza apreciaz i le mulumete c


s-au strduit n realizarea posterului
pentru ea .

S-ar putea să vă placă și